Kredi ve Destekler

Öğrenciler için kredi ve kredi kartı imkanı sunan bankalar hangileri ?

Hayatın en zor bölümü hangisidir diye sorsanız takibi öğrencilik hayatıdır diyeceksinizdir. Tabi bunu evinden uzak ve ihtiyaçlarını karşılamak için aldığı burs ve kısıtlı üniversite harçlıkları ile sürdüren ve geçmişte öğrencilik hayatı sürmüş kişiler daha iyi bilir. Öğrenciler ihtiyacı olan harcamaları ve giderleri için kimi zaman ek bir işte çalışarak paralarını çıkartmaya çalışabilirler.  Çalışma durumu olamayan öğrenciler ise azda olsa kullanabilecekleri düşük kredi kartı almak isterler. Daha önceleri öğrenim kredisi ve başbakanlık burslarını banka üzerinden alan kişilere aynı banka hiç bir karşılık ve belge istemi olmadan minimum 600 TL limitli kredi kartı vermekteyken değişen koşullar ve banka politikaları yüzünden öğrenciye kolay kredi ve kredi kartı her banka vermemekte. Peki öğrencilere hangi bankalar kredi çekme imkanı ve kredi kartı kullanım başvurusu nasıl yapıldığı konusunda haberimizin detayını inceleyebilirsiniz.

Öğrenciler İçin Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar ve Şartları;

Öğrenciye kredi kartı veren banka var mı diye sorarsanız evet var, ancak verilen kredi kartlarının limitleri genelde düşük ve çoğunlukla bin TL ve altında olabilmekte. Bu uygulamanın sebebi öğrenciler harcama konusunda ve özellikle sosyal yaşantılarında mekanlarda ve arkadaş çevresi ile bir şeyler yapma istekleri sunulan kredi kartı limitlerini zorlayarak en son limitine kadar kullanımdan sonra ödeme konusunda çok az kaynağı olan paralar ile zorlanma yaşaması amacı ile kontrol altında tutulmaktadır. Verilen kredi kartı içinse ilk etapta öğrencinin gelir belgesi olamayacağı için kişinin kredi notu durumu ön plana çıkmaktadır. Daha çok özel bankalar tarafından sunulan örenciler için kredi kartı verilmesi işlemi daha çok bankaların müşteri kitlesini arttırmak ve belirtilen potansiyelin üstüne çıkmak için verilir. Resmi bankaların böyle bir ihtiyacı ve durumu olmadığı için haliyle diğer bankalara göre öğrencilere kredi ve kredi kartı verme işlemlerini daha sıkı tutmaktadır.

Öğrenciler nasıl kredi kullanabilir ?

Öğrenciler için bankaların bünyelerinde oluşturdukları kredi paketleri içerisinde genelde eğitim amaçlı ve ufak limitli ihtiyaç kredilerinden oluşmaktadır. Bu limitler ortalama 3 ile 7 bin arasında öğrencinin kredi notu puanına göre değişkenlik göstermektedir. Tabii ki kredi kullanan öğrencinin kredi notu değerlendirme aşamasında geçmişte adına aldığı kredi kartındaki düzensiz ödeme durumu veya adına bulunan telefon hattı üzerine aldığı cep telefonu fatura taksitlerini aksattığında banka krediye onay vermeyip olumsuz karşılayabilmekte.

Kredi çekmek isteyen öğrenciler için şartlar ve istenen belgeler ?

Kredi başvurusu yapan öğrencinin çalıştığı banka üzerinden kredi kullanma işlemi yapmak için yaptığı başvuruda banka tarafından herhangi bi belge veya evrak istemeyebilir. Bazı hallerde banka öğrenciden kefil bile talep edebilir. Bankanızdan ön başvuru yaptıysanız ve olumlu cevap geldiyse bankaya başvururken aşağıdaki evrakları yanınızda götürmenize fayda vardır.

  • Nüfus cüzdanı
  • Adres tespiti için ikametgah
  • Öğrenci belgesi yahut kimliği

İşte öğrenciler için kredi ve kredi kartı imkanı sunan bankalar..

Ziraat Bankası

Öğrencileri ilgilendiren “Ders” sloganı ile kredi paketi sunan Ziraat Bankası 36 ay vadeli ve düşük
faizli kredi imkanı sunuyor. Ödeme periyotları tamamen öğrenciyi zorlanmadan kolaylıkla taksit imkanı veren öğrenci kredisi üniversite eğitimi, kurs masrafları ve dershane giderleri için kullandırılıyor. Ziraat Bankası 36 vadeli bu eğitim kredisi için kefil ya da gelir ile ilgili bir teminat ya da gelir belgesi istenmektedir. Bu kredi öğrenciye katkıda bulunan herhangi bir aile bireyine, düzenli bir geliri var ise öğrenciye ya da kursiyerlere de  ödenebilmektedir.
Vakıf Bank
Vakıf Bank’ ın vatandaşlara sunduğu kredi seçeneği ve imkanları oldukça fazla diyebiliriz. MEB onaylı kurslar, yaz veya spor okulları, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora okuyan üniversiteliler, ilkokuldan üniversiteye kadar
okumakta olan olan tüm öğrenci velilerine tam 40.000TL’ ye kadar %1.18 faiz oranı ile kredi veriliyor. Vakıf
Bank 2018 yılı öğrenci kredisi için kampanyalardan yararlanmak isteyenlerin gelir belgesi ile Vakıf Bank’ a
ziyarette bulunmaları gerekiyor. Vakıfbank mevzuatını tam olarak sağlayabilen herkes Vakıf Bank’ eğitim
kredisinden faydalanabilmektedir.
İş Bankası
İş Bankası yıllardır bu yana her sene öğrenciler için çıkartılan esnek ödeme planlı ve düşük faizli öğrenci kredilerinde 2018-2019 eğitim dönemi için devam ettiriyor. Öğrencilerin özel okulları, üniversite öğrencilerinin eğitim masrafları ve benzeri için İş Bankası eğitim kredisi veren bir banka olarak başvuru sırasında eğitim almakta olduğuna dair öğrenci kayıt evrakı ve okul masrafını gösteren evrakına sahip olmalıdır. Bu kredi okulun hesabına yahut faturalandırılmış halde nakit olarak elden teslim alınabilmektedir.
Denizbank
Öğrencilerin direkt olarak kendilerinin başvuruda bulunup 2.000 TL’ ye kadar kredi alabilecekleri bir banka
olan Denizbank öğrenci kredisi faiz oranı olarak %0.99 oranında bir faiz uyguluyor. Ve öğrenciler bu krediyi
alırken kefil, gelir teminatı ve benzeri gibi herhangi hiçbir evraka ihtiyaç duymuyorlar. Deniz Bank’ tan bir
öğrenci olarak alabileceğiniz kredi için yapmanız gereken tek şey aileniz veya herhangi bir yerden gelen bir
ücretin Denizbank ‘ ta açtırdığınız bir hesap üzerinden sağlanması olacaktır. Böylelikle kredi notu yükselerek
bankanın kredi verme ihtimalini arttıracaksınız.
Yapı Kredi Bankası
Yapı kredi eğitim kredisi olarak en yüksek kredi miktarlarından sayılabilecek olan 50.000TL’ li bir kredi
veriyor. Ayrıca bu krediyi de dosya masrafı olmadan ve 48 aya kadar vade seçenekleri ile veriyor. İstenen
evraklarla birlikte bir Yapı Kredi şubesine giderek başvuruda bulunabilirsiniz.
Odeabank
Özel okul ve üniversite eğitim masrafları için Odea Bank 60 aya kadar vadeli olan 20.000TL’ yi bulan eğitim
kredisi veriyor. İhtiyacınız olan şeylerin en başında gelen eğitim masraflarınız gösterir bir belge ve okula ait
banka hesap bilgisi olup bunları Odeabank‘ a göstererek kredi alma imkânına sahip olabilirsiniz.
Garanti Bankası
Garanti bankası öğrenci müşterileri için kredi konusunda bayağı üst düzeyde kredi çeşitleri ve ödeme planları sunuyor. Eğitim ve özel okullar için verdiği bu kredileri 25.000TL’ ye kadar yükseltebiliyor. Faiz oranları ise bu kredi için %1.32 oranında ve oldukça cazip bir fırsat ile öğrencilerin eğitim ve öğretim masraflarının karşılanmasında iyi bir
hizmet sağlıyor. Fırsatlar için en yakın Garanti Bankası şubesine giderek başvuruda bulunabilirsiniz.
Bunların haricinde size verebileceğimiz bir tavsiye de eğer eğitim masraflarınız kredi çekecek kadar çok değil
fakat yine de nakit ihtiyacınız varsa, öğrencilere kredi kartı veren bankalar tarafından daha yüksek limitli
kredi kartları alarak bu ihtiyacınızı daha kısa bir yoldan karşılayabilirsiniz.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu