GÜNDEM

Src Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar Nedir?

SRC belgesi, ticari amaçlı araç kullanacak, yük, eşya veya insan taşıyacak sürücülerin sahip olması gereken bir belgedir. SRC belgesiz, yukarıda faaliyetlerde bulunan sürücüler, cezaya tabi tutulur. Ceza sadece araç sürücüsü değil aynı zamanda araç sahibine de yazılır. SRC belgesi nedir ne işe yarar nedir sorusunun cevabı aşağıda ayrıntılı biçimde açıklanmıştır.

Sınavsız SRC Belgesi Alma

Sınavsız SRC belgesi almak için, sürücülerin ehliyet alma tarihlerine bakılır. Eğer sürücü, ehliyetini, 25 şubat 2003 tarihinden önce aldıysa sınavsız SRC belgesi almaya hak kazanır. B sınıfı ehliyete sahip ve sınavsız SRC belgesi almaya hak kazanan sürücüler, SRC 2 ve SRC 4 belgesini alabilirler. C, D, E sınıfı ehliyete sahip ve sınavsız SRC belgesi almaya hak kazananlar ise SRC 1 ve SRC 4 belgesini alabilirler.

SRC Sınavı

Ehliyetini belirlenen tarihten sonra alan sürücüler, SRC belgesi alabilmek için Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı sınava girmek zorundadır. Bu sınava girebilmek için, bakanlığın belirlediği kurumların verdiği kurslara kayıt olmalı ve sınava başvuru bu kurumlar üzerinden yapılmalıdır. SRC sınavında 50 soru sorulmakta olup, minimum 60 puan alınması gerekir. Sorular 2’şer puan değerinde. 30 sorunun minimum doğru cevaplanması gerekiyor.

Hangi Tip SRC Belgeleri Var?

SRC belgesi SRC 1, SRC 2, SRC 3, SRC 4 ve SRC 5 olarak 5’e ayrılır.

SRC 1: Uluslararası taşımacılık yapan şoförlerin bu belgeyi almaları gerekir. SRC 1 belgesine sahip kişiler SRC 2 belgesine de sahipmiş gibi hakları vardır. SRC 1 belgesi alabilmek için şoförlerin, otobüs kullancakların 26, minibüs kullanacakların 19 yaşından büyük olması gerekir.

SRC 2: Yurt içi yolcu taşımacılığı yapacak şoförlerin sahip olması gereken belge türüdür. Otobüs kullanacakların 26, minibüs kullanacakların 19 yaşından büyük olması gerekir.

SRC 3: Uluslararası yük ve eşya taşıyacakların alması gereken belge türü. Minimum 19 yaşından gün almış olmak gerekiyor. Bu belgeyi alanlar SRC 4 belgesini de almış sayılırlar.

SRC 4: Yurt içi yük ve eşya taşıyacak sürücülerin almış olması gereken belge türüdür.

SRC 5: Tehlikeli madde taşıyan sürücülerin alması gereken belge.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu