GÜNDEM

Kan Grubu Kartı Nereden Nasıl Alınır? Ücreti Ne Kadardır?

Toplumumuzda kan bağışı yapmanın önemi büyüktür. Kan vermek bir insanın hayatını kurtarmak anlamına gelir. Kan hayatın devamını sağlayan en önemli değerdir. Trafik kazaları, kanser hastalıkları ve bir çok hastalık için sürekli kan ihtiyacı duyulur. İnsanların bir kısmı kan verme yada kan bağışı yapma konusunda bilinçsiz olduğu için bu işlemi korkulacak ve ücretli bir işlem sanarlar. Bazı kişiler kan grubu kartı nereden nasıl alınır? ücreti ne kadardır? diye düşünürler. Ülkemizde kan grubu kartı almak için ücret ödenmez. Lan bağışı yapmak manevi bir zenginliktir.

Kan Hayat Kurtarır

Kan verilmesi işlemi hastalıkları teşhis etmek için biyokimya labaratuarlarında yapılan bir testtir. Bu testte koldan alınan bir kaç tüp kan ile kanın içinde bulunan minerallerin kontrolü yapılır. Bu minerallere göre hastalığa teşhis konulur. Tüm hastanelerde biyokimya testleri yapılır. Verilen bu kanlar, kan nakillerinde kullanılmaz. Tıbbi atık depolarına atılır. Bu kan alınma işlemi için kan grubu kartı alınmaz. Ancak kişi kan verme işleminde “kan gubumu öğrenmek istiyorum” beyanında bulunursa, kan grubu kartı alabilmektedir.

Kan Bağışı

Kan bağışı yapılması için öncelikle aile sağlık merkezi, hastane veya polikliniklere başvuru yapılması gerekir. Bu başvurular hastane yada aile sağlık merkezlerinin çalışma saatine göre değişiklikler gösterse de sabah saat 08.00 – 10.00 saatleri arasında yapılmalıdır. Başvuru sonrasında kolunuzdan bir tüp kan alınır ve sonuç için iki gün sonra gelinmesi istenilir. Kan sonucu için iki gün sonra başvuru yapılan merkeze gidildiğinde, kan sonucu kare şeklinde bir kağıda basılmış olarak alınabilmektedir. Bu işlem için hiç bir ücret ödenmez. Bağış yapmak istenilmesi durumunda kişi kayıtlara gönüllü dönör olarak kayıt edilmektedir.

Kimler Kan Bağışı Yapabilir?

18 yaşından büyük olan tüm bireyler bazı şartları taşımaları ile kan bağışı yapabilir. Kan bağışı yapmak için tüm hastaneler ve kızılayın kan bankalarına müracaat edilmesi gerekmektedir. Kan bağışı yapabilmek için, hamile olmamak, kronik hastalıklardan olan şeker(diyabet) ve tansiyon hastası olmamak, kanser ve bulaşıcı bir kan hastalığının bulunmuyor olması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu