EKONOMİ

Lansman Ne Demek, Lansman Fiyatın Anlamı

Finans alanında sıkça kullanılan bu kelime günlük hayatımızda daha çok reklam ve gayrimenkul satışlarında sıkça karşımıza çıkmakta. Ayrıca fuar ve ürün tanıtımlarında afiş mesajı olarak kullanılan lansman kelimesinin kökeni Fransızcadır. Lansman ne demek diye sorduğumuzda ise sözlük karşılığı da tanıtım, tanıtma veya ortaya çıkarma anlamına gelmektedir. Daha net ifade ile bir ürünün pazara sunulması anlamına gelmektedir. Lansman fiyat ise ürünün arz edileceği pazar alanına girerken üzerine yazılan ilk bedeline denilir. Ekonomi alanında arz edilen ürünler tutundurma ve daha sonrasında bir talep piyasasının oluşması için ürünün ilk fiyatının maliyetine yakın yani üzerine çok fazla kar ve diğer girdi rakamları eklemeyerek sunulan fiyattan satılmaktadır. İşte televizyonlarda sıkça karşımıza çıkan ve bir ticari satış ve tutundurma politikası olarak lansman fiyat yani tutundurma fiyatı sözcüğü kişinin o ürünü alma veya alıp kar etme hissi uyandırması amacı ile bu tabire yer verilir.

Lansman Fiyatın Belirlenmesi 

Bir pazarlama stratejisi olan lansman fiyat piyasaya sürülmesi düşünülen mal veya hizmetin tüketici kitle tarafınca hesaplı veya yatırım yapılabilir seviyede hissi vermek amacı ile belirlenen ürün cinsindeki benzer ürünler veya bu bir ev daire ise o muhitteki emlak değeri ile yapılan yapının özelliklerinin diğerlerine göre %10 veya 20 kadar daha düşük seviyede olması ürünün daha çok satışı olması ve kişiye bu mesajı duyururken de lansman kelimesini kullanmaktadır. Fiyat belirlemesi ürün benzeri bir eşya ise pazarda satışı yapılan bu ürüne benzer diğer ürünlerin fiyatları araştırılır ve satışı yapılacak ürünün maliyet ve ek girdileri hesaplanır, eğer ortada bir zararına satış söz konusu olmayacak ise piyasada bulunan benzer ürüne en yakın olan fiyattan %10 – 20 aşağısı ama zarar seviyesine inmeyecek şekilde satılmasıdır. Tüm insanlar üzerinde yeni almış oldukları bir şeyden para kazanma veya uygun fiyata alma hissi mutlaka vardır bu zengin veya fark etmez herkes için geçerlidir, her alınan ürün için kafamızda mutlaka acaba diye beliren soru işaretleri bulunur. İşte pazarlamanın bir terimi olan lansman kelimesi tüketicilerin uygun fiyat hissi ile ürüne sahip olması mesajı verir.

Lansman Fiyat Örnekleri Verecek Olursak?

Bunu daha iyi anlamanız amacı ile size daha sade şekilde özetleyecek olursak; X  marka bir otomobilin 2019 senesi içinde üretip piyasaya süreceği  yeni modeli olan bir araç için lansman fiyatı 100.000 TL olarak fiyatlandırıldığı takdirde, belli bir satış zamanı sonrasında (satışı yapan şirket tarafından tanıtım için öngörülen sürenin geçmesi ile birlikte) bu ürünün fiyatının artacağını, 110.000 TL – 120.000 TL civarına çıkacağını buradan anlayabiliriz.

Üretilen ve özellik katılan yeni bir ürünle pazara girmek isteyen firmalar; kar marjlarını alt seviyelerde tutarak,  en uygun ve en cazip lansman fiyatını belirleyerek, pazar alanında ilk defa satışı yapılacak bu ürünün daha fazla müşteri kitlesine mesaj vererek sahiplendirme si ve pazarda bu ürüne yer edinmesini satış politikası hedefleri arasında yer alır. Pazarda satışı yapılan yeni bir ürüne müşteri kitlesinin biraz daha temkinli davrandığından ve uzak durduğundan, ilk aşamada tercih edilmeyebileceği düşünüldüğü için; lansman fiyatının belirlenmesi ve kullanılamsı çok önemli bir pazarlama stratejisi olduğu, ciddi bir teknik çalışma ve hesap sonrası belirlenmesi gerektiği görülecektir.

Lansman fiyat konusunu firma yönünden değerlendirdikten sonra biraz da tüketiciler açısından ele alalım. Şirketlerin yeni piyasaya sürecekleri ürünleri piyasaya lansman fiyatına sürmeleri sayesinde; bu durum tüketiciler açısından bir fırsat haline gelerek, söz konusu ürünü % 10 – 20 daha uygun bir fiyata edimine imkan vermektedir. Yine bir örnek verecek olursak; bir konut projesinde lansman fiyatları ile 250.000 TL ‘ye bir daire aldığınızı varsayalım,  proje bitiminden ve anahtar tesliminden sonra bu konutu satmak istediğinizde; ülkemizdeki konut fiyatlarındaki artış trendini de göz önüne aldığımızda muhtemelen 300.000 – 325.000 TL civarı fiyatlara satabilir ve güzel karlar elde edebilirsiniz.

Karşımıza Sıkça Çıkan Lansman’a Özel Ne Demektir?

Lansman nedir kısa ve öz bir şekildeve daha kolay algılayabileceğiniz şekilde size konuyu açalım. Lansman fiyat; yeni bir ürünün satışa sunulması ve tanıtılması aşamasındaki fiyatıdır. Tabii ki bu fiyat asıl fiyata göre daha avantajlıdır. Ekseri TV ekranlarında gördüğümüz daire ve otomobil reklamlarında gördüğümüz ve duyduğumuz “lansman fiyat” ibaresi, belirtilen meblağın, ürünün asıl değerine ya da yakın zamanda açıklanacak değerine göre daha uygun bir değer biçildiği anlamına gelir.

 

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Lansman ne demek yeni çözmüş sürekli içinde lansman geçen cümleler kuruyor yazık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu