EĞİTİM

Onaylı Ders İçerikleri Belgesi Nedir?

Genelde dikey geçiş veya yatay geçiş ile başka üniversitelere giden öğrencilerden talep edilen bu belge öğrenciler arasında gelende hepimizin bildiği Transkript ile karıştırılabilmektedir. Üniversite öğrenicilerinin bulundukları sınıflardaki gördükleri ders isimlerini ve notlarını gösteren belgelere Transkript denilmektedir, ama ders içeriği belgesi Transkript e göre daha detaylı olmakla birlikte üniversite bünyesindeki öğrenim sürecinde alınan derslerin içeriğindeki konuların detayına kadar ne ince ayrıntısına kadar yetkili öğretim görevlilerince imzalı olarak verilen evraklara ders içerikleri belgesi denilir. Bu belgeler genelde birden fazla sayfa olarak döktürülür ve içeriğinde derste alınan konular ve saat detayına kadar bilgiye erişmeniz mümkündür.

Ders İçerikleri Belgesi Hangi Durumlarda İstenir ?

Bu belge daha çok yatay geçiş yapan öğrencilerden veya dikey geçiş sınavına girip başarılı olan kişilerin bir üst üniversiteye verdiği evraklar dır. Bu belge ile birlikte transkript belgesi de istene bilmektedir, ama onaylı ders içerikleri belgesi öğrenciden mutlaka istenmektedir. Yani yukarıda belirttiğimiz durumlar haricinde öğrencilerden bu belge çok nadir talep edilmektedir. Bu evrakı bilmeyen öğrenciler okul yönetimine yalnız imada bulunarak öğrenciye farklı evraklar sunulması yüzünden bir çok öğrenci kayıt işlemini ne yazık ki uzayabilmektedir.

Onalı ders içerikleri belgesi nereden nasıl alınır ?

Bu belgeyi üniversitede herhangi bir sebepten okuldan uzaklaştırmamış ve eğitimi süren öğrenciler talep edebilir. Aynı zamanda okudukları üniversiteden uzaktan eğitim şeklinde değil örgün bir durumda eğitimini devam ettirmelidir. Uzaktan eğitim gören üniversite öğrencileri özellikle açık öğretim şeklinde fakülteden yatay geçiş yapmaya çalışan kişilerin farklı üniversitelerin örgün eğitime geçişi oldukça zordur. Bu sebepten ötürü örgün üniversitelerin bölümlerinde eğitim görürken farklı üniversitelere yatay geçiş işlemleri daha kolay olacaktır. Ayrıca yatay geçiş talebinde bulunan öğrencinin sınav notlarının da yüksek olması gerekmektedir. Ders içerikleri belgesi almak isteyen öğrenciler öğrenim gördüklerin üniversitenin öğrenci daire başkanlığına, öğrenci işleri bölümlerine giderek talebi doğrultusunda verilmektedir.  Bu evrak talebi olan kişiler genelde tüm derslerle bağlantısı kesildikten sonra yaz aylarında bu öğrenci işlerinden talep etmektedir.  Öğrenci işlerinde yaz dönemi dolayısı ile yetkili memuru bulamazsanız yine belgeyi fakülte sekreterliğinden isteyebilirsiniz. Bazı üniversitelerin resmi sitelerinden öğrenci şifresi ile giriş yapıldıktan sonra kullanıcı panelinde bu evrakı alabilmesi mümkün, ancak bu işlem sayılı denecek kadar az olan üniversitede bulunduğu için işinizi şansa bırakmadan okulunuzdan talep etmenizi tavsiye ederiz.

 

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu