4/A Sigortalılar

Sigorta Girişi Sorgulama, Sigortalı Başlangıcı Nasıl Öğrenilir ?

İş hayatına atılan kişilerin yapacakları ilk defa sigorta girişleri veya iş yeri değişikliği nedeni ile farklı bir iş yerine giriş yapan kişilerin işe başladıkları firmada işe giriş işleminin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini nasıl öğrenecekleri konusu sıkça sorulmaktadır. Kişilerin primlerinin düzenli olarak yatırılması aynı zamanda giriş işlemlerinin zamanında yapılması işveren tarafından basite alınmayacak kadar önemsemesi gereken ciddi bir konudur. İşe yeni başlayan bir kişinin sigortasının başlangıç işlemlerini daha sonraya bırakan veya önemsemeyen kişilerin olası bir iş kazası sonucunda ciddi cezalara maruz kalacağı gibi kaza harici işe giriş yapan işçinin sigorta giriş sorgulamasını araştırması sonucunda giriş işleminin gerçekleşmediğini öğrenmesi durumunda hakkını aramak amacı ile SGK kurumuna şikayet veya işe giriş işleminin gerçekleşmediğini bildirmesi halinde yine cezalar ile karşılaşabileceği bilinmelidir. Ayrıca kişiler için sigorta giriş tarihleri ilerleyen tarihlerde emeklilik sürelerini belirleyeceği için çok önemlidir.

Sigorta Giriş Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Sigorta giriş ve prim süreleri sorgulama işlemi artık daha kolay. Daha önceleri bu bilgileri almak için ssk kurumunun işçi bölümlerine gidip bilgi alına bilmekteyken artık İnternet ve teknolojinin gelişimi sayesinde kişiler isimlerine yapılan prim ödeme  işe giriş tescil bilgileri öğrenilebiliyor.  Ayrıca işten çıkartılan kişilerin çıkış tarihlerini de detaylı bir şekilde öğrenebilmekte. Sosyal Güvenlik Kurumu’ na (SGK) SSK primi ödemelerinizi internet üzerinden yapabiliriz. SGK SSK prim sorgulama işlemini de aynı şekilde E-SGM uygulamasını kullanarak şifresiz olarak ve E-Devlet sistemi üzerinden de şifreli olarak iki farklı şekilde yapılabiliriz.

SGK SSK prim bilgileri hakkında sorgulama yapmak isteyenler E-Devlet yolu ile bilgi almak isteyenlerin E-Devlet şifresi alarak internet üzerinden sorgulama yapabilirler.

E DEVLET GİRİŞ

4A Hizmet Dökümü Almak İçin TIKLAYINIZ!

Yukarıda belirttiğimi sayfadan giriş yaparak hem SSK 4/A kapsamında bulunan toplam çalışma süreleri, geriye dönük olarak farklı çalıştıkları iş yerlerinde bulunan gün süreleri aylık ve yıllık bazdaki toplam sigorta gün süreleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bağ Kur Giriş Kaydının Sorgulanması;

Kendi adına iş yeri açan veya şirket ortağı olan kişilerin vergi yoklamaları sonrasında dairece işe başlama tarihinin başlaması ile bağkur giriş günüde sayılarak tescil işlemleri otomatik olarak başlar. Bağ kur giriş tarihlerini öğrenmek isteyenler yine e devlet üzerinden aşağıda verdiğimiz e devlet adresi ile çok kolay bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

4B Hizmet Dökümü Almak İçin TIKLAYINIZ!

e-Devlet Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Kişilerin bilgi edinmek amacı ile alacakları e-Devlet sistemindeki dökümleri T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz vasıtası ile giriş işlemi sonrası sayfanın yan bölümündeki SGK kategorisine giriş yapmalısınız. İlgili kategori alanına geldikten sonra karşınıza çıkan sayfa isimlerinden ‘’SGK Tescil ve Hizmet’’ linkine tıklanır. Bu bölümden ihtiyacınız olan hizmet bilgileri ve dökümlerini kolay bir şekilde alabilir ve kağıt ortamına döktürebilir siniz.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu