GÜNDEM

Teslimat Adresi ve Fatura Adresi Nedir?

Özellikle internetten alışveriş yapanlar için en fazla akla gelen soruların başında teslimat adresi ve fatura adresi nedir geliyor. Çünkü alışveriş yapılacağı zaman sistem size 2 tür adres çeşidi soruyor. Öncelikle teslimat adresi soruluyor ardından da fatura adresi soruluyor.

Teslimat Adresi

Başta internet yolu ile olmak üzere çeşitli yollardan sipariş ettiğiniz ürünün gelmesini istediğiniz asıl adrestir. Teslimat adresi istenilen yere yazacağınız adres ürünün gitmesini talep ettiğiniz yerdir. Kargonun geleceği tarihe ya da siparişi teslim alacak kişiye en uygun adres yazılması gereken kısımdır. Kargo firmasının teslimatı alacak kişiyi teslimat adresi olarak verilen yerde bulamaması durumunda kargolar genellikle bir süre bekletiliyor. Bu bekleme süresinden sonra kargo gönderen firmaya iade işlemi gerçekleşiyor. Bu sebeple teslimat adresinde bulunmalısınız ya da hediye olması durumunda kişinin o adreste yer alması gerekiyor. Böylece hediyeniz ait olduğu kişiye ulaşmış oluyor.

Fatura Adresi

Fatura adresi ise, sipariş ettiğiniz ürünün maliyetini gösteren fatura belgesinin geleceği adrestir. Özellikle internetten alışverişlerde hediyelik eşya alındığı zaman teslimat adresine fatura da yollanamayacağı için şirketler tarafından ayrıca fatura adresi diye yeni bir adres talep ediliyor. Böylelikle hediyeyi alan kişi hiçbir şekilde ürün tutarından haberdar olamıyor. Fatura adresinin doğru bir adres olması da çok önem arz ediyor. Eğer, sipariş edilen bir üründe problem çıkması halinde fatura ile iade yapılması gerekiyor. Faturayı teslim almak üzere bir kurum iseniz ayrıca vergi numaranızı da eklemeyi unutmayınız.

Fatura Adresi İçin Kargo Ücreti Alınıyor Mu?

İnternetten alışveriş yapılması durumunda bazen gelecek olan ürünün adresi ile faturanın farklı adreslere gitmesi gerekebiliyor. Fakat hediyeyi aldığınız site sizden belirli bir kargo ücreti tahsis ediyor. Teslimat adresi ve fatura adresinin farklı olması durumunda 2 ayrı kargo çıkmasına rağmen firmalar teslimat adresi üzerinden kargo hesaplaması yaparak onun ücretini alıcıdan tahakkuk ettiriyor. Genellikle uzaklığa göre 1 gün ile 3 gün arasında teslimat süresi değişen kargolarda ücrette uzaklığa göre belirleniyor. Teslimat adresinde alıcıya ulaşamayan kargolara en yakın kargo firmasına giderek de alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu