GÜNDEM

Ücretli Öğretmenlere Sözleşmeli Kadro Geliyor, Başvuru Zamanı ve Şartları

Maliye Bakanlığınca hazırlanan tasarlanan ve T.M.M.Meclisine onay için gönderilen Vergi Kanunları ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında kanun tasarısı’nin 80. Maddesi ile 5 bin ücretli çalışan öğretmen için milli eğitim bünyesinde sözleşmeli olarak kadro hakkı verilecek. Eğitim sistemindeki açığı bulunan milli eğitim sözleşmeli kadro ile bu eksiği gidermeye çalışacak.

Temin Edilecek Ücretli Öğretmenliğin Yasal Dayanağı Nedir ?

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen ve yöneticilerinin ders ve ek ders saatlerine ilişkin esasların 9.maddesi Ücretli öğretmenliğin yasal dayanağı oluşturmaktadır. Bu maddeye istinaden ek ders ücreti karşılığı ücretli öğretmen alımı olmaktadır.

Ücretli Öğretmenlik Başvurusu için Gerekli Olan Şartlar Nelerdir ?

Yapılacak ücretli öğretmenlik alımı için kadro şartlarından evvel ücretli öğretmenlik için başvuru koşulları nedir bulunu belirtelim..

Ücretli Öğretmenlere Sözleşme Geliyor 2018 Şartları Başvurular Ne Zaman Yapılacak ? Ücretli eğitici ve öğretmenlik başvurularını bölgedeki yetkili il ve içerisindeki Milli Eğitim Müdürlüklerince ayrı ayrı alındığından sizler için ücretli öğretmenlik için istenen genel şartları belirteceğiz.

 • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesi hükümleri göz önünde bulundurularak, 4 yıllık Fakülte Mezunları için KPSS Puan üstünlüğü ve öncelik sırasına göre,
 1. Eğitim Fakültesi.
 2. Eğitim Bilimleri Fakültesi.
 3. Diğer Fakültelerin Öğretmenlik Bölümü.
 4. Formasyon Belgesi, Tezsiz Yüksek Lisans Belgesi, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Sertifikası olanlar ile daha önceki yıllarda vekil ya da ücretli öğretmen olarak görev yaptığına dair belgesi bulunan diğer lisans ( fakülte) mezunları başvuruda bulunabileceklerdir.
 5. Lisans mezunu olanlardan daha önce vekil veya ücretli öğretmen olarak görev yapmış olanlara öncelik verilecektir.

Ücretli Öğretmenlik İçin Kadro İsteyenler İçin Başvurular Ne Zaman Başlayacak ?

Ücretli öğretmen alımları ne zaman başlayıp ne zaman sona erecek.. Ücretli Öğretmenlik görevini yürütenlerin  sözleşmeli şekilde kadroya alınması için başvurular yasa tasarısında ki 80 .maddeye istinaden yasa yürürlüğe girdikten sonra altı aylık bir zaman içerisinde sözlü mülakatın yapılacağını düzenlemiştir. Bu sebeple başvuruların yasanın onaylı halinin Resmi Gazetede yayınlanmasının akabinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde hazırlanıp başvuru adayları için sunulacak başvuru kılavuzu yardımı ile başvuru şekil ve zaman bilgilerin temin edilebileceğini tahmin etmekteyiz. Yapılan çalışmanın durumuna göre başvuruların resmi gazetede çıktıktan (Tahmini Şubat Sonu) hemen sonraki 15 veya 20 günde başlayacağını beklenmektedir.

Ücretli Öğretmenlere Sözleşmeli Kadrosu için Başvuru Şartları Nelerdir ?

 • 2017-2018 Eğitim öğretim yılında ücretli öğretmen olarak çalışıyor olmak.
 • 2017 -2018 eğitim öğretim yılı ve öncesinde Milli Eğitim Bakanlığında ücretli öğretmenlik olarak görev yaptığı süreler için en az 540 gün prim yatmış olması gerekiyor. Buda tahminimizce üç buçuk yıl ücretli öğretmenliğe denk geliyor.
 • 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 48 inci Maddesinde öngörülen genel şartları taşımak.
 • Öğretmenliğe atanabilmek için aranan özel şartları taşımaları herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik ,yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmamış olmaları.
 • KPSS Sınavından Bakanlıkça belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmaları.
 • Bakanlıkça belirlenecek esas ve usuller çerçevesinde bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre başarılı olmak.

Gerekir.

Alımı Yapılacak Ücretli Öğretmenlik İçin Sözleşmeli Kadro Sayısı Ne Kadar ?
Yasanın meclis tarafından onaylanıp resmi gazete de yayınlanması ile birlikte yapılacak sözleşmeli öğretmen için ayrılan kadronun 5 bin civarı olacağı düşünülmektedir.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu