SGK

Kadınlar İçin Bağkurdan Emekli Olabilmek İçin Yaş Hesabı

Ülkemiz sosyal güvenlik çatısı altında oluşturulan çeşitli sandıklara vatandaşların belirli süreler kapsamında devlet tarafından her yıl güncellenen ödeme tutarları üzerinden prim ödeyerek bir süre sonra bu sandıkta toplanan paralar ile emeklilik güvencesi ve sağlık giderleri karşılanmaktadır. Bu sandıklar emekli sandığı, sgk (eski adı ile ssk) ve bağkur gibi çeşitlere ayrılır. Bu sandıklar için ise emeklilik veya sağlıktan faydalanma gibi koşulların sağlanması için birbirinden farklı şartları bulunmaktadır. Bu güvencelerden en çok emeklilik olanı ve emekli olabilmek için gerekli olan şartlar araştırılmaktadır. Bugün ki yazımızda Kadınlarda BAĞKUR emeklilik yaşı hesaplama ve belirli şartlar konusunda sizleri bilgilendireceğiz. Yazımızda vereceğimiz emeklilik için dikkat edeceğiniz yaş ve prim süre hesaplamaları sadece bağ kur ödeyen kadınlar için belirlenmiş olup erkekler için geçerli değildir. Daha önceki yazımızda tüm sigorta sandıkları için kadınlarda emeklilik yaşı adı altında hazırladığımız yazımızda tüm sigorta sandıkları için bayanların ihtiyacı olan prim ve başvurabilecekleri yaş kıstaslarını detaylı bir şekilde sizlere açıklamıştık.

Kadınlar için BAĞKUR Emeklilik Yaşı Hesaplaması ile Toplam Gün Sayısı Nedir ?

Kadınlarda BAĞKUR emeklilik yaşı hesaplama yapmak için nasıl bir yol izlememiz ve hesaplamada dikkat edeceğimiz giriş ve bağkurluluk süresi hakkında detayları anlatmaya geçmeden önce bir takım önemli hususları belirtmek isteriz. Türkiyenin son 15 yılına baktığımız zaman sosyal güvenlik mevzuatında yapılan değişiklikler ile emekli olma şart ve prim yatırma süreleri konusunda köklü değişimler yaşandı, bu değişimlerden emekli olmayı bekleyen bağkurlu kadınlarımızın ne zaman emekli olabileceği konusunu yakından ilgilendirir. Kadınlar sigorta sistemine ilk defa kayıt işlemlerini gerçekleştirdiklerinde ilk giriş yaptırdıkları tarihte SGK ‘da yürürlükte olan yasanın kıstas ve şartları üzerinden şartları yerine getirilerek emekli olabilmektedir. BAĞKUR ile köklü değişiklik tarihi 08.09.1999 olup bu tarihte yapılan değişiklikle emekli olabilmek için istenen gün sayı değişmiştir. Söz konusu durum şu şekildedir:

  • 09.1999 tarihinden önce BAĞKUR girişi olan kadınların emekli olabilmesi için 7200 gün prim yatırmış olmaları gerekmektedir.
  • 09.1999 tarihinden sonra BAĞKUR girişi olan kadınların emekli olabilmesi için 9000 gün prim yatırmış olmaları gerekmektedir.

Bunun haricinde kadınlar için gerekli olan emeklilik yaşları da bu tarihte yapılan değişiklikten etkilenmiş ve değişmiştir. 08.09.1999 tarihinden önce BAĞKUR kaydı bulunan kadın sigortalılar kaç yaşında emekli olacağı 23.06.2002 tarihinden sonra 20 yıllık hizmeti tamamlamaya kalan süreye bağlı olarak belirlenmektedir. Kadınlarda BAĞKUR emeklilik yaşı hesaplama işlemi için söz konusu durum çok önemlidir. İlk BAĞKUR girişinin 23.06.2002 tarihinden önce olması halinde hesaplama 01.06.2012 tarihi itibariyle 20 yıl dolmasına kalan süreye:

İşte bağkurlu kadınların emekli olabilmesi için yukarıda verilen hesaplama çizelgesine göre ne zaman emekli olacağını kolay bir şekilde hesaplayabilir. 20 tam yılı doldurmaya kalan süreye bağlı olarak emeklilik yaşı kademeli olarak artış göstermektedir.

Son Hali İle Bağkurlu Kadınlar İçin Emeklilik Yaşı Hesaplama

Bağkurlar için emekli olma kriter ve şartların köklü değişimleri 01.05.2008 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Söz konusu tarihten önceye kadar BAĞKUR girişi yaptıran kişilerin nasıl emekli olacakları yukarıda belirtilmektedir. Fakat bu tarihten sonra iş girenler için yeni yasa geçerli olmaktadır. Yeni yasada emeklilik yaşı kademeli olarak artarken gün şartı değişmemektedir. 01.05.2008 tarihinden sonra işe giren kadınlarda BAĞKUR emeklilik yaşı hesaplama şu şekilde yapılmaktadır:

  • 9000 gün primi 31.12.2036 tarihine kadar tamamlamaları halinde 58 yaşında
  • 9000 gün primi 31.12.2037 tarihine kadar tamamlamaları halinde 59 yaşında
  • 9000 gün primi 31.12.2039 tarihine kadar tamamlamaları halinde 60 yaşında
  • 9000 gün primi 31.12.2041 tarihine kadar tamamlamaları halinde 61 yaşında
  • 9000 gün primi 31.12.2043 tarihine kadar tamamlamaları halinde 62 yaşında
  • 9000 gün primi 31.12.2045 tarihine kadar tamamlamaları halinde 63 yaşında
  • 9000 gün primi 31.12.2047 tarihine kadar tamamlamaları halinde 64 yaşında
  • 9000 gün primi 31.12.2049 tarihine kadar tamamlamaları halinde 65 yaşında

Kadınlarda BAĞKUR emeklilik yaşı hesaplama işlemi üst bölümde sıraladığımız şartlar üzerinden baz alınmaktadır. Genel olarak bütün hesaplamalar bu şekilde yapılmakta olup her çıkan yasa ile birlikte emeklilik yaşının biraz daha yükseldiğini söylemek mümkündür. Primlerini zamanında tamamlayanlar 40 yaşında emekli olurken son yapılan düzenlemeler ile birlikte 2049 tarihinden sonra kadınların emekli olabilme yaşları 65 olmaktadır. Söz konusu yasa tekrar bir değişikliğe uğrarsa yeniden hesaplamalar olacaktır. Fakat söz konusu durumda emeklilik oldukça yüksek olduğundan bunun artırılması beklenmemektedir. BAĞKUR sistemine kayıtlı olan esnaf, çiftçi gibi meslek grupları primlerini düzenli olarak yatırması gerekmektedir. Düzenli olarak yatırılan primler sayesinde erken emekli olabilme şansı da bulunmaktadır. Söz konusu durum yukarıdaki net olarak anlatılmıştır. Kadınlarda BAĞKUR emeklilik yaşı hesaplama işlemine göre 9000 gün primi erken tamamlamak daha erken emekli olma anlamına gelmektedir. Bu da daha yüksek yaşta çalışmaya gerek olmayacağı anlamına gelmektedir.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu