GÜNDEM

Pasaport No Nasıl Öğrenilir, Nerede Yazar ?

Kişilerin ülkeler arasında seyahat ettikleri zaman sınır ve giriş çıkış kapılarında o ülkenin güvenlik ve kontrol elemanlarınca görülmesi gereken ve bizim rahat bir şekilde yabancı ülkelerde Seyehat etmemize yarayan bu ülkelerde kimliğimiz sayılan defter şeklinde olan evraka pasaport denir. Pasaport belgeleri her giriş yaptığımız ülkenin özel kontrol bölümlerinde onaylatılarak mühürlenir. Pasaportlar vize yapılırken belirli dönemler halinde mutlaka vize görmesi gerekmektedir. vizesi olmayan pasaportlar ile yabancı ülkeleri ziyaret etmemiz pekte mümkün değildir.

Pasaport Numarası Nerede Yazar ?

Pasaport sahibi kişiler bazı durumlarda pasaport no – numarasına ihtiyaç duyabilmektedir, bu işlemler genelde konsolosluktan bilgi sormada veya yurt dışından getirilen telefonların pasaport kayıtları yaptırılırken mutlaka pasaport numaralarına ihtiyaç duyulmaktadır. Ve insanlar ekseri “pasaport no nerede yazar” şeklinde arama tabirleri ile sağa sola bakınırlar.  İşte bu bilgiyi edinmek için size kısa bir şekilde pasaport numaraları hakkında bilgi verelim;

Pasaport noları eski tip pasaport belgelerinde birbirinden farklı harf ve rakamdan oluşan dokuz karakterli olmaktadır, yeni tip çipli pasaportlarda ise bu sayı yedi karakterden meydana gelir. Pasaportunuza ait numara  elinizdeki pasaportunuzun üst kısmında yazmaktadır. Ancak yeni tip çipli bir pasaportunuz varsa pasaport numaranız “U987654” gibi ardışık harf ve rakamdan oluşan bir sayı dizesi halinde göreceksiniz. İnternet üzerinden sorgulama yaparken, çipli pasaport mu yoksa değil mi bunun işaretlemesini yaparak, pasaport numaranızı yazmanız gerekmektedir. Şayet yanlış işaretlerseniz numaranızı da kabul etmeyecektir.

Bu yazımızda pasaport numarası kaç haneli, nerede yazar, nasıl öğrenilir gibi konularda detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden bizlere yöneltip editörlerimizden yardım alabilirsiniz.

Pasaport numarası cihaz açtırma işleminde e devlet üzerinde başvuru yaparken kişiler yanılmakta, sizden istenen pasaport numarası 7 hane iken elinizdeki pasaport eski olduğu için 9 haneli bir rakamı nereye ve nasıl yazacağınızı şaşırırsınız işte bu durumda elindeki pasaportun son yedi hanesini yazmanız yeterli olacaktır. Ayrıca sizlerden pasaport istenildiği zaman kimseye vermemenizi tavsiye ederiz çünkü cihaz kaydı için her telefonun sadace bir defalık başvuru hakkı bulunmaktadır.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu