Pratik Bilgiler

Muvafakatname nedir, hangi durumlarda gerekir ve örneği nasıldır ?

Muvafakatname  tanımı yapılacak olursa, bir kişinin kendisi dışındaki farklı bir tüzel ya da özel kişiye kendi haklarını kullanması için verdiği özel izin demektir.  Bu izinle kabul ya da yetki belgesi gündeme gelir.  Halk arasındaki ifadesi ise izin belgesi şeklindedir. Bir kişi medeni kanun kapsamında oturduğu evi satmak isterse bu durumda evli olduğu kişiden muvafakatname alması gerekir. Eğer bu olmazsa satış geçersiz demektir.

Hangi Durumda ve Nerede İstenir

Muvafakatname gereken durumlar  sadece evli olan kişiler için düşünülmemelidir.  Yani sadece ev satmak için değil, birçok farklı alanda istendiği bilinmektedir. Örneğin bir aracın  devredilmesi için varislerden reşit olmayan bir kişi varsa noterlikte düzenlenen muvafaktname istenmektedir. Eğer  ayrılan eşler çocukları için pasaport çıkaracaksa çocuğun velayetine bakılmadan bu belge talep edilecektir. Ayrıca 18 yaşından küçük bireylerin de kulüp kaydı ile spor etkinliklerine dahil olması için de bu belge gerekmektedir.

Muvafakatname Örneği

Muvafakatname örneği   ile çıktı alarak gerekli bilgileri doldurabilir ve işlemlerinizi devam ettirebilirsiniz.

  • Belge tipi
  • Arazinin bulunduğu yer
  • Mevkisi
  • Ada no
  • Parsel no
  • Toplam alanı bölümleri doldurulur. Ayrıca muvafakat veren hissedarların kişisel bilgileri, ile hisse oranı , hisse miktarı gibi detaylar da verilmelidir. İşlem yapma hakkı kazanan hissedarın isim soy isim gibi kimlik bilgileri, hisse miktarları, ne kadar hisse kullanımı olacağı gibi detaylar doğru şekilde girilmelidir. Genel taslak açısından da şu şekilde görüntü vardır.

Örnek Muvafakatname:

MİMARLAR ODASI …………………… ŞUBESİ BAŞKANLIĞI’NA

………/………../……….

Yapının / Projenin:

İli:……………………
İlçesi:…………………
Mahallesi:……………
Sokak:……………………
Pafta:………………………
Ada:……………………..
Parsel : ……………………..………………

Yukarıda tapu kayıtları ve yeri belirtilen yapının / projenin, Proje Müellifi olarak yasal haklarım saklı kalmak kaydıyla, kapsamı aşağıda belirtilen mimarlık hizmetinin TMMOB Mimarlar Odası  ..………… Şubesi’ne kayıtlı; ……………………… Oda Sicil Numaralı Mimar ………………  tarafından onayım alınarak hazırlanmasına muvafakat ediyorum.

Muvafakat Kapsamı :

Proje Müellifi Mimar:

AdıSoyadı:…………………
T.C.KimlikNo:………………
Oda SicilNumarası :……………
BüroTescilNo:……………………
Adresi:………………………
Tel ve Faks : ……………………

İmza :……………………

 

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu