Pratik Bilgiler

Muhtaçlık belgesini kimler nasıl alabilir, fakirlik belgesi başvuru

 Muhtaçlık fakirlik belgesi Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre  belirlenen 1400 liranın altında geliri olan kişi, aileler için verilen belgelerdir. Yani bir ailede 4 kişi varsa ve bu ailenin yaşamını sağlıklı şekilde devam ettirmesi için gereken minimum gelir yoksa fakirlik- muhtaçlık belgesi alabilmektedir.  Bu miktar altında   geliri olan kişilerin fakir olduklarını kanıtlamaları önemlidir. bunun için de birtakım kriterler vardır.  Ancak temel mantık, gıda harcaması, konut ve sağlıksal harcamaları karşılayacak para olmaması halidir. Fakirlik belgesinin alınması sonrasında ücretsiz bakım, muhtaçlık maaşı gibi olanaklar gündeme gelir.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır, Gereken Şartlar Nelerdir?

Yoksulluk belgesi   gibi isimlerle de anılan fakirlik belgesi bazı kriterlere göre verilmektedir. Fakirlik belgesi almak için gereken şartlar  şu şekilde sıralanabilir:

  • 18 yaşının üzerinde olmak
  • Emekli Sandığı, Bağ-Kur, SSK  gibi kesinlikle herhangi bir sosyal güvence olmaması
  • Üzerinize kayıtlı herhangi bir taşınmaz malın olmaması şartları aranmaktadır.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesi başvurusu yapmak isteyen kişiler, bahsedilen şartlara uyum sağladığı da düşünülmekle beraber muhtarların kontrolü sonrasında  avantajlı durumlardan yararlanabilmektedir. Muhtaç ve yoksul durum olması halini tespit etme görevi muhtarlara verilmiştir. Muhtarlar bu şekilde başvuru yapan kişilere fakirlik kağıdı verir, bu işlemden herhangi bir ücret almaz. Başvuru yapmak isteyen kişilerin muhtara giderken kimlik numarası olan nüfus cüzdanı ile başvurularını yapmaları gerekmektedir. Şahısla ilgili zaten bilgisi olan muhtarlar, bununla ilgili bir yazı talep edecektir. Yazı içerisinde SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı üyeliği olmadığına dair içerik vardır. ancak bazı durumlarda muhtarlar inisiyatif de kullanabilmektedir. Özellikle  de hakkında bilgi sahibi olan muhtarlar fakirlik belgesi almak isteyen kişiye bu belgeyi verebilir.

Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Fakirlik belgesi ile yapılacaklar devletin yaptığı sosyal yardım anlamına gelmektedir. Yani bu belgeye sahip kişiler devlet tarafından sunulan olanaklardan daha fazla yararlanmaktadır. Bu belgenin olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden de faydalanmaktadır. Muhtaçlık belgesi olan kişiler sosyal yardım imkanlarından da daha hızlı yararlanabilmektedir. Örneğin ramazan ayındaki paketlerden önce alabilir, ayrıca yakıt gibi belediye yardımlarını da öncelikli alabilir.

 

 

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu