GÜNDEM

İmza Sirküsü Nedir

İmza sirküsü kötü niyetli kişilere karşı alınan bir tedbirdir. İmza sirküsü, tüzel bir kişinin bir işletmedeki yetkilerinin kanıtlanması belgesidir. Kişilerin imza sirküsü nedir sorusuna en doğru cevabı muhasebeciler ve noter görevlileri vermektedir. Şirketlerin genellikle yöneticilerinin veya sahiplerinin başka bir deyişle imza yetkisi bulunan kişilerin, imzasının atıldığı kâğıda imza sirküsü denir. Bu kâğıdın kurum ve bankalara ibrazı için noterden onaylatılması gerekir, bu sebeple noterden alındığında bu imza ve onayları tam olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu evrak muhasebe kayıtlarında bulunur. Evrakın aslı ve aslı gibidir kaşeli çoğaltılmış kopyaları bulunur. Bu evrakların geçerli olması için tamamında mühür bulunması şartı vardır.

İmza Sirküsü Nasıl Hazırlanır?

Son dönemlerde basın organlarında yer alan evrakta sahtecilik ve sahte imza konularında, imza sirküleri ile ilgili olan sorunlar yansıtılmaktadır. İş yaşamında oluşabilecek ciddi sorunların önlenebilmesi için, kurum ya da iş yerinde imza yetkilisi olan kişinin imza sirküsünün bulunması şarttır. İmza sirküsü ile şirket yetkilisinin yetkileri de düzenlenmektedir. İmza sirküsü düzenlenmesi için, imza sirküsü düzenlenecek kişinin kimlik ve kimlik fotokopisi, iş yerinin vergi levhası ve iş yerinin varlığına dair resmi gazete sayfası ile notere başvuruda bulunulması gerekir. Noter bu işlem için tüm kişiler için aynı olan bir ücret alarak, kısa sürede bu imza sirküsünü hazırlamaktadır. İmza sirküsünün hazırlanması ile şirkette yetkili olan kişinin yetkileri, resmi olarak kanıtlanmış olmaktadır.

İmza Sirküsü Üzerinde Bulunan Bilgiler

İmza sirküsünde; Kişinin adı soyadı, Türkiye cumhuriyeti kimlik numarası, adresi, nüfus bilgileri, ticaret sicil no bulunur. Aynı zamanda imza sirküsü sahibi olan kişinin, iş yerindeki konumu, yetki alanı, iş yerindeki unvanı, iş yerini temsil şekli ve imza örnekleri bulunur. Bu evrak ile kişinin imzaya yetkili olduğu kararı alınmış olmaktadır.

İmza Sirküsündeki Mecburiyet

İmza sirküsü özellikle, işletme sahibi olan kişinin çalıştığı tüm banka hesap işletim dosyalarının içinde bulunmalıdır. Bunun sebebi çek ve senetlerin imzalarının kontrolü için gereklidir. Aynı zamanda, tapu kurumlarında, vekâlet evraklarında ve ticari mahkeme dosyalarında gerekli evraklardandır.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu