GÜNDEM

Yeni Kimliklerde Seri No Nerede Yazıyor?

Yeni kimliklerde seri no nerede yazıyor sorusu 2 Ocak 2017 tarihinde başlayarak hala devam etmekte olan yeni çipli karta geçiş uygulamasında akıllara en çok gelen soru oluyor. Bir önceki nüfus cüzdanlarında açıkça görülen, kolayca bulunan kişisel bilgilerle birlikte seri ve cilt numaralarının da değişimi kafalarda çeşitli soru işaretleri oluşturuyor.

Eski kimliklerde yer alan ” kan grubu, medeni hal, din, kişinin bağlı bulunduğu ilçe, doğum yeri, aile sıra no ve veriliş nedeni ” gibi bilgiler yeni kimliklerde yer almıyor. Yeni çipli kimlikte ön kısımdaki bilgiler bölümünde sadece 11 haneli kimlik numarası, ad-soyad, cinsiyet, son geçerlilik tarihi, doğum tarihi, seri numarası, uyruk ve imza bulunuyor.

Yeni Kimliklerde Seri No Nerde Yazıyor?

Eski kimliklerde yer alan birçok bilgi artık yeni alınan nüfus cüzdanlarında ki çipin içinde saklı bulunuyor. Yeni alınan kimliklerde seri ve cilt numarası nerden öğrenilebilir. Alınan yeni kimliklerde seri numarası kimliğin ön yüzünde ki ad soyad kısmından sonra yer alan doğum tarihinin hemen altında yazarak Seri No başlığı altında harf ve sayılardan yer almaktadır.

Yeni Kimlik Başvuruları

2 Ocak 2017’de değişimi başlatılarak 2018 yılında dağıtılmaya devam edilen kimliklerin son başvuru tarihleri 2023 yılına kadar sürmektedir. Hala yeni kimliklerini almak için başvuru yapmayanlara, bu sürecin düşündükleri kadar zor olmadığını, gerekli olan bir kaç evrak hazırlandıktan sonra nüfus müdürlüğüne giderek ve bir kaç dakika ayırarak kolayca halledebileceğiniz söylenebilir.

Eski Nüfus Cüzdanı Yerine Yeni Çipli Kimlik Kartlarını Almak İçin Gerekli Evraklar:

Eski nüfus cüzdanından kurtularak bir an önce yeni çipli kimlik kartlarına sahip olmak için aşağıda verilen evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır.

1- Şuan kullandığınız Nüfus Cüzdanınız. Nüfus cüzdanı bulunmayanlar yanlarında mutlaka; pasaport, sürücü belgesi, evlilik cüzdanı gibi belgelerden birini bulundurmalıdır.

2- 1 Adet biyometrik fotoğraf

3- Yapılan son değişikliklerle kimlik için ödenecek ücretler bankalar aracılığıyla ödenip makbuzuyla beraber başvuru yapılacaktır. Kimlik değişimi için Nüfus Müdürlüklerine gidenlerin bu belgeleri muhakkak tamamlaması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu