OTOMOBİL

Trafik Sigortası Zorunluluğu Olmayan Motosikletler

Trafik derdine son vermek ve trafikte daha rahat şekilde hareket etmek açısından motosikletler sıklıkla tercih edilmektedir. Trafikte daha hızlı hareket etmeye neden olacak bu seçenekler sayesinde istenen noktaya trafiğin stresli yönüyle uğraşmaya gerek kalmadan ulaşım sağlanabilir. Ayrıca motosiklet modelleri bütçe dostu bir yapıya sahip olurken, yakıt tüketimi konusunda da sürücülerin yüzünü güldürür. Buna ek olarak park etme kolaylığı da sağlayan motosikletler bu nedenlerden dolayı bir hayli yoğun ilgi almaktadır. Sunmuş olduğu çeşitli artılar nedeniyle araç sahibi olmaktan daha avantajlı bulunmaktadır. Özellikle uzun süreli kullanımda bile sürücülerin bütçe açısından çeşitli sıkıntılar yaşamasının önüne geçecek bir yöne sahiptir. Durumun bu şekilde olması ise motosiklet modellerinin daha avantajlı hale gelmesine imkan sağlıyor. Motosiklet satın almak isteyen kişilerin aklına takılan sorulardan biride sigorta zorunluluğu olmayan motosiklet modelleri olmaktadır. Çeşitli motosiklet modelleri için sigortanın yaptırılması zorunludur. Ancak yeni gelen düzenlemeyle birlikte bazı motosiklet modellerine sigorta yaptırma zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Buna göre artık 50 cc ve altındaki motosiklet modellerine sigorta yaptırılmasına gerek yoktur. Bu tarz motosiklet modelleri için sigorta poliçesi aranmayacaktır. 50 cc ve altındaki motosiklet modelleri sadece B sınıfı ehliyet üzerinden kullanılabilir. Buna ek olarak motosiklet modelleri için vergi ve sigorta zorunluluğu yapılan düzenlemeyle ortadan kaldırılmıştır.

50 cc Motor Modellerinde Sigorta Zorunluluğu

Motor kullanmaya yeni başlayanlar için ideal olacak 50 cc ve altındaki motosiklet türleri şehir içi kullanım için son derece uygundur. Ergonomik ve hafif bir yapıya sahip olan bu tarz motorlar trafikte daha rahat şekilde hareket etmeye olanak sağlar. Basit ve pratik kullanım yapısına sahip olduğundan dolayı kadın, erkek herkesin hızlı bir şekilde öğrenebileceği seçenekler arasında bulunmaktadır. Bu nedenle motosiklet kullanmaya yeni başlayan acemi kişilerin bu tarz motosiklet tipleri üzerinden trafiğe çıkması tavsiye edilir. Konforlu bir yöne sahip olan bu motor modelleri sürüş deneyimini daha kaliteli hale getirmek açısından eşsiz seçenekler arasında bulunur. 50cc motor modellerinin diğer avantajlı noktası ise sigortadan ve vergiden muaf olmasıdır. Özellikle motor kullanımını daha hesaplı hale getirmek isteyen kişilere bu nedenle tavsiye edilmektedir. Bu tarz bir avantaja sahip olduğundan dolayı uzun süreli kullanımlarda bile bütçeyi yormadan ulaşımı kolay hale getirecek etkili seçeneklerden biri olacaktır. Aynı zamanda bu tarz motor modellerinin fiyatları diğer motor modellerine göre daha uygun olduğundan kısıtlı bütçeye sahip olan kişilere önerilen seçenekler arasında bulunur.

Motosiklet Sigortası

Türkiye İstatistik Kurumuna göre motosiklet kazaları göz ardı edilemeyecek sayılara ulaştı. Bu kazalar maddi hasar, ölüm veya yaralanma gibi çeşitli tehlikelerle sonuçlanabiliyor. Bu nedenle motosiklet sigortası yaptırmak bu konuda sürücülerin ihmal etmemesi gereken konulardan biri arasında bulunmaktadır. Motosiklet sigortası araç sahibi için çok sayıda avantaj sunduğundan dolayı önemlidir. Kaza anında sağladığı çeşitli teminatlar ve ek güvencelerle birlikte motosiklet sürücülerinin öncelik haline getirmesi gereken durumlar arasında bulunur. Motosiklet sigortasının bulunmaması halinde, araç sahibini olası bir kaza anında kötü sürprizler bekleyebilir. Karşı tarafa vereceği zarar veya kendi motosiklet parça ile diğer kaza masrafları kullanıcı veya araç tescil sahibine kalacaktır. Bilindiği üzere zorunlu trafik sigortası üçüncü taraflara verilen zararları şirketin belirlediği teminat üzerinden karşılamaktadır. Trafik sigortası olası bir kaza sırasında yalnızca maddi zararları değil, aynı zamanda yaralanmanın olduğu bir kazada ortaya çıkabilecek maddi ve manevi zararları da karşılamaktadır. Bu nedenle sürücülerin olası kazalardan sonra ciddi risklerle karşı karşıya kalmaması için sigorta yaptırması büyük bir önem taşımaktadır. Tabi sigorta zorunluluğu 50cc üzerindeki motosiklet modellerinden birine sahip olanlar için geçerlidir.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu