VERGİ

İmza Beyannamesi Nedir, Nasıl Alınır ?

Resmi kurumlar tarafından ve bankalarca kişilerden talep edilen imza beyannamesi nedir nereden alınır ?

Bir çoğunuz resmi kurumlar tarafından talep edilen belgeler arasında imza beyannamesi terimini görmüşsünüzdür, bu belge daha çok ticari faaliyet ile uğraşan kişi ve firmalarca bulundurulması önem taşımakla beraber belgenin firmanızda veya kendinize ait önemli evraklar arasında bulunması gereken bir belgedir. Belge bir asıl olarak bulundurulduğu gibi fotokopisini de çoğaltarak asıllarını talep edilen kurum veya kuruluşlara göstermeniz şartı ile kullanılabilmektedir.

İmza Beyannamesi Nedir ?

İmza beyannamesi şahsınıza ait kullanmış olduğunuz ıslak imzanızın resmiyet kazandırılması maksadı ile noter kanalı ile tescillenmesidir. İmza beyannameleri noterler tarafından kişilerin talebi ile verilmektedir. Noter huzurunda tarafınıza ait imzanın noter belgesine üç adet imza attırılması ve noterin onayı ile bu imzanız resmiyet kazanmaktadır.

İmza beyannamesi Nereden Alınır ?

İmza beyannamesi Türkiye’deki her il ve ilçesindeki noterlere başvuru yaparak alabileceğiniz bir belgedir. Başvurunuz sırasında noter sizden kimliğinizi ve hazır imza beyannamesi matbu formuna üç adet imzanızı alarak onaylar tarafınıza verir. Eğer okuma yazma durumunuz yok ise noter sizden iki adet şahit bulmanızı istemektedir, bu yüzden okuma yazması olamayan birisi için imza beyannamesi almak isterseniz yanınızda mutlaka şahit götürmelisiniz.  2021 güncel fiyat tarifesi oalraktan yaptığımız araştırmaya göre noterler bu belge için sizlerden 95 TL ile 120TL arasında bir ücret talep edebilmektedir, ayrıca bu ücret tek bir belge için istenmektedir. İmza beyannamenizi birden fazla belge olarak talep edebilirsiniz bazı durumlarda kurumlar sizden imza beyanını aslını istemekte bu yüzden iki veya daha fazla örnek talep ederek yapmış olduğunuz tek imza beyanı ücretine %30 bir farkla iki adet vermekte. Eğer imza beyannamesini kayıp ederseniz yenisini çıkartmanız gerekecektir, bu yüzden bir örnek olarak mutlaka yedekte bulundurmanızı tavsiye ederiz.

İmza Beyannamesi Nerelerde İhtiyaç Duyulur, Ne işe Yarar ? 

Bu belgeler daha çok resmi kurumlar tarafından talep edilmekle birlikte başvuru evraklarının içerisinde mutlaka bir adet örneğinin bulunmasını talep edilmektedir. En basit örneği ile ticari bir faaliyete başlayarak şahıs firması açma kararı verdiniz işte bu belge vergi dairesince istenebilmektedir veyahut ticari faaliyetiniz ile birlikte bir bankadan kredi veya hesap açma talebiniz olduğu zaman bu belge mutlaka sizden istenebilmektedir.

 

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu