Resmi Gazete

Kreş desteğini kimler alabilir, 2018 yılı için kreş desteği ne kadar oldu? Kreş yardımı başvurusu

Daha önceki dönemlerde iş hayatında bulunarak çalışan kadınlara İŞ KUR çatısı altında oluşturulan fon ile 400 TL gibi bir tutarda kreş yardımı desteği ödemesi yapılmaktaydı. Özellikle bu yıl içerisindeki yapılan araştırmaya göre çalışan kadın sayısından yüzde 10 luk bir düşüş ile tekrar kadınların ekonomideki üretim döngüsüne kazandırmak amacı ile çalışan anneler için kreş yardımı ödemesi Mayıs ayı içerisinde yapılan kreş desteği zammı ile ödenecek para 1.015 TL oldu.. Böyle bir destekten haberi olmayan çalışan veya çalışmayı planlayan anneler bu son dakika haberini yakından takip ederek kreş desteğinin nasıl alınacağı, kreş yardımı için başvuru nasıl nereye yapılacağı konusundaki sorularının cevabını aramaya başladılar, işte detaylar haberimizin detayında..

Kreş Yardımı Nedir, Kreş Yardımı Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır ?

Kreş yardımı ödemesi, evlendikten sonra çalışmaya ara veren veya doğumdan sonra bebeğine bakmak için çalışmayan annelere devlet tarafından yapılan para ödemesi ile çocuğunun kreş ortamında bakılması ve anne kadınında çalışarak hem ekonomik gücünü elde ederek kazanç sağlaması hemde iş gücü ile ülke ekonomisi deki katkısının sağlanması amacı ile kreş desteği adı altında ödenen paralardır.

Kreş Desteği Başvuru Yapmak İsteyenlerde Aranan Şartlar Nedir?

Kreş yardımı almak isteyen çalışan bayanlar için bazı şartlar sağlanır ise bu ödemeler yapılacak. Bu şartlardan en önemlisi kişinin aldığı maaş tutarı. SGK kapsamında çalışan annenin bordro üzerinde uygulanan ve ödenen maaşın yüksek gelir düzeyinde olmaması ve aynı evdeki tüm kazancın fert başına düşen kazancın belirtilen tutarların altında olması gerekiyor. Yani yüksek maaş ile çalışan müdür, avukat, yönetici vasfındaki kişilerin aldıkları maaşlar aylık beş bin üzeri olanlar bu destek için başvurusunun sonuçsuz kalacağından emin olabilirsiniz.  Diğer şart ise kreşe verilecek çocuğun 0 – 5 yaş aralığında olması gerekiyor. Kreş desteği alan kişilere ödenecek paralar direk şahıslara ödenmeyecek olup ödemeler düzenli olarak özel kreş kuruluşlarına aktarılacak.

Kreş Desteği Başvuruları Nereye Yapılacak?

Kreş desteğinden ödeme almak isteyen anneler Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına başvuru yapması gerekiyor. Başvuru sonrasında değerlemeye tabi tutulacak kişinin yukarıda bahsettiğimiz aile gelir düzeyi tespiti yapılacak.  TÜBİTAK destekli sosyal yardım bilgi sistemi başvuruda bulunan kişinin gelir durumu 0 ila 100 puan arasında belirlenecek, değerleme puanına göre kişilere kreş yardımı için ödeme yapılacak. Kreş ödemeleri aynı zamanda aşağıda bulunan kurum ve kuruluşlar ada yapılabilir.

  • Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlükleri
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Kreş Yarımı Ödemeleri Ne Zaman Başlayacak ?

Kreş yardımı için yapılan 5 Mayıs 2018 resmi gazete içeriğinde geçen ödeme için her han gibi bir zaman belirtilmiyor, ancak öncelik olarak başvuruların alınması ve başvuru sayısına göre yapılacak bir program ile yıl sonuna kadar kreş yardımı ödemeleri ile ilgili bir düzenleme yapılacaktır. Çalışan kadınların Türkiye ekonomisindeki katkısı arttırılması amacı ile aynı zamanda genç ve dinamik nüfusun devamı için çalışan kadınlara doğum yardımı için yapılan ödeneklerin arttırılması bebek bakımı için analık raporu alan kadına doğum izninin 4 aydan 6 aya çıkarılması da düşünülmekte.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu