EĞİTİM

Okulda Okuyan Öğrencinin Numarası Nasıl ve Nereden Öğrenebilirim

2018 – 2019 eğitim sezonu çok yakın bir süre sonrasında başlayarak tüm veliler ve öğrencileri yeni bir öğrenim eğitim maratonuna başlangıç verecek. Kimi öğrenciler bir üst sınıfa geçerek aynı okulda farklı bir sınıfta eğitimine devam edecek. Ama bazıları da bir üst sınıfı orta öğretim veya lise düzeyi olduğu için farklı okullarda eğitim almaya başlayacak. Yeni okula başlayan öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan birisi okul numarasının kaç olduğu ve nereden öğrenebileceği konusudur. Bir çok yerde sistemin daha düzenli ve hatalara sebep olmaması için işlemlere veya bireylere numaralandırma sistemi uygulanarak hem işlemlerde daha hızlı hareket edilecek hemde olası bir karışıklığı önlemek amacı ile okul numarası kullanılmaktadır. Örneğin bir okulda iki adet aynı isimde öğrencinin olması okul yönetim bölümünde veya okul dışından aynı isimden olan velilerin birisinin öğrenci hakkında bilgi almak istediğinde karışıklığa neden olabileceği için numaralandırma sistemi ile her öğrenciye özgü okul numarası atama sistemi yapılmaktadır. Eğitime yeni bir okulda başlayan öğrenciye tanımlanan numara öğrenci o okuldan mezun olana kadar kayıtlarda onun bilgisinde yer alır. Hatta okul numaraları efsane bir şekilde eğitim sürecini çoktan bitirmiş olan velilerin bile mazilerini canlandırmasına neden olabilmektedir, kişilerin zihinlerinin kuvvetini ölçmek amacı ile esprisine yapılan sorular içerisinde ilk okul numaran kaçtı? şeklinde sorular yönlendirilebilmektedir.

okul numarası nasıl öğrenilir

Öğrenciler Okul Numarasını Nereden ve Nasıl Alabilir?

Teknolojinin nimetlerinden en üst seviyede yararlanmaya çalışan Milli Eğitim Bakanlığı artık bir öğrenci için ne gerekiyorsa tüm işlemlerini internet ortamına taşımış durumda. En büyük faydası ise gereksiz kağıt kullanımını en aza indirerek israfın verdiği zararlar kişinin gelişimi için ilk adım olan okul seviyesinde engellenmiş oldu. Daha önceleri öğrencilere kağıt ortamında verilen karne veya öğrenci belgeleri artık internet ortamından E-Okul sistemi üzerinden sorgulama işlemi yapılabilmekte. Aynı şekilde öğrenci numarasını nasıl öğrenirim diye soranlarda E-devlet ( https://www.turkiye.gov.tr/ogrenci-bilgi-sistemi )  sisteminden giriş yaparak velisi olduğunuz öğrencinin okul numarasını kolaylıkla sorgular ve öğrenebilirsiniz.

Okuldan Öğrenci Numarası Öğrenilir mi ?

Eğer İnternet bağlantınız bulunmuyorsa numaranızı öğrencinin eğitim gördüğü okulu arayarak veya bizzat okul yönetimine giderek bilgi alabilirsiniz. Öğrenci numarası şu sıralar öğrencilerin burs başvuruları işlemlerinden gerekli olduğu için mutlaka bulunması ve başvuru formlarına yazılması şarttır. Eksik girilen bilgileri yüzünden başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Bu yıl öğrencilerin ihtiyaç listesini bu konudan inceleyebilirsiniz. Ayrıca özel okul düzeyinde eğitim alan öğrenciler için okul teşvik tutarları ve başvuru için gerekli adımları izleyebilirsiniz.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu