4/A Sigortalılar

Sigortalı Olarak İşe Başladıktan Kaç Gün Sonra Muayene Olabilirim

Birçok sigortalının henüz tam olarak bilmediği veya bilgi verilmediği sigortalı sağlık hizmetinden faydalanma şartlarını bir çoğumuz bilmesi gerekiyor aslında. İlk işe giren bir çok kişi bu şartı bilmediğinden hastane kapılarından geri dönmekte veyahut sağlık giderini kendi cebinden karşılamak zorunda kalıyor. Yeni sigorta kapsamına alınmış kişiler sağlık hizmetinden faydalanması için 30 günlük primlerinin işverenler tarafından bildirilmiş olması gerekmektedir. Yani en net ifade ile açıklayacak olursak hastalanan işçi hastane veya sağlık ocağına gittiği günden geriye doğru başlayarak tam 30 gün çalışma hizmetinin olması ve işverenin sgk üzerinden bildirge ile vermesi gerekiyor.

ÖNEMLİ BİR BİLGİ: Hastanelerin acil bölümüne gidenler için çalışma ve sigortalı olma zorunluluğu yoktur.

Daha önceleri sigorta hizmetinden faydalanabilmek için işçi için 90 gün prim şartı aranmaktaydı 5510 sayılı kanun ile bu süre hem çalışan hemde çalışan yakınları için sağlık hizmetinden faydalanma süresini 30 güne çekti.

ÖNEMLİ BİR BİLGİ: Çalışanların 18 yaşından küçük çocukları için sigortanın gün ve primine bakılmaksızın 18 yaş altı GSS kapsamına alınarak her türlü sağlık hizmetinden faydalanır.

Bunun yanı sıra işe giren sigortalı muayene için hastaneye başvurduğu tarihten geriye doğru 1 yıl içerisinde en az 30 gün prim ödemesi yapılmış olması durumunda şuan çalışıyor olarak yeni işe girdiğiniz iş yerinden sgk.gov.tr üzerinden hesap fişi girişi yaptırarak sigorta sağlık hizmetinizin aktivasyonu gerçekleştirilir ve sağlık hizmetinden faydalanırsınız. Örnekle anlatacak olursak; 9 ay önce farklı bir iş yerinde sigortalı olarak çalışıyordunuz ve şimdi farklı bir iş yerine girdiniz, yeni iş yerinizde 5 gün geçmiş olduğunu varsayalım ve sağlık sorunlarınız yüzünden hastaneye gittiniz. Hastane kayıtlarında geriye dönük 1 yıl içerisinde var olan priminiz görünür fakat aktif görünmediği için sağlık çalışanları çoğunlukla yanlış bilgi vererek sağlık hizmetinden faydalanması için henüz 30 günü doldurmadığınız ve 25 gün daha prim gösterilmesi gerektiğini söyleyebilir işte burada yapmanız gereken şey çalıştığınız iş yerine veya muhasebeye başvuru yaparak yeni işe başladığınızı ve geriye dönük bir yıl içinde en az 30 günlük sigortanız olduğunu belirtin ve sgk.gov.tr üzerinde şuan mevcut iş yerinizde sigortalı olarak geçen günleriniz için hesap fişi bildirilmesini isteyin. Hesap fişi bildirimi yapıldıktan sonra sigorta sağlık hizmetini aktif hale gelerek hastanedeki işleminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Eğer ki geriye dönük olarak 1 yıl içerisinde 30 günlük priminiz yok ise 25 gün daha beklemeniz gereklidir.

En çok rastlanan hatalardan birisi ise iş yerine sigortalı olarak giren bir kişi işe girişten 1 ay sonra hastaneye gittiğinde sağlık hizmetinin eksik göründüğü cevabını alabilmekte, bunun sebebi ise sigortalıların aylık bildirgeleri cari dönem halinde bir sonraki ay verildiği için sigorta hizmet gününde eksik görünme olacaktır telaş etmeyin yine işvereninize başvuru yaparak eksik görünen çalışma gününün hesap fişi olarak bildirilmesini talep etmeniz ile sağlık hizmetinden faydalanırsınız. Bu olayı şöyle örnekleyelim; Diyelim ki ekim ayının 16 sında işe girdiniz he kasım ayının 17 sinde sağlık problemi yüzünden hastaneye başvurdunuz hastanedeki çalışan sizin panelin izde 14 gün çalışma olduğunu görecektir bunun sebebi yukarıda bahsettiğimiz gibi bildirgelerin bir ay sonra verilmesinden kaynaklı ki buda kanuni olarak verilen süredir. Yani ekim bildirgesi kasım ayında verildiği için ekimdeki 14 gün çalışma süreniz bildirilmiş fakat bulunduğunuz kasım ayı bitmediği için bildirge verme süresinde değildir kasım ayının bildirgesi aralık ayında verileceği için eksik görünen günlerinizi çalıştığınız iş yerinden hesap fişi olarak girmesini talep etmeniz gerekir.

İş yerinin sigorta prim borcunun olması sizin sigorta hizmetinden faydalanıp faydalanacağınız etkilermi ?
Hayır işverenin herhangi prim borcu, idari para cezası vs gibi nedenler ile kuruma olan borcu yüzünden çalışanına hiç bir şekilde etkilemez sigortalı sağlık ve ilaç hizmetinden faydalanır. Çünkü sigortalının adına gösterilen prim süresi çalışanın adına işlemektedir..

4/B Bağ-Kur Primi Yatıranlar Ne Kadar Süre Sonra Muayene Olurlar

 

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu