Otomotiv

Yeni Araç Alımında 10 Bin TL ÖTV Hurda Araç İndirimi

Maliye bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre üzerinde çalışılmış olan ve bir çok alanda teşvik sağlanması amacı ile vatandaşların faydalanabileceği torba yasa indirimlerinin tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderildiğini bildirildi. Torba yasa içerisindeki hurda araç ötv indirimi hakkında detaylar netleşmeye başlandı. Yaşını doldurmuş ve çevre kirliliği konusunda da büyük bir zarar öngörüsü olan metal yorgunu ikinci el yaşlı araçların trafikten sahiplerinin isteği ile çekilmesi amacı ile otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonların, ihracatı veya İmha Merkezlerine verilmesi şartı ile trafik sicilden kaydı silinerek hurdaya ayrılması karşılığında sıfır alınacak araçlar için 10 Bin TL ötv vergisi indiriminden faydalandırılması planlanıyor.

 

10 Bin TL Hurda Araç Teşvikinden Kimler, Nasıl Yararlanabilecek?

Sıfır araç alımı hurda indirimi.. Sıfır araç sahibi olmak isteyen ikinci el ve 16 yaşından büyük aracı olan kişiler indirimli araç almasında sağlacak 10 bin TL tutarın bulunduğu yasa, üzerinde görüşülmek üzere meclise iletildi. Meclis içerisinde uygun görülmesi halinde yasa resmi gazete de yayınlanması ile birlikte bir çok kişi bu indirimden faydalanarak sıfır araç alımından 10 Bin TL daha az ödeyecek. Eski aracı bulunan kişile heyecanla haberin detaylarını araştırırken hangi araçlar bu indirimden faydalanacak, kaç model araba hurda sayılacak, indirimin süresi ne kadar olacak ve kimler hurda araç indirimi alabilecek şeklinde sorular yöneltmeye başladı bile. Yasa tam olarak yürürlüğe girmediği için kesin ifade kullanamıyoruz fakat maliye bakanının açıklamasına göre ,bu teşvikten yararlanmak isteyenlerin adına 16 yaşında veya daha eski model arabaların olması gerekiyor. Yıl olarak 2001 model ve daha eski araçlar bu araçlar 10 bin TL hurda indiriminden yararlanabilecek. Yeni araç alırken indirim isteyenler indiriminden yararlanabilmek için, 16 yaşından büyük araçların imha edilmek için imha merkezlerine teslim etmesi gerekiyor.

 hurda araç indirimi 2018

2018 – 2019 Hurda İndiriminden Hangi Tip Model Araçlar İndirimden Faydalanabilecek?

Yeni araç alırken 10 bin Tl hurda araç indirimi 2018.. Türkiyede bulunan tahmini 6 milyon araç eğer yasa yayınlanırsa bu indirimden faydalanacak. Bu araçların %80 gibi bir sayısı halen aktif olarak çalışır vaziyette kullanılırken diğer %20 lik kısım gerek sahipleri ellerinde gerekse ikinci el parça alım satımcıları ellerinde bulunuyor. Trafikte kullanılan araçlar hem kaza riskini taşırken hemde motor ömürlerinin tamamlaması ve eski motorlarının çalışma sistemindeki emisyon eksikliği nedeni ile egzozdan çıkan zehirli gazlar nedeni ile çevreyi ve havayı kirletmesi sebebi ile maliye bakanlığı tarafından çıkarılan vergi indirimi ile aktif bulundukları trafikten çekilmesi planlanıyor. Hurda indirimi haberleri ni duyan eski ikinci el sahibi olan vatandaşlar sa hangi tip ve model araçların indirime tabi tutulacağı, indirimde aracın çalışıp çalışmayacağı veya borcunun olup olamayacağı konusunda şartları araştırmaya başladı.

Yapılan hurda indirimi ile 16 yaş ve üzerindeki;

  • otomobil,
  • panelvan,
  • minibüs,
  • otobüs,
  • kamyonet

gibi kara taşıtı niteliğindeki araçlar teslim edilerek karşılığından 10 bin TL ÖTV indirim alabilecekler. En çok merak edilen sorulardan birisi de motosiklet ve traktörlerin hurda indirimi için indirim alınıp alınamayacağı sorusu, maalesef ki torba yasada motosiklet ve traktörler için 10 bin tl hurda indirimi kapsam dışında tutuldu.

 hurda araç indirimi 2018

Hurda İndirimi İçin Ne Zamana Kadar Başvuru Yapılacak?

Trafik tescil kayıtlarının verilerine göre Türkiye’de şahısların elinde bulunan araçların, 2001 den küçük ve 16 yaşından büyük olan araçların 4.3 milyon adeti otomobil, 163 bin minibüs ve 779 bin adet kamyonet bulunuyor.  Hurda indirimin yasalaşması ve yürürlüğe girmesi ile birlikte İkinci el 16 yaş üzeri araçların trafikten çekilmesi ve yeni araç alımının teşviki sağlanması amacıyla, 31/12/2019 tarihine kadar uygulamada bulunacak 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonların, ihracatı veya İmha Merkezlerine teslim edilmesi şartı ile trafik tescilden kayıtları pasif hale getirilerek hurdaya çıkarılması karşılığında, yeni araç almak isteyenlere sıfır araç alırken 10 bin lirayı geçmemek kaydıyla ÖTV indirimi sağlanabilmesi imkanı getirilecek.

Naci AĞBAL Hurda Araç Karşılığı Sıfır Araç Ötv İndirimiyle İlgili Ne Dedi?

Yeni Araç Alımında Hurda İndirimi. Maliye Bakanı Naci Ağbal  Meclise yollanan hurda araç indirimiyle ilgili bazı demeçlerde bulundu. Konuyla ilgili konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal; “İkinci el araçların trafikten çekilmesi ve yeni araç alımının teşviki amacıyla, 31 Aralık 2019 tarihine kadar uygulanmak üzere; 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet ve kamyonların, ihracatı veya imha merkezlerine teslim edilmek suretiyle trafikten kaydı silinerek hurdaya ayrılması karşılığında, araç sahiplerine, yurt içinden yeni araç alımında 10 bin lirayı geçmemek kaydıyla ÖTV indirimi sağlanabilmesi imkanı getiriliyor.” dedi.

Sıfır Araç İndirimi Piyasada Olumlu Etki Yaratır

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar 2 Şubat 2018 tarihinde maliye bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan söyleşi ile aydınlığa kavuşturulan yeni torba yasa içerisindeki sıfır araç alımında hurda alım teşviki uygulamasının piyasa olumlu yönde hareket kazandıracağını belirterek , Türkiye de ki en büyük sorunlardan birisininde ‘Yaşlı Araç Parkı’ olduğuna dikkat çeken Bayraktar, “2017 yılı sonu itibariyle TÜİK verilerine göre toplam araç parkı (otomobil ve ticarî araç toplamı) adedi 17 milyonu aşmış durumdadır. Bu verilere göre yaklaşık 6 milyon adet 16 yaş üstü otomobil ve ticarî vasıta bulunuyor. Yani araç parkımızın 1/3’ünün bu kapsamda olduğunu söyleyebiliriz. Yaşlı araç parkı ve beraberinde çevreye olumsuz yansımaları, ülkemizde ele alınması gereken önemli bir sorundu. Yaşlı araç parkının beraberinde getirdiği, trafik kazaları, emisyon artışı, yüksek bakım, onarım ve yüksek akaryakıt maliyetleri gibi birtakım problemler söz konusudur. Bu sebeple ilgili düzenlemeyi memnuniyet verici buluyoruz” dedi.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu