4/B (Bağ-Kur)

Silinen Bağkur Günlerini Borçlanma, Geri Alma (İhya İşlemi 2018 Torba Yasa)

[toc]
Bağkur primlerini ödeyeme konusunda zorluk çeken esnafların her yıl SGK veya hükumetten beklediği torba yasa ve as haberleri içerisinde bağkur prim borçlarının taksit, ihya veya borç silme gibi beklenti içerisinde beklemekte. En yeni hali ile 2016 senesinde 6736 sayılı kanun ile 2016 Haziran öncesi yine ikinci bir torba yasa kapsamı ile 7020 sayılı kanuna 2017/03 ayı öncesi bağkur borçları faizlerinde indirimler yaparak anaparalar belirli oranlarda taksit yapıldı. Yine benzer şekilde 2018 yılı içinde bağkur prim borcu olanların ssk borç affı çıkacak mı? bağkur ihya borçlarına af gelecek mi? 2008 yılı öncesi kayıtlar için bağ kur tescil veya borçlanma hakkı verilecek mi? gibi bir çok saru tarafımıza yöneltildiğinden bu bilgileri siz değerli okuyucularımıza maddeler halinde aktarmaya çalıştık.

Bağkur ihya işlemi nedir nasıl uygulanır; İhya işlemi ticari faaliyetinden dolayı zorunlu olarak bağ-kur tescil kaydı yapılan kişilerin bulundukları dönemler içerisinde ödeyemedikleri bağkur prim borçlarının talep doğrultusunda tekrar canlandırıp prim borçlarını toplu şeklinde ödenmesi işlemine bağkur ihya işlemi denir. İhya kelimesinin sözlük anlamından da anlaşılacağı üzere bir şeyi eski haline getirme, eski düzene çevirme anlamına gelmektedir.  SGK tarafından belirli dönemler halinde uygulanan borç ve prim silme işlemleri 2008 senesinde yürürlüğe giren yasa ile 30.04.2008 tarihi öncesi 60 aydan fazla bağ-kur borcu bulunan kişilere ait borç ve prim gün süreleri de iptal edilmişti.. Benzer uygulama tekrardan 2015 yılında çıkan torba yasa ile 2015/Nisan dönemi ve öncesinde oluşan bağ-kur prim borcu 12 ay ya da daha eskiye dayanan borçlu ayları borç ve süreleri silinerek bağkur hizmeti durdurulmuştur.

2018 SGK –  Bağ kur borçlarını yeniden yapılandırma var mı?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi 2016 yılı içerisinde uygulanan kanunlar ile çiftçilerin ve esnafın devlete olan borçları toplanıp ödeme yapmak isteyen kişilere taksit seçeneklerine göre borçların gecikme faizlerinde indirimlere gidilerek vatandaşa kolaylıklar tanınmıştır. Ancak 2018 yılı içerisinde meclisten çıkan veya mecliste gündem konusu olarak bağkur borçlarının tekrar canlandırılması, taksit edilerek faizlerin silinmesi veya ödemelerin ertelenmesi gibi bir çalışma bulunmamakta. Ülkemiz esnaflarının zor ve sıkıntılı olduğu şu dönemlerde yine de hükumetin veya kurumun borcu olan kişileri veya eski borcu canlandırıp ödeme yapmak isteyen kişilerin taleplerine kulak verip 2018 yılı için bağkur af veya torba yasa içerisinde bir seçenek sunabilir.

2018 Yılı için bağ kur af kapsamında 2008 yılı öncesi kayıtlar için 4b bağkur borçlanma veya tescil hakkı verilecek mi ?

Sgk kanun kapsamı içerisinde vergi kaydı veya esnaf odası, ticaret sicil kaydı bulunan ancak 01/10/2018 tarihi öncesi hiç bir ödeme yapmamış ve prim hizmetleri ile borçları silinen kişilere mahkeme yolu dahi başvuru olsa bile tekrardan o tarihte tescil sayılıp giriş tarihinden sayılmıyor.  Zaten bir çok kişi emekli olma eşiğinde böyle bir yasa veya uygulamanın çıkmasını beklemekte. Ancak 2018 yılı ve takip eden yıllarda bu alanda bir yapılandırma veya kanun ile kişilere verilecek bir hak olasılığını düşünmüyoruz.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu