SGK

Kredi Kartı İle SGK Ödemesi

Kredi kartı ile bankaya gitmeden komisyon karşılığında sigorta primlerinizi ödeyebilirsiniz..

Son zamanlarda e uygulamaların hızla bir gelişim sürecine girmesi ve sağladığı bir çok kolaylık arasına devlet kurumunun bir çok kurumu E-Tahsilat ile girmiş durumda. Artık gün ve zaman fark etmeksizin istediğiniz zaman kredi kartı ile sgk primi borcunu ödeme işlemini gerçekleştire bilirsiniz. Kredi kartıyla yapılabilen işveren ödemeleri, borcun türüne göre işveren cari dönem, işveren geçmiş dönem, işveren 6111, 7326, 7256, 6183 yapılandırma, işveren İPC tahsilatı, işveren icra dosya tahsilatı, işveren icra taksit tahsilatı, işveren icra taksit peşinatı, işveren icra toplam borç
tahsilatı ödemeleridir. Sigortalı ödemeleri ise borç türüne göre, Bağ-Kur cari dönem, Bağ-Kur Geçmiş
dönem, Bağkur SGDP ve Bağ-Kur taksit peşinatından oluşmaktadır. Diğer ödeme sorgusu adı altında, 4/a Tarım SSK, GSS prim, Ek-5 sigorta primi, Ek-6 sigorta primi, Topluluk sigortası yapılandırma tahsilatı ve isteğe bağlı 6111 yapılandırma ödemelerini gibi bir dizi ödemeyi de kredi kartı ile yapmak mümkün . Sosyal Sigortaların çağrı ile kredi kartı ile ödeme uygulamasına geçen 13 banka ile protokol yapıldığı duyurulmuştur. Kredi kartı ile ssk primi ödeem imkanı veren bankalar şöyledir:

1-Akbank,
2-Albaraka,
3-Bank Asya,
4-Denizbank,
5-Finansbank,
6-Garanti Bankası,
7-Halk Bank,
8-HSBC,
9-İş Bankası,
10-TTKB Bankası,
11-Vakıfbank,
12-Yapı ve Kredi Bankası,
13-Ziraat Bankası

Kredi Kartı İle SGK Ödemede Taksit Var mı ?

Kredi kartı ile yapılan prim ödemelerine ne yazık ki taksit yapma şansınız olmuyor. Primleri ödedikten sonra kendi banka mobil uygulamanız üzerinden bankanızın belirlediği taksit ve oranlar ile taksit yapabilme şansınız bulunuyor. Tabi bazı bankalar kredi kartı ile vergi ödemelerini teşvik etmek için kart kullanıcılarına sıfır faiz ile 3 ila 6 taksit arası yapabildiği de görülebilmektedir. Taksit işlemleri için bankanız müşteri temsilcisi ile ödeme sonrasında görüşebilirsiniz.

Başka Birine Ait Kredi Kartı İle SGK Ödemesi Yapılıyor mu ?

Evet başka birinin adına olan kredi kart ile sigorta primlerini ödemeniz mümkün, ancak ödeme ekranından kredi kartı sahibi telefonuna güvenlik amacı ile kod gönderilmekte ve bu kod doğru girildiği takdirde ödeme işlemi gerçekleşmiş oluyor.

Kredi Kartı Ödemelerinden Komisyon Alınıyor mu ?

Evet kredi kartı ile SGK ödemesi yapıldığında ödeme tutarı fark etmeksizin 35 TL ile 80 TL arası işlem ücreti tahsil edilmektedir. Bu ödemeler SGK kurumu tarafından değil bankalarca belirlenmekte ve değişkenlik göstermektedir.

Kredi kartı İle SGK Ödeme İşlemi Mantıklı mı ?

Bu işlem ile bir nevi borcu borçla kapatmış oluyorsunuz bu yüzden eğer kart harici ödeme gücünüz varsa tabiki bu yola başvurmanızı tavsiye etmiyoruz ancak bazı durumlarda paranızın eksik kaldığı hallerde veya hiç ödeme yapamayacak durumda olduğunuzu düşünürsek kredi kartı ile ödeme mantıklıdır. Çünkü ödemenizi düzenli yaptığınız zaman SGK kurumu tarafından sağlanan bazı teşviklerden faydalanarak daha fazla ödeme yapmamış olacak veya düzenli bir yapılandırma taksit ödemeniz varsa bunu ihlal etmeyerek yapılandırmanızın bozulmamasını sağlayacaksınız.

KREDŞ KARTI ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ  

Açılan sayfada sol bölümdeki uygulamaya giriş ekranına tıklayarak e-devlet şifreniz ile işleminizi gerçekleştireceksiniz.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu