GÜNDEM

Yoklama Kaçağı Cezası Ne Kadar

Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan 20 yaşını tamamlamış okul ve sağlık durumu açısından herhangi bir sorunu bulunmayan herkesin vatani görevi olan askerliği yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Askeri yoklama ise askerlik çağına gelmiş bireylerin çeşitli sağlık testlerinden geçerek askerlik yapmaya elverişli olup olmadığı kontrol edilmektedir. Askerlik çağına gelmiş bireyler okul veya sağlık açısından herhangi bir engeli bulunmadan askeri muayene olmaz ise askerlik kurallarına göre yoklama kaçağı durumuna düşmektedir. Bu durumda ise kişilerin en çok sorduğu sorular ise yoklama kaçağı cezası ne kadar sorusunu sormaktadır.

2018 Yoklama Kaçağı Cezası

Askeri yoklama kaçağı cezası yoklamadan kaçtığınız süreye göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca askeri şubeye kişinin kendi isteği ile veya zorla getirilmesi durumlarına göre de yoklama cezası farklılık göstermektedir. Ortalama 4 ay yoklama kaçığı olarak görünen birisi 296TL idari para cezası ödemek zorundadır. Bunun yanı sıra yoklama kaçağı olan kişi bir yıldır kaçak durumunda ise idari para cezası 890TL ödemek zorundadır.

Yoklama Cezası Nereye Ödenir?

Askeri yoklama kaçağı durumuna düşen kişiler idari para cezalarını ödemek zorundadırlar. Yoklama kaçağı durumuna düşen kişiler ödemekle yükümlü oldukları idari para cezasını mesai saatleri içerisin de Vergi dairelerinden ödeyebilirler.

Yoklama Kaçağı Durumu Sorgulama

Askeri yoklama kaçağı durumuna düşmemek için bulunduğunuz bölgeye en yakın askeri şubeye gitmeniz veya e devlet sistemi üzerinden sorgulayarak yoklama kaçağı durumuna düşmeden askeri durum bilgileriniz hakkında önceden haberdar olabilirsiniz.

Yoklama Kaçağı Cezası Ödenmediği Takdirde Ne Olur?

Askeri yoklama kaçağı durumuna düştükten sonra ve para cezası kesildikten sonra her hangi bir sebepten dolayı itiraz etme durumunuz bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı yoklama kaçağı cezasını ödemek zorda kalmaktasınızdır. Yoklama kaçağı cezasını ödemediğiniz takdirde yoklama para cezası bulunan kişi ikametinin bulunduğu vergi dairesi tarafından ömür boyu takibe alınmakta ve kişinin maaş haczi, taşınır ve taşınmaz mallarına haciz işlemi gibi birçok haciz yolu ile para cezasının tahsilâtı yapılmaktadır. Dolayısıyla askeri yoklama kaçağı para cezası bulunan kişinin borcu ödememe gibi bir şansı bulunmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu