İşverenSGK

SGK, SSK Güncel ve Eski Prim Borç Ödeme

Yanlarında işçi çalıştıran işverenler güncel dönem SGK, Ssk primlerini ve eski dönem borçlarını ödeyebilmesi için öncelikle ne kadar yatıracağını ve borcunu bilmesi gerekir. SGK nın son yıllarda verdiği sorgulama hizmetleri oldukça gelişti ve artık internet üzerinden çok hızlı ve mevcut faiz veya güncel indirimli ödemeniz gereken prim tutarınızı kolayca sorgulayabilirsiniz.  Ayrıca bu ödemeleri aynı tutarlar üzerinden bankalar üzerinden sorgulayıp anında ödeme yapabilmeniz de mümkün. Anlaşmalı olan bu bankalar sizin ödemeniz gereken tutarı direk tutarı sizden tahsil ederek kendi komisyonunu tahsil edilen primin içerisinden SGK ile yaptığı anlaşma oranlarında kesmektedir. Prim ödemelerini bankaların haricinde PTT merkez ve şubelerinden de kolay bir şekilde sorgulatıp ödeme işlemi yapabilirsiniz.

SGK Sorgulama Yapmak

SGK kurumuna olan ödemenizi ve borçlarınızı sorgulama yapması internet  yardımı ile 3-4 dakika içerisinde öğrenilebilmektedir. Yine aynı şekilde SGK kapsamında bağkur borç sorgulama işlemi de yine işveren primlerini sorgulamak gibi oldukça basit.  Sosyal Güvenlik Kurumu borç sorgulaması yaparak;

  • Borçların hangi dönemde adınıza çıkarıldığını öğrenmek
  • Borçların kimin adına olduğunu öğrenmek

Ayrıca bu primler üzerine uygulanan gecikme zammı tutarları ile kaç adet personel için prim ödemesi yaptığınızı öğrenmeniz mümkün.  Sosyal Güvenlik Kurumu sgk.gov.tr sitesi yardımı ile gerçekleşen sorgulama daha önceki zamanlarda yaptığı eskiye yönelik ödemeleri görmek isteyen kişiler menü üzerinden ‘dekont görüntüleme’ butonuna tıklayarak eskiye yönelik ödeme bilgilerine ulaşabilirler.

SGK İşverenlere Ait Borç Sorgulama ve Öğrenme ?

İşverenlerin SGK, SSK borç sorgulaması  online olarak kuruma ait siteden veya internet bankacılığını kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Çok eski zamanlarda kuruma gidip saatlerce sıra bekleyerek vezne önlerinde uzun kuyruklar oluşturup borç ödeme işlemi yapılırken şimdilerden bu günlerce süren işlem 10 dakika içerisinde tamamlanmakta. Bu hızlı işlevlerin ilerlemesi hem kurumun internet üzerinden sorgulama hizmeti vermesi hemde barkod sistemi sayesinde saniyeler içerisinde borç çıkarılıp tahsil işleminin yapılarak dakikalar içerisinde ise e-borcu yok belgesi çıktı alması mümkün.

SGK E-Giriş

SGK  sitesinden e-giriş yardımı ile kendinize veya şirketinize ait tüm borçların durumunu öğrenmek için  https://uyg.sgk.gov.tr/eborcSorgu/ adresinden giriş yapabilirsiniz. Tabi bunun yapabilmeniz için firmanıza ait sgk e-şifre olması ve bununla giriş yapmanız gerekir. Açılan Kamu İdarelerince Türkiye Geneli işveren borç sorgu ekranından sisteme giriş yapılır. Sisteme giriş için kullanıcının yapması gereken girişler şu şekildedir;

  • T.C. kimlik numarasının girilmesi
  • Şifre girilmesi ve
  • Güvenlik kodu doğrulaması yapılmalıdır.

Yukarıdaki adımlar sonrasında panele girdikten sonra size ait gecikmeli ve güncel olan tüm Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıtlı olan tüm borç bilgilerine ulaşmış olurlar.

T.C Kimlik Numarası İle SGK Borç Sorgulama T.C ile

T.C kimlik numarası ile sgk ssk borcu sorgulama E-Devlet kapısı üzerinden şifreniz ile giriş yaparak SGK modülü üzerinden öğrenmeniz mümkün. Eğer e devlet şifreniz yoksa ne yazık ki ya e sgk şifresi olması lazım ki buda yoksa bu bilgileri öğrenebilmeniz için il veya ilçenizde bulunan Sosyal Güvenlik Merkezlerine kimliğinizle başvuru yaparak ki buda uzun zamanınızı alır öğrenme işlemini gerçekleştirirsiniz.

SGK Eski Borç Yapılandırması

Geriye dönük SGK borçlarını yapılandırma işlemi ise kuruma borçlu olanlar için esnek ödeme planları ile onalrın zorlanmadan ödeme yapmasına imkan vermektedir.   6736 sayılı kanun ile işleyen eski borçların yapılandırılması işlemleri için yapılandırma kapsamına alınarak tasitler halinde ödeme yapmak isteyen kişilerin başvurularını internet üzerinden SGK resmi sitesine ya da kuruma doğrudan giderek yapabilir.  Yapılan başvurular kuruma ait icra veya borç servislerinde çeşitli hesaplamalar ve taksit yapma sonrasında oluşturulan ödeme planlarını ya internet üzerinden çıktı alabilir yada kurum tarafından adrese yapılan tebligat ile gönderilen ödeme planlarına göre ödeme yapabilirler. Kişinin birden fazla sigorta işyeri dosyası olması halinde her işyeri için ayrı ayrı borç taksitlendirme yapması gerekmektedir. Yapılan yapılandırma sonrasında yapılan ilk taksit ödemesi veya peşin tahsil tutarı ödendikten sonra kurumdan güncel dönem için borcu yok yazısı alma imkanı olabildiği gibi işverenin adına yapıln e-haciz işlemi de kaldırılır.

SSK Emeklilik Durumu Sorgulama

4A emeklilik sorgulama yapmak  için E-Devlet sistemine giriş yapmak gerekir. E devlet kapısına girdikten sonra SGK hizmet modülü içerisinden 4A Emeklilik Sorgulama Sisteme giriş yapan kişiler SSK emeklilik sorgulamalarını gerçekleştirmek için 4A hizmet dökümü ile ilgili linke tıklayarak ilgili sayfaya giriş yapmış olacaklardır. Açılan sayfada eksiksiz olarak girilmesi gereken bilgiler şunlardır;

  • Diğer kurumlara ait olan gün sayısı mevcut gün sayıları varsa tam olarak girilmelidir.
  • Sosyal Sigorta Kurumuna ait gün sayısı tam olarak girilmelidir.

Belirtilen bilgileri eksiksiz olarak giren kişiler emeklilik sorgulama işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

SGK kurumuna SSK primi Borcu Olanların Karşılaşabileceği Uygulama ve İşlemler:

SGK artık kuruma olan borçlu kişilerin tespitini daha hızlı ve seri bir şekilde yapabildiği için en az 6 dönem SSK primlerini ödemeyen işverenler için çeşitli yaptırımlar ile alacağını tahsil işlemine gitmektedir. Bununla birlikte borçlu işverenlerin  karşılaşabileceği durumlar şunlardır;

  • Güncel indirim ve teşviklerden faydalanamaz,
  • Devlete ait yapılan alt ve üst işveren sıfatı ile, işlerden dolayı hak edilen hakediş ödemelerini alamaz,
  • Borçtan dolayı yapılan E-haciz uygulaması ile tüm banka hesaplarındaki hareket durdurulur

Kredi Kartı İle SGK – SSK Prim Borcu Ödeme Yapılır mı ?

Bağkur Borç Ödeme – 4B Prim Tahsilatı

Bağkur Primi ne Kadar

 

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu