GÜNDEM

Yıllık İzin Süreleri Nasıldır Neye Göre Hesaplanır?

Birçok çalışan yıllık izinlerinin kaç gün olduğunu ve bu izinlerini nasıl kullanabileceğini merak ediyor. Yıllık izinlerin personelin çalıştığı zaman süresi gibi yaşı gibi birçok nedene göre farklılık göstermektedir. Yıllık izin bir personelin bir kurumda çalışmaya başladığı günden itibaren çalışarak geçirmiş olduğu bir yıl sürenin sonunda personele tanınan ücretli izin hakkıdır. Pekiyi Yıllık izin süreleri nasıldır neye göre hesaplanır çalışan personeller için hesaplama personelin yıllık izni hak ettiği tarihte çalışmış olduğu süre ve 4857 sayılı iş kanununun 53. maddesinde yer alan kurallar çerçevesinde kararlaştırılmaktadır. Çalışmaya başladığı günden itibaren bir yıl süreyi dolduran personele yıllık izin adı altında personele ücretli izin verilir.

Kanunen Yıllık İzin Süreleri Ne Kadardır?

Personellere verilecek yıllık izin süreleri ile gerekli olan hizmet süreleri şu şekildedir. Bir yıl ile beş yıl arasında (5. yıl dâhil) olmak üzere verilecek izin süresi on dört (14) günden az olamaz. Beş yıl (5) ile on beş (15) yıl arasında olan personeller için yirmi (20) günden az olamaz. On beş (15) yıl ve üzeri çalışma süresi olan personeller için ise yirmi altı (26) günden az olamaz. Ayrıca 18 yaş altında ve 50 yaş üzerinde olan personeller için yıllık izin yirmi (20) günden az olamaz.

İzin Kullanma Dönemleri Nelerdir?

İşveren iş yerinin çalışma durumuna göre bu izinlerin kullanılma dönemini belirler. Personele iznini tek seferde kullanma imkânı tanıyabileceği gibi personelin iznini belirli dönemlere bölerek kullanmasını sağlar. Bu durum iş yerinin çalışma alanı ve işin yoğunluk sürelerine göre değişkenlik gösterir.

Yıllık izin Nasıl Kullanılabilir?

Yıllık izin kullanımı işveren tarafından belirlenir. Yıllık izin işveren tarafından bölünemez ancak iş durumuna göre ve işin yoğunluğuna göre 3 dönemde kullandırılabilir bu dönemlerde bir dönem on (10) günden az olmayacak şekilde kullandırılabilir. Ücretli yıllık izine hak kazanabilmek için bir iş yerinde deneme süresi dâhil olmak üzere bir (1) yıl hizmet süresi doldurularak yıllık izne hak kazanılır.

Kullanılmayan Yıllık İzin Günleri Yanar mı ?

Yıllık izin haklarını çalışan kişiler bazı hallerde kullanabiliyorlar, bizlere en sık sorulan sorulardan biriside kullanılmayan izin haklarının yanıp yanmayacağı konusu. İzin günlerinin yanıp yanmayacağı hususu kişinin çalışma statüsüne göre değişkenlik göstermektedir. Yani devlet memuru ile 4a sigortalı bir kişinin kullanılmayan izinin yanıp yanmayacağı değişkenlik göstermektedir.

1- Devlet Memurları (657 Sayılı Kanunu tabi çalışanlar) açısından kullanılmayan izinler

657 Sayılı Kanun kapsamına bağlı olarak hizmet veren (devlet memurları) içinde bulunduğu cari yıl ile bundan bir önceki yıl hariç, daha eskiye dayanan kullanılmayan izin hakları sıfırlanarak yanar . Düzenleme 657 Sayılı Kanunun 103. maddesinde düzenlenmiştir.

Misal; Devlet memuru statüsündeki bir kişi, 2018 senesi için hem 2017’in hem de 2016’ün yıllık izinlerini kullanabilir. 2015 ve önceki seneler için hak edipte kullanmadığı  izin hakları 657 sayılı kanun 103 maddesi düzenlemesi ile silinmesi karar bağlanmıştır.

Yine 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda devlet memurunun görevinin sona ermesi halinde kullanmadığı yıllık izinlerin ücret olarak ödenmesine ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Kısaca, devlet memurlarının görevi sona erdiğinde kullanılmadıkları izinlerin ücreti ödenmez.

2- 4857 Sayılı İş Kanununa tabi çalışan işçiler açısından kullanılmayan izinler

4857 Sayılı İş Kanununa tabi çalışan işçiler için ise 657 Devlet Memurları Kanununda olduğu gibi kullanılmayan yıllık izin günlerinin iptal edilip yanacağı konusunda bir düzenleme yoktur. Böyle bir sınırlama olmadığı için de, işçinin çalışma süresi boyunca hak ettiği ancak kullanmadığı izinlerin yanması gibi bir durum söz konusu değildir.

Örnek olarak; 10 yıl boyunca çalıştığı firmadan kullanmadığı 50 günlük bir yıllık izni varsa, çalışma ilişkisi sürdüğü için söz konusu iznin yanması gibi bir durum ortaya çıkmaz. Yani istedikleri zaman kullanmadıkları izin hakkını toplu bir şekilde kullanma haklar bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu