Teknoloji

Yurtdışı Telefon Kaydı Yapma İşlemi Ücreti

Yurtdışından gelen telefonu kaydetmek kullanmak için önemli bir şarttır. Bu nedenle telefon kaydı yapılışı kayıt işleminin ücretleri, telefon kayıt işleminin amacı, imei numarası tanımı gibi detayları bilmek size fayda sağlar.

Yurt dışından telefon alan kişiler bu telefonları Türkiye’ye geldiklerinde kullanmaya devam etmek için bazı işlemler yapmak durumundadır. Yani yurt dışında yaşayan kişiler sınırlı bir süre için burada kullanıma devam edeceklerse bu durumda kayıt işlemi şartı vardır. Aksi halde yurtdışından gelen telefonu sınırlı süre için kullanılabilmektedir.
Ne Kadar Süre Boyunca Kullanım Olur
Yurt dışından gelen telefonları kullanım süresi 4 ay ya da 120 gündür. Eğer bu süre içerisinde cihaz kaydedilmezse bu durumda otomatik şekilde kullanıma kapatılacaktır. Tatil için yabancı telefon kullananlar bu sorunu çok sık yaşamasa da başka ülkeden aldıkları telefonu burada kullanmak isteyen kişiler için önemli bir ayrıntıdır. Ancak bunu için nasıl bir işlem gerektiği bilinmelidir.

Yurtdışı Telefon Kaydı Nasıl Yapılır

Yurt dışından gelen telefonun kaydı için öncelikle e devlet sistemi üzerinden kayıt hakkı sorgulaması şarttır. Eğer buradan sorgulama olmazsa bu durumda 0312 294 94 94 telefon üzerinden kayıt hakkı öğrenme olabilir. Kayıt hakkınızın olması durumunda bir miktar harç ödemesi yapmak gerekmektedir. Yatırılması gereken miktarı bilmek için ilgili telefon numarası için başvuru yapılabilir. 149 lira civarında ödeme olduğu bilinmektedir.

Telefon Kayıt Ücreti Nasıl Ödenir

Yurtdışı telefon kaydı ücreti ödemesi internet vergi dairesi ile gerçekleşebilir. Cep telefonu harcı yatırma bölümünden kredi kartı ile gerçekleşebilir. Gerekli bilgiler doldurularak işlemler devam eder. Bu belirtilen sayfa dışında internetten başka yerlerden ödeme olmamalıdır. Doğru kaynaklardan sonuç alınması gerekir. Doğrudan bir yerden yatırmak isteyen kişiler de en yakındaki vergi dairesine gidebilecektir. Vergi dairesinde sizin için gerkeen yönlendirmeler yapılır. Ayrıca ek olarak vergi tahsili yetkisi olan bankalardan da ödeme yapılması mümkündür.
Ödeme yapıldıktan sonra ne olacağına bakılınca E-Devlet sistemine giriş gerçekleşmelidir. Bu şifre için postanelerden temin mümkündür. Para yatırmanızın ardından e devlete girerek kaydı tamamlamak gerekir. Sorgulama için de 0 312 294 94 94 telefonu kullanılabilir.
Telefonda İMEİ Numarasını Bulmak
Telefonda İMEİ numarasını bulmak için arama tuşlarına *#06# basılmalıdır.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu