GÜNDEM

İmar Barışı Ayrıntıları Belli Oldu, 10 Maddede İmar Barışı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki,  geçtiğimiz günlerde ”İmara aykırılıklar var, işgaller var. Türkiye’de 25-26 milyon yapının yüzde 60’ının devlete ihtilaflı.” sözü sonrası bakanlıkça bir çalışma olduğu ve bu çalışmanın imar barışı adı altında bir çok yapı ruhsatı ve izni olmayan kişiyi yakından ilgilendiren imar barışı konusu 10 ün içerisinde meclise sunulacak ve çıkarılacak yasa ile hem seçim öncesi bütçe ye katkı sağlanacak hemde sorunlu konut ortamında ikamet eden kişiler bu sorundan kurtulacak. Peki İmar Barışı nedir? İmar Barışı yasası ne zaman çıkar kimleri kapsar? 

İmar Barışı Nedir

 İmar Barışı için başvurular ne zaman yapılacak?  İmar Barışı devlet adına bulunan İmar Barışı devlete hem izin hemde ruhsat olarak anlaşmazlık halinde bulunun arsa ve arazilerin devletin belirleyeceği ve metre kare cinsinden düşük oranlar baz alınarak ruhsat verme, kat izni ve tapu tescili gibi vatandaşın faydasına olan haklar verilecek. İmar affı, 2981 Sayılı imar yasası, imar ve gecekondu yasaları dışında inşaat edilerek konut haline getirilen binalar için sahiplik ve haklar açısından uyumlu hale getirilmesi amacı ile  2018 “İmar affı” kanunu çıkarılmıştır. Türkiye sınırları içerisinde ki Mera, hazine, vakıf, şahıs ve orman arazisi alanlarına kaçak ve imara uygun olarak yapılmamış yapılara getirilen uzlaşma ile hane sahipleri elektrik, su, doğal gaz alamıyor, değişiklik yapacak ruhsatları çok kolay bir şekilde sahip olacaktır.

İmar Barışı

İmar barışı nasıl sağlanacak?

İmar barışı dahilinde yıkık olmayan, iskansız binalar belediyelerin emlak ve yapı izni kapsamı altına alınarak iskan sağlanacak. İskan, bina inşaat maliyetinin yüzde 3’ü karşılığında olacak. Bu oran ile 100 metrekarelik bir daire için 1.850 TL ve 2.000 TL arasında belirlenen tutarlar olarak değişecek.

İmar Barışı için başvurular ne zaman yapılacak?

İmar barışı için son başvuru süresi nedir ? Meclisten onaylanarak 10 gün içerisinde hayata geçirilerek genelge ile belediyelere verilecek talimatlar doğrultusundan imar başvuru tarihleri en son 31 Aralık 2018 olarak belirlendi.

İmar Barışı başvuruları nereye yapılacak?

İmar Barışı başvuruları ilçe veya büyük şehir belediyeleri ile kişiler belirlenen tarihleri içerisinde e-devlet uygulaması ile gerçekleştirebilecek.

İmar Barışı ile geriye dönük uygulanan cezalar silinecek mi?
Kişiler Yapı Kayıt Belgesi başvurusu ile imar için ekstra bir hak sağlanmayacak. Ayrıca geriye dönük olarak ceza davaları tüm sonuçları ile düşecek. Belediyelerce alınmış yıkım kararları ve idari para cezaları iptal edilecek. Kişilerin sosyal yaşam ve düzenini devam ettirebilmesi için  elektrik, su ve doğal gaz bağlantıları hane statüsünde bağlanacak. Yapı sahipleri cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecekler.

İmar barışı kimleri ve hangi binaları kapsıyor?
İmar barışından faydalandırılacak süre ve kişiler sınırlandırıldı, bu sınırlama tarih olarak 31 Aralık 2017 den önce yapılmış olan hane ve yapılar için geçerli olarak ve yasa bu kişiler için işleyecek.

İmar Barışı’nda denetim firmaları ne kadar ücret alacak?
Yapı denetim firmaları için ortak bir havuz oluşturulacak. Oluşturulan havuz içerisinden çekiliş ile yapı denetim firmalarının ücretleri müteahhitlerce ödenecek. Havuzda şu an için bin 700 yapı denetim firması bulunuyor. Denetim firmalarının müteahhitlerden alacağı bedel, bina maliyetinin yüzde 1.5’ini geçemeyecek.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. 50 senedir üzerinde gecekondum olan, emlak vergilerini ödediğim, 25 sene sahibi çıkmadığından davasız kullandığım ve bedeli karşılığında tarafıma satışını mahkemelerden talep ettiğim, gayrimüslime ait arsa vakıflardan icareteynli olduğundan, sonuçta tapunun vakıflar adına tesciline karar verildi. Bu arsanın tamamı 115 m2 olup, bu güne kadar yaptığım masrafla çok daha güzel bir yerde daha büyük bir arsaya sahip olabilirdim. Çıkmakta olan imar barışı yasasının bana getirisi nedir sizce? Vakıf arsasını alabilecekmiyim?

  1. Merhaba hilmi bey, Başbakan yurt dışı ziyaret dönüşü sonrasında yaptığı imar barışı ile ilgili yaptığı basın toplantısında vakıf arsaları konusu da konuşmasında geçti. İlerleyen günlerde çıkarılacak tebliğ ile bu konuda daha detaylı bir yazımızı ilerleyen günlerde sitemizden takip edebilirsiniz.

 2. Evimin 35 m2 si 2b olarak çıktı. kalan 250 m2 lik yerim ise hala ormanda görünüyor. bu yeni imar barışı olayı ormanda kalan 250 m2 lik yerim içinde geçerli oluyor mu yoksa bizleri kapsamıyor mu ? 40 senedir evim bulunuyor ve her türlü verileri veriliyor.. bizim için durum nedir ?

 3. MERHABA BEYFENDİ BENİM 1980 YILINDA 4 KATLI EV YAPTIĞIM MİLLİ EMLAK ARAZİSİ İDİ 1980 YILINDA ALINMIŞ TAPU TAHSİS BELGESİ VARDI BELEDİYE VERGİLERİ 20 YILDIR DÜZENLİ BİR ŞEKİLDE ÖDENİYORDU 3 YIL ÖNCE BELEDİYE BİZE BİR TEBLİGATTA BULUNDU BU ARSANIN RAİÇ BEDELİNİN 4 KATI BİR BEDEL BERİLEDİ VE BUNU HER YIL 3 TAKSİT ÖDENECEK ŞEKİLDE 12 TAKSİTE BÖLDÜ(4 YIL) SON 3 TEKSİTİMİZ KALDI* BU ÇIKAN İMAR BARIŞINDAN BİZE POZİTİF YANSIYACAK BİR ŞEY OLURMU KALAN TAKSİTLERİ ÖDEMEMEK YADA VERDİĞİMİZ PARAYI GERİ ALMAK GİBİ İYİ GÜNLER

  1. Merhaba Emin Bey, ödemiş olduğunuz taksitleri geri almanız pek mümkün görünmüyor ama kalan taksitlerimiz içinde tahakkuk işlemlerini yapıldığı için silinmesi pek mümkün değil gibi ama kalan taksitleri daha esnek zamana yayarak taksitlendirilebiliyorlar.

 4. benim evim 4 kat 8 daire 1994 yapılmış ruhsat var ama sigorta hiç yatırılmamış.yer benim bu binaya iskan alabilirmiyim bu yasayla

 5. 1960 yılından itibaren Gecekondumuzda 50 yılldır malik sıfatyla zilyetliğimiz bulunmaktaydı. Belediye tarafından Tapu Tahsis Belgesi verildi. 1995 yılında arsa kıymet bedelini Taşınmazın ilk malikine tarafımızdan ödendi.Mülkiyetin el değiştirmesi ile taşınmaz Vakıflar Genel Müdürlüğüne geçti Mağdur durumda kaldık. Bu sefer VGM ‘de ikinci kez 2005 yılında yeniden rayiç bedel biçti. Maddi imkansızlıktan Tapumuzu alamadık. Açtığımız bütün davalardan da sonuç alamadık. 2011 yılında gecekondumuz yakılmak suretiyle kundaklandı. Yangın raporu alındı. VGM Tapu tahsis belgemizi iptal. etti. Gecekondumuz da zayii oldu. Çıkacak olan İmar Barışı düzenlemesinden yararlanabilecekmiyiz. ?

 6. sit arazileride imar barışına dahilmi etrafında sitlere yapılmış otel ve evler var kapadokya bölgesinde.

 7. Merhabalar. Karadenizde mera üzerine kurulduğu gerekçesiyle mahkemesi devam eden yayla evleri var. yeni yayınlanan imar barışı tebliğinden bu evler faydalanabilecek mi acaba. Teşekkürler.

 8. Belediye imar hudutları dışında tarım arazimize yaptığımız 3 katlı , 600 m2 ‘lik inşaatımıza yapı kullanma alamadık , elktrik abonesi olamadık , imar barışından faydalanabiliyormuyuz.?

 9. çok katlı binalarda oturmak suç mu..1600 tl bıirim fiyat..200 tl-600 tl-1000 tl-1600 tl ne demek hepsini yap 500 tl herkes başvursun ..çok katlı binada .100 mt. daireye kat mülkiyet tapusu ..tapu harcyla beraber 20.000 tl yi buluyor..daire sahipleri ferdi başvurabilmeli evine. çok katlı binada bir kişinin parası yoksa herkesi bağlıyor..
  l

 10. 2002 yılında tamamı hazine arazisine aitken satışını ve tapusunu aldığım2 bıuçuk kata imarlı 975 m2 arsanın içerisinde kaçak 1 buçuk katlı 130 m2 bahçeli ev yaptım. yapmış olduğum evin ilgili belediyeye arsa ve bina emlak bildirim beyannamesini verdim o günden bu güne kadar da tüm bina ve arsa vergilerimi ödedim. şimdiki çıkan bu imar barışı yasasından nasıl faydalanabilirim. ne yapmam gerekir birde bu başvuru yapıldıktan sonra bize mesaj olarak gelen rakamın tamamını mı yoksa belirtilen yüzde oranını mı ödeyeceğiz. yan komşumuza 5 bin küsür civarında bir rakam gelmiş. bu rakamın tamamı mı ödenecek yoksa belirtilen yüzdeyi mi ödeyeceğiz ?

 11. 2000 yılında belediye açık artırma usulüyle satın aldım arsasını 2002 yılında belediye den 5 yılık yapı ruhsatı alarak 2 kat ev yaptım sskaya sigorta ödedim ceryanm veşebek suyun vardır 15 yıldır evde oturmuyor Tapu yerine belediye encümen kararı verdi ne yapmalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu