Otomotiv

Motosiklette Gümrük Vergisi Yüzde 30 Oldu!

Koronavirüs salgını; hiç şüphesiz tüm sektörleri derinden etkiledi. Otomotiv sektörünün ardından motosiklet sektöründe de satışların azalması ve üretimin yavaşlamasından dolayı ciddi bir duraklama dönemine girildiğini söyleyebiliriz.

Koronavirüs salgınından dolayı yaşanan duraklamanın bir sonucu olarak 2020 sonunda motosiklet pazarının yüzde 15 civarında daralması tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra, Uzakdoğu’dan ithal edilen motosikletlere yüzde 20 ek gümrük vergisinin yüzde 30’a çıkmasından dolayı motosiklet fiyatlarının artacağı tahmin edilmektedir. Bu durumun bir sonucu olarak, sıfır motosiklet fiyatlarının yükseleceği tahmin edilmektedir. Bunun yanı sıra, ikinci el motosiklet talebinin yükselmesi ve ikinci el motor fiyatlarının artması söz konusu olacaktır.

Talep Düşecek Mi?

Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer; uygulanan ek verginin fiyatlara yansıtılmamasının mümkün olmadığını ifade etmiştir. Kılıçer; fiyatların yüzde 30’a kadar artacağının tahmin edildiğini söylemiştir. Koronavirüs salgınından dolayı motosiklet taleplerinin bir hayli azaldığını söyleyen Kılıçer; fiyatların artmasından dolayı talebin daha da azalacağını ifade etmiştir. BMW Motosiklet Marka Yöneticisi Başarı Erbaş; vergilerden dolayı endişeli olduklarını söylemiştir.

Gümrük Vergisi Hangi Markaları Etkileyecek?

Motosikletteki gümrük vergisinin yüzde 30’a çıkmasının en çok Uzakdoğu’dan gelen markaları etkileyeceği tahmin edilmektedir. Honda, Bajaj, Yamaha, Hero, SYM gibi dünyaca ünlü markaların bu vergiye tabi tutulması söz konusu olurken XMAX250, XMAX400 ve Forza 250 gibi markaların ise bu vergi artışından etkilenmesi söz konusu olmayacaktır.

Başarı Erbaş; bu verginin motor hacmine göre katlanacağını ifade etmiştir. 250cc altındaki bir motorda ilave gümrük vergisi; yüzde 30’a çıkmaktadır. Söz konusu orana yüzde 8 ÖTV ve yüzde 18 KDV eklendiği zaman toplam olarak yüzde 56 vergi oranının tüketicilere yansıtılması söz konusu olmaktadır.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu