Sigortalılar

İşten Çıktıktan Sonra SSK Sağlık Hizmetinden Kaç Gün Yararlanılır

Şuan kapsamda bulunan 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre işyerinden çıkışı verilen sigortalı işçiler işten ayrıldıktan veyahut durum değişikliğinden sonraki sürelerde hastane ve sağlık ocaklarında sağlık hizmeti alabilmektedir. Son bir sene içerisinde 90 gün ve üzeri bir işyerinde sigorta priminiz bildirildiyse çıkış tarihinden itibaren 10+90=100 gün hastane ve sağlık ocaklarında muayeneden, eczaneden de ilaç almaya devam edebilirsiniz. Durumun aksine 90 günden daha az bir prim yatırma durumu var ise sadece 10 gün sağlıktan yararlanabilirsiniz. Haberimizin detayında işçi işten ayrıldıktan sonra SSK ne kadar daha geçerlidir konusunda siz değerli okuyucularımıza bilgileri size sunacağız. Sigortalı işten çıkma durumu oluştuğu halde işveren tarafından işten ayrılış bildirgesi onaylanmadığından veya başka sorunlardan dolayı provizyon almaması gerektiği halde sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam eden işten çıkan kişiye Sosyal Güvenlik Kurumu geçen bir süre sonrasında borç çıkarabilmektedir.

İşten Ayrılan Sigortalıların Sağlık Hizmetlerinden Faydalanma Süresi Uzatılabilirmi?

İşten ayrılma durumu sonrasında kişi eğer yukarıda belirttiğimiz gibi 90 günden daha az sigorta primleri varsa 10 gün boyunca sağlıktan yararlanır bunun aksine bu süre daha uzatılmaz sadece kişi kendisi için gelir testi yaptırır ve kıstasları taşırsa 11 gün itibari ile yeşil kartlı olarak hastane ve sağlık ocağından hizmet alır eczanedende ilaçlarını temin edebilir. Eğer bu durumu taşımıyorsa kişi için GSS kapsamına alınır ve genel sağlık sigortası primi öder.

Kimler işten ayrıldığı tarihten itibaren 90+10= 100 gün sağlık hizmeti alabilmektedir ?

  • 4/a kapsamında çalışanlar (SSK)
  • 4/b kapsamında prim ödeyenler (Bağ-Kur)
  • 4/c kapsamında çalışanlar (Emekli Sandığı)
  • Ek/5 kapsamında isteğe bağlı prim ödeyenler
  • Ek/6 kapsamında isteğe bağlı prim ödeyenler
  • Ek/9 kapsamında ev hizmetlerinde çalışan sigortalılar

İşten Ayrılan Kişilerinde Yakınları Sağlık Hizmetinden Kaç Gün Daha Yararlanabilir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi sigortalının aldığı sağlık hizmeti bakmakla yükümlü olduğunuz aile yakınlarımız(çocuk, eş) sağlık hizmetinden yararlanabilirler.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu