Emeklilik

Ssk – SGK dan ne kadar emekli maaşı alırım 2018

Yıllar süren çalışma hayatının ardından artık emekli olmayı düşünen kişiler, 2018 yılındaki emeklilik şartlarını ve kişilere ne kadar emekli maaşı ödeneceği konusunda araştırmalar yapmaya başlamış durumdadır. Yeni yıl ile birlikte emekli maaşlarına yapılan zamlar her ne kadar eleştiriliyor olsa da, şartların giderek daha iyi olduğu görülmektedir. Öncelikle, 2018 yılı emekli maaşı ve kişilerin emekli olurken ne kadar maaş alacakları konusunda hatırlatmalar yapalım.

Bilindiği gibi kişiler Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK)’dan emekli olmak için dilekçe verdiklerinde, ne kadar maaş alacaklarının hesaplanması için ortalama prime esas kazanç göz önünde bulundurulacaktır. Bu kavram, sigortanızın başladığı günden itibaren, emeklilik dilekçenizi teslim ettiğiniz tarihe kadar yapılmış olan ödemeler ile prim günü sayınızı kapsamaktadır. SGK prime esas kazançlar ile çalıştığınız yani sigortalı olduğunuz toplam gün sayısı birbirine bölünerek, çıkan sonuç enflasyon ile güncellenecektir. Böylelikle kişilerin ne kadar emekli maaşı alacağı hesaplanmaktadır. Prim günü sayısı ve ne kadar ödeme yapıldığı konusunda araştırma yapmak isteyen kişiler, E-Devlet sistemi üzerinden 4A Hizmet Dökümü çıktısı alabilirler.

ne kadar emekli maaşı alırım ssk hesapla

SSK Emekli Maaşımı Nasıl Yüksek Alırım?

SSK emekli maaşı için kişilerin yapacakları hesaplama yukarıdaki gibidir. Ancak, emeklilik süresi gelen kişiler her ne kadar çok bir değişiklik yapamasa da, hala çalışmakta olan bireylerin, emeklilik dönemlerinde daha yüksek maaş alabilmeleri mümkündür. Bunun için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • İşverenler bazen banka üzerinden asgari ücret ile çalıştığınız gibi göstermekte, kalan tutarı da elden vermektedir. Bu durumu kesinlikle kabul etmemeli ve banka üzerinden aldığınız ödemeleri, net kazancınız üzerinden almalısınız.
  • Yine sigorta primlerinizin resmi olarak hesaplanmasında net maaşınız göz önünde bulundurulmaktadır. Bundan dolayı, sigorta primlerinizi bankadan aldığınız net ücrete göre hesaplatın.

2018 emekli maaşı için daha yüksek bir ödeme almak isteyen kişilerin yukarıdaki adımları yapmış olması ya da çalışan bireylerin bu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.

şuan ssk dan emekli olsam ne kadar maaş alırım

2018 Yılı SSK Emekli Maaşı Nasıl Sorgulanır?

2018 yılında emekli olmak için dilekçe verecek ya da geçtiğimiz yılın son günlerinde dilekçe veren kişiler, internet üzerinden emeklilik durumlarını kolaylıkla sorgulayabilecektir. Bunun için kişilerin başvurması gereken yöntemlerin başında, E-Devlet gelmektedir. TC kimlik numarası ve E-Devlet şifreniz ile yapacağınız sorgulamalarda, aşağıdaki adımları takip ederek, emeklilik dilekçenizin kabul edilip edilmediğini görüntüleyebilirsiniz.

  • İlk olarak E-Devlet’e giriş yapmalısınız. Daha önce şifre almamışsanız, PTT şubelerine giderek kısa bir sürede şifrenizi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra, bankaların internet bankacılığı hesabını kullanarak da E-Devlet hesabınıza internet üzerinden giriş yapabilirsiniz.
  • Giriş işleminin ardından E-Hizmetler bölümüne giriş yapın.
  • Açılacak sayfadan da sırasıyla 4A Hizmetleri ve 4A Aylık Bilgisi seçeneklerine tıklayın.

Açılacak olan sayfada emeklilik durumunun söz konusu olup olmadığını, hangi tarihten itibaren de emeklilik dilekçenizin kabul edildiğini görüntüleyebilirsiniz.

2018 Emeklilik Maaşı Hangi Bankaya Yatırılacak?

2018 emeklilik maaşı için başvuru yapan kişilerin büyük bir kısmı, yıllardır bekledikleri emeklilik maaşlarını hangi banka aracılığı ile alacaklarını merak etmektedir. Öncelikle, kişiler yazdıkları dilekçelerde maaşlarının yatırılmasını istedikleri bankaya ait bilgileri belirtmişse, emeklilik maaşı doğrudan bu hesaba yatırılacaktır.

Ancak, kişilerin doldurduğu emeklilik başvuru formunda herhangi bir banka bilgisi verilmemişse, maaşınız doğrudan Ziraat Bankası’na yönlendirilecektir. Burada adınıza bir hesap açılacak ve aydan aya ödemelerinizi de bu hesaptan yapabileceksiniz. İlerleyen günlerde tercih etmeniz durumunda emekli maaşınızı farklı bankalara taşıyabilecek, geçtiğimiz yıl verilmiş olan emekliye promosyon kampanyalarından faydalanabilecek ve bir sonraki ayın maaş ödemelerinizi yeni bankanızdan tahsil edebileceksiniz.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu