BAŞVURULAR

PYBS Nedir, Pybs Kazanmak İçin Kaç Doğru Gerekiyor?

Açılımı “Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı” olan Pybs, ilk ve orta öğretim kurumlarındaki öğrencilere burs ve yurt olanağı sağlıyor. Bu sınavı yüksek başarı ile geçen çocuklar 3 ayda bir burs almaya hak kazanır ve yatılı okuma hakkına sahip olur.  Bu yurtlar devlete ait olup oldukça kaliteli bir eğitim almaya olanak sağlar.

2019 yılı parasız yatılı ve bursluluk sınavı (pybs) kontenjanlara göre farklılık göstermektedir. Taban puanları her kontenjan ve sınıf için farklılık göstermektedir. Bursluluk sınavlarında başarılı olmak için net sayısı çıkarmak zorundadır.

2019 yılı parasız yatılı ve bursluluk sınavı soru sayısı 100, net sayısı 90 ve en fazla yanlış sayısı 5-6 olarak belirlenmiştir.

Pybs Avantajı Nedir?

Düşük gelirli ailelerin 5. sınıftan 11. sınıfa kadar burslu okuyabilecekleri bir sınav olan Pybs sınavı için her yıl belirli bir kontenjan ayrılmaktadır. Sınav ile ilgili detayları öğrenmek için en güvenli adres okul idaresi rehberlik öğretmenidir.

Pybs sınavına girilmesi için sebepler ve Yatılı Okulların Faydaları 

Yatılı okulların birçok avantajı vardır ancak özel yatılı okulların maliyetleri düşünüldüğünde Pybs sınavını kazanmak ve burslu okumak hem öğrenciler hem de aileler için büyük bir umuttur. İşte yatılı okulda okumanın faydaları ve pybs sınavını kazanmak için amaçlarınızı kuvvetlendirecek bir kaç başlığı aşağıda listeliyoruz. .

Muhtemelen yatılı okula gitmek için en iyi neden budur. Bir devlet okulunda, sık sık öğrenmek isteyen çocuklar, sosyal dışlanmışlık yaşarlar.  Yatılı okulda öyle değil. Yatılı okulda akıllı olmak harikadır. Öğrenmek ise çok güzel.

 

  • Öğretmeyi seven harika öğretmenlere sahip olursunuz.

Deneyimli öğretmenlerin büyük bir kısmı kendi alanlarında ileri derecelere sahiptir. Tipik olarak hepsi konuyla ilgili tutkulu ve gençlere öğretmeyi seviyor.

  • Yatılı okullar, harika spor aktiviteleri ve spor tesislerine sahip olacaksınız.

Çoğu yatılı okulun muhteşem spor tesisleri vardır. Spor ve takım yelpazesi akıl almaz.

  • Harika sanat programlarına ve sanat olanaklarına sahip olacaksınız.

Tiyatro, dans, müzik, güzel sanatlar, kısacası, sanatsal ve her şey, yatılı okulların çoğunda sizi bekleyen fırsatın bir parçasıdır. Bazı okullarda muhteşem sahne sanatları merkezleri ve müzeler vardır.

  • Evden uzakta yaşamaya başlayacaksınız.

Yuvadan ayrılmak asla kolay değildir. Ancak, üniversiteden birkaç yıl önce harekete geçmek daha mantıklı değil mi? Tabii ki öyle. Akranlarınızdan önce bir topluluğun içindeki yüksek ve düşük noktaların üstesinden nasıl geleceğini öğreneceksiniz. Tüm bunlar, bebek bakıcısı değil, uzman olan öğretmenlerinizin dikkatli gözüyle gerçekleşiyor.

  • Üniversiteye gitmek isteyen sınıf arkadaşları ile kuşatılacaksınız.

Sınıf arkadaşlarınız yatılı okulda çünkü orada olmak istiyorlar. Öğrenmek istiyorlar. Başarılı olmak istiyorlar. Çoğu okul kimi kabul ettiği konusunda oldukça seçicidir.

  • Kütüphanelere sahip olursunuz.

Yatılı okullar daha fazla kütüphane olanağına sahiptir.

Yatılı okulda okumakla kendinden sorumlu olmayı öğrenirsiniz. Olgunluğa doğru çok küçük adımlar atmak, yatılı okula gitmenin maddi olmayanlarından biridir. Bir topluluk olduğu için başkalarıyla iyi geçinmeyi öğrenmek zorundasın. Davranışlarınızdan sorumlu olmayı öğrenirsiniz, çünkü bir çeşit onur veya disiplin koduna bağlısınız. Yatılı okulda öğrenilen yaşam dersleri yetişkinlik için sağlam bir temel oluşturacaktır.

Pybs yani Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Yılda kaç kez yapılır? 

Devlet parasız yatılılık ve bursluluk sınavı yılda sadece bir kez yapılmaktadır. O yılın müfredatına göre yapılan sınav için belli bir kontenjan vardır.  Pybs için tüm yıl verilen emeklerin meyvesini yani devlet bursluluk sınavı sonuçları 1-2 ay sonra açıklanmaktadır.

Pybs sınavını kazandınız, şimdi ne yapacaksınız? 

Evet, işte emeklerinizin karşılığını aldığınız o büyük gün geldi. Pybs, parasız yatılılık ve burs sınavını kazandığınızda okulunuz ile irtibata geçmeniz gerekiyor.  Bizler size birkaç başlık ile neye hazır olmanız gerektiği ile ilgili bilgi vereceğiz.

Velinin yararlanacağı kontenjan ile ilgili bir belge gerekiyor. Ve yetkili kişi veya kurumlarca verilecek geçen yıla ait gelir durumunu gösteren bir belge, Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığını gösteren kimlik numarası beyanı, velinin bakmakla yükümlü olduğu diğer şahıslarla ilgili mahkeme kararı örneği.

2019 Pybs burs miktarı ne kadar? 

Pybs burs ücretleri eskiden üç ayda bir verilirken şimdi ayda bir yatırılacaktır. Ancak 2019 yılına ait Pybs burs ücretleri henüz duyurulmadı.  Ancak 2018 yılında 700 Türk lirası civarı olduğu biliniyor ve yakında bir açıklama bekleniyor. .

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu