VERGİ

Maliye Borç Ödeme

Bu haberimizde maliye web sitesi üzerinden borç sorgulama ve ödeme işleminin nasıl yapıldığı konusuna değineceğiz. Daha önceleri vergi borçları vergi daireleri üzerinden öğrenirken şimdi artık Gelir İdaresi Başkanlığı na ait maliye (GİB) İnternet vergi dairesi üzerinden e tebligat sayfasından tüm vergi borçlarınızı sorgulayıp ödeme işlemini yapabileceksiniz. Maliye GİB İnternet sitesi üzerinden bütün yargı harçlarını, vergi cezalarını, güncel KDV ödemelerini, Gelir vergisi taksit ödemeleri ve stopaj ödemelerini hem banka kartı ile nakit hemde kredi kartı ile yapabilirsiniz.

[maxbutton id=”2″ url=”http://www.gib.gov.tr/e-Tebligat” text=”Maliye Borç Sorgulama” ]

Maliye Borç Sorgulama ve Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır ?

  • Maliye borcu sorgulama yapabilmek için size yukarıda verdiğimiz maliye sitesi bağlantı adresine tıklayınız.
  • Sonrasında karşınıza gelen  ise açılan sayfada gerçek kişiler için giriş ve tüzel kişiler için giriş seçeneğinden gerçek kişiler için giriş seçeneğini tıklayın.

  • Bu işlemden sonra karşınıza sayfada TC kimlik Numarası ile giriş , Kullanıcı girişi ve E-Devlet Yöntemi ile giriş seçenekleri çıkacak. Bu seçenekler arasında eğer vergi dairesinden almış oldugunuz bir kullanıcı kodu ve şifre varsa kullanıcı girişi e devlet şifreniz varsa e-devlet yöntemi hiçbiri yoksa TC Kimlik No İle Giriş seçeneğine tıklayın.

Tc kimlik ile giriş linkine tıkladıktan sonra karşınıza bir sayfa açılacak ve burada Tc kimlik numaranızı, doğum tarihinizi, aile bireylerinden eğer evli iseniz eş veya çocuk değilseniz anne ve kardeşlerinizin bir tanesinin Tc kimlik numarası ve anne kızlık soyadı ile birlikte doğrulama kodunu sonrasında giriş butonuna tıklayın.

İşlemler sonrasında GİB maliye e tebligat sayfası üzerinden genel borç sorgulama / ödeme seçeneği ile borcu sorgulayıp cevap sayfasından ise ödemek istediğini verginin kutucuğunu işaretleyip kredi kartı bilgilerini girmelisiniz.

Maliye Sitesi Üzerinden Borçları Kredi Kartı ile Taksitli Ödenir mi ?

Borç durumu yüksek olan kişiler bir çok defa kredi kartı ile yapılan borca taksit yapılıyor mu gibisinden sorular sormaktaydı. Maalesef ki gib üzerinden yapılan vergi ödemeleri için şuan için taksit seçeneği bulunmuyor. Ama kredi kartı ile tek çekim sonrası kartınıza ait banka müşteri destek numarasından müşteri temsilcisi yardımı ile taksit yaptırabilirsiniz.

Maliye Üzerinden Ödemeler İçin Dekont Almam Gereklimi?

Yapılan ödemeler ile ilgili maliye sitesi üzerinden herhangi bi sorun ile karşılaşan olmadı, fakat siz yinede işinizi sağlama almak amacı ile yapılan tüm ödemelerin dekontunu almanız faydanıza olacaktır.

[maxbutton id=”1″ url=”http://www.gib.gov.tr/e-Tebligat” text=”Maliye Borç Ödeme” ]

 

 

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu