SAĞLIK

Tansiyon Düşüklüğüne İyi Gelen Besinler

Tansiyon Düşüklüğüne İyi Gelen Besinler Hipotansiyon olarak da bilinen düşük tansiyon, atardamarlarda mevcut olan kanın damar çeperine uyguladığı basınç sonucunda oluşan bir durumdur. Yüksek tansiyonun sağlığa ciddi olumsuz etkilerinin olması yanı sıra düşük tansiyonun da ciddi olumsuz etkileri bulunmakta. Dünya sağlık örgütünün belirlediği normal tansiyon değeri 120/80 olması ile birlikte her insanın normal tansiyon değeri aynı olmayabiliyor.

90/60 ve daha küçük bir değer belirlenmesi düşük tansiyona işaret etmektedir. Bu gibi durumlarda çeşitli besinler yardımı ile tansiyonu dengelemek mümkün. Fakat her zaman tansiyonunu ölçme fırsatı bulamayanlar için düşük tansiyonun belirtilerini bilmek hayat kurtarıcı olabilir. Çünkü düşük tansiyon bayılmaya neden olabilmek ile birlikte daha ciddi durumlarda hayatı tehdit edebilecek kadar riskli olabilir.

Düşük Tansiyon Nasıl Anlaşılır?

 • Ayakta iken baş dönmesi ve sersemlik hali
 • Bulanık görme
 • Bulantı ve kusma
 • Nefes darlığı
 • Konsantre olmakta zorluk çekme
 • Bayılma
 • Yorgunluk
 • Aşırı derecede terleme
 • Baş ağrısı
 • Bacaklarda uyuşma
 • Göğüs ağrısı

Çok susama ve dehidrasyon: Dehidrasyon yani sıvı kaybı kan basıncının düşmesine neden olabilmek ile birlikte her zaman tansiyon düşmesine neden olmayabilir. Yoğun yapılan egzersizler, kusma ve ishal durumları da dehidrasyona neden olabilir ve çok küçük miktarlarda yaşanan su kaybı bile telafi edilmediği takdirde halsizlik ve baş dönmesi ile birlikte yorgunluğa yol açabilir.

Düşük Tansiyona İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Sıkça düşük tansiyon sorunu yaşayanlar için yardımcı olabilecek besinler mevcut. Bu besinler kan basıncını dengelemekte yardımcı rol oynayabilir. (Bu besinleri denemeden önce uzman doktora görünmek şartı ile)

Pancar : İçerisinde barındırdığı doğal şekerler ile kan basıncı düzenlemeye yardımcı olabilir. Katı meyve sıkacağında bir miktar su ile karıştırılıp sabahları aç karnına içilmesi faydalı olabilir.

Su: Vücudun aşırı su kaybetmesi sonucu kan basıncı düşebilir bu da düşük tansiyona neden olabilir. Bu yüzden ağız kuruluğuna izin vermeden düzenli su tüketimi düşük tansiyonun önüne geçecektir.

Kuru üzüm: Adrenal bezinin (Böbrek Üstü Bezleri) çalışmasını güçlendirici bir rol oynayan kuru üzüm kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur.

Tuz: En önemli ve dikkat edilmesi gereken besin ise tuz. İçerisinde barındırdığı sodyum ile tansiyonun yükselmesine yardımcı olan tuzun fazla tüketilmesi başka sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden doktor gözetiminde kullanılması en doğru yol olacaktır.

 

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu