FORM VE BELGELER

Kira Sözleşmesi – Kontratı Örneği

Kiracılarınız veya mülk sahibi kişiler ile kiralanan işyeri konut (ev) boş eşyalı daireler için aranızda düzenleyebileceğiniz kira sözleşme örneğini word excell veya pdf formatında indirebilirsiniz.

Taşınmazların kiralanması kullanım hakkının belirli bir süreliğine bir kişiye veya tüzel kişiliği olan topluluklara vermektir. Sözleşmeler sözlü kurulacağı uyuşmazlıklar neticesinde yargı önünde hiç bir geçerliği olmadığı gibi kullananın sınırlarının belirlenmesinden bir çok sıkıntılar yaratabilmektedir, bu yüzden kiralanana konu her ne olursa olsun mutlaka yazılı bir sözleşme yapmanız önerilmektedir. Bu başlığımızda sizler için kira kontratı ile ilgili temel bilgiler ve kira sözleşmesi boş matbu formunu bilgisayara indirerek düzenleyebileceğiniz formatlarda sunacağız.

Kira Kontratı Nasıl Düzenlenir ? Düzenlerken Dikkat Edilmesi Gerekli Hususlar Nedir.

Kira Sözleşmesi Örneği veya Kira kontratı  mülk sahibi kişiler ile o mülkten (ev veya işyeri) faydalanmak isteyen kişiler tarafından aralarında düzenledikleri belirli bir süreyi, tutarı ve genel hükümler ile özel hükümleri üzerinde yazılı halde bulunduran sözleşmelere kira kontratı nedir. ev veya iş yeri sahibi ile kiralayan kişi veya kurum arasında geçen sözleşmeye kira sözleşmesi denilmektedir.  Kira sözleşmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar.

  1.  Kira sözleşmesi düzenlenirken öncelikle her iki tarafta birbirlerine kimlik veya kimlik yerine geçebilecek resmi belgeleri göstermeli ve mutlaka kimlik fotokopilerinin kontrata eklenmesi tavsiye olunur.
  2. Aranızda düzenlemiş olduğunuz kira kontratının ıslak imzalı olarak her iki tarafında imza edildiğinden emin olunmalı. Eğer kira sözleşmesindeki doldurulan bilgiler bilgisayar ortamı veya fotokopi ile çoğaltılmış olsa bile tarafların ıslak imzası sözleşmelerin altında mutlaka olmalı.
  3. Genel hususlar ve özel hususlar varsa kiralayan veya kiracı mutlaka bunları incelemeli, boş bir maddenin bırakılmadığına emin olmalı.
  4. Kira kontratları kendi aranızda düzenlenmesi ile sözleşme kurulmuş sayılır ekstradan noter onayına gerek yoktur ancak karşı tarafın hal hareketlerinden şüphe ediyorsanız bu şüphelenmeler kişinin kimlik bilgilerinin sahte yanıltıcı olduğu düşüncesi vs gibi düşüncelerini varsa noter kanalı ile sözleşmelerinizi garanti altına almanızı tavsiye ediyorum.
  5. Kira kontratları düzenlenip imza tarihten itibaren 15 gün içerisinde bağlı bulunulan vergi dairesine bir üst dilekçe ile başvuru yaparak veya interaktif vergi dairesi üzerindeki kira sözleşmesi bildirim bölümü yardımı ile mutlaka damga vergisinin yatırılması gereklidir. Kira sözleşmesi damga vergisi oranı: kiralama bedeli üzerinden binde 1.89’u hesaplanıp damga vergisi beyannamesi ile beyan edilir.
  6. Taşınmazın kiraya verildiği halde durumunu veya varsa ek demirbaşların ömrünü mutlaka olarak kira sözleşmesine yazın. Boya durumu taşınmazın içerindeki elektronik ünite ve devreler (kamera, alarm, kapı diyafonu, uydu anten vs) bunları belirtiniz.
  7. Taşınmazın niteliğinin işyeri olması durumunda kiralanan bedel üzerinden %20 kira stopajı çıkacaktır, bu tutar konusunda mülk sahipleri veya kiracılar arasında mutlaka sorun olmakla beraber her iki tarafta bu ödemeyi bir birlerine yüklemeye çalışır. Kira stopajları kiraya verenin kira tutarından kesinti yapılarak vergi mükellefi olan kiracılar tarafından bağlı bulundukları vergi dairesine muhtasar beyanı ile bildirilen bir ödemedir. Yani kiracı aracılığı ile yapılması vergi mükellefiyetinden dolayı beyan şeklinin daha hızlı göz ardı edilmediğinden uygulanan bir işlemdir, işyerinin kira stopajı mülk sahibinin belirlediği tutar üzerinden kesilir burada yükümlü mülk sahibidir.
  8. Kira kontratlarında kefil zorunluluğu bulunmamaktadır, ancak ilerde bir gün tahliye edilenin sağlamlığı veya teslim alındığı gibi bırakıldığını veya kira ödemelerinin vaktinde yapılmadığında bu borcu yükleyecek bir kişinin rızasının olduğunu garantilemek için üçüncü bir kişinin isminin yazılarak imza ile kefil olması sağlanabilir.

Aşağıda sizler için paylaştığımız kira sözleşmesini indirip bilgisayarınızda boş bırakılan yerleri kendinize göre yazarak hazırlayabilirsiniz.

İNDİR

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu