Beyan ve Ödemeler

Kira Geliri Beyannamesi Ne Zaman Verilir 2018 ?

Oturduğu ev hariciden diğer evi olup da kiraya vermesi halinde ortaya bir gelir durumu ortaya çıkmaktadır. Ve kiradaki gayrimenkul den dolayı kira geliri vermek zorundadır. Peki bu kira gelirinin tamamından dolayı mı vergilendirilecek ? 2018 yılı için kira gelirinin istinası ne kadar dır ? ne kadarından dolayı beyanname vermek gereklidir ? 2018 Yılının kira geliri beyannamesi son verilme tarihi ne zamandır. Kira gelir hakkında detaylar konumuzun devamındadır.

Kira Gelir Beyannamesinin Son Veriliş Tarihi Ne Zamandır ?

2017 yılında evini kiraya veren gayrimenkul sahipleri eğer geliri istisna tutarından yüksek olan tutar üzerinden ikametgahın bulunduğu vergi dairesine veya İnternet vergi dairesi üzerinden hazır kira beyanı doldurarak kira gelirlerinin beyanlarını 01/03/2018 – 25/03/2018 tarihleri arasında kira beyanı vermek zorundadır.

Kira Geliri Beyannamesi Ödemesi Son Gün Ne Zamandır ?

Mart ayı içerisinde bildirilen kira beyannamesinden dolayı ödeme için tahakkuk kesilerek vergi tahsile hazır duruma gelir. Hazır duruma gelen vergi iki taksit halinde ödemesi yapılır. İlk birinci taksit için son ödeme tarihi 31 mart 2018 dir, ikinci taksit ödemesi ise 31 temmuz 2018 tarihinde ödenmelidir.

2018 Yılında 2017 İçin Verilecek Beyannamelere Uygulanacak İstisna Tutarı Ne Kadar ?

2017 yılından dolayı 2018 yılı mart ayına kadar elde edilen mesken kira gelirinin 3.900 TL’si kira gelir vergisinden istisnadır. Yıllık olarak 3900 TL tutarının altında kalan kira gelirleri için GMSİ (Kira Geliri) beyannamesi verilmez. Örneğin; Ahmet beyin kirada bulunan bir evi vardır, bu evi 01 şubat 2017 yılında 6000 liraya kiraya vermiştir. Elde ettiği 11 aylık kira gelirinden dolayı 2018 mart döneminde ahmet bey 6.000 liralık kira gelirinden istisna tutarını düştükten sonra 6.000-3900=2100 TL 11 aylık kira geliri elde etmiş olacak. Varsa giderleri de düşüldükten sonra kalan tutar üzerinde %15 oranına vergi hesaplanarak 2 taksit halinde ödenir.  Aynı zaman da ticaret ile uğraşan kişilerin kirada bulunan gayri menkullerinden dolayı istisna uygulamasından faydalanamazlar. Beyan edilmesine gerek olmayan ücret, menkul sermaye iradı, gayrimenkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarının gayri safi tutarlarının toplamı 2017 yılında 110.000 TL ‘yi aşanlar bu istisnadan faydalanamazlar.

Vergiden istisna uygulaması, sadece, oturulan mesken durumundaki kiraya verilen gayrimenkullerden sağlanan gelirler için geçerlidir. Örneğin mesken ve iş yeri kira gelirinin birlikte elde edilip beyan edilmesi durumunda, istisna sadece evlerin kiraya verilmesinden dolayı sağlanan kira geliri için uygulanır. İşyeri olarak kullanılan yerlerden sağlanan kira geliri için istisna uygulanmaz.

Beyannamelerinizi Elektronik Ortamda Gönderebilirsiniz

2017 – 2018 yılı için elde edilen  Kira (GMSİ) kazançlarını gelir idaresine bildirmek isteyen kişiler beyannamelerini elektronik ortamda da vergi dairesine gitmeden gönderebilirler. Gelir idaresi tarafından www.gib.gov.tr üzerinden hazırlanan  ve kira geliri elde eden kişilerin giriş yaparak kolaylıkla beyanlarını doldurabilecekleri ve tüm mülkiyetleri açılacak bu mülkiyetler için elde edilen kira tutarları doldurulduktan sonra elektronik ortamda onaylayacakları beyanları ile aldıkları tahakkuklar ile vergi daireleri veya anlaşmalı bankalara ödemelerini yapabilirler.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu