GÜNDEM

Kargoda Kullanılan Poşetler Ücretli Olacak mı ?

Son günlerde vatandaşlardan tutunda muhasebecilere kadar uygulamaya giren poşet ücretleri oldukça kafaları karıştırmış ve kim ne yapacağını çok net olarak bilmemekte. Günlük hayatta kargo firmaları ile çok yoğun bir şekilde çalışan ve gönderi yollayıp alan kişilerin en çok araştırdığı ve sorduğu ” kargo poşetleri ücretlimi” sorusunun cevabını konumuzda detaylandıracağız. Kargo gönderi ve alımı için kullandığınız firmalarca verilen plastik kargo poşetleri için ücret alınmayacaktır.  Aynı keza, Kargo firmalarının kendi logo ve firma unvanlarının bulunduğu ağzı kapatılabilir poşetler veya göndericilerin (firma veya bireysel) kendi plastik kargo poşetleri ile gönderilmek üzere kullanılan ve Üzerlerine sadece kargo firmalarınca etiket yapıştırılan plastik poşetler de ücretlendirme den muaftır. Bunun yanı sıra, kargo poşeti içerisinde tüketiciye kullanmak üzere plastik alışveriş poşeti sunulması halinde bu poşetler ücretlendirmeye tabidir.

Ancak, söz konusu poşetler 27.12.2017 tarih ve 30283 sayılı Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği dahilinde ambalaj olarak nitelendirilmekte ve bahse konu Yönetmelik hükümleri kapsamındaki yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan, söz konusu poşetler Çevre Kanunu ekli (1) listesinde “plastik poşetler haricindeki plastikler” sınıfında yer almakta olduklarından, Geri Kazanım Katılım Payı uygulaması yükümlülüğüne tabidir. Bu yükümlülüklerin yerine getirilmesine ilişkin alt mevzuat çalışmaları devam etmekte olup Bakanlığımızca ayrıca duyuru yapılacaktır.

Poşetlerin kullanım alanları oldukça fazla olduğundan gıda sektöründen tutunda giyim alanına kadar bir çok firma sahibi kişi bizde de poşet ücretlimi, ileride bizler içinde poşetten ücret alma zorunlu olacak mı diye sorulmakta. Şuan için gıda sektörününde poşetten ücret alınma zorunluluğu bulunmakla birlikte ilerleyen zamanda kapsam genişlediğinde sitemizden bilgi edinebilirsiniz.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu