GÜNDEM

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Sosyal hizmetler ve yardım kuruluşları düşük gelirli yada hiçbir geliri olmayan kişiler için birçok alanda destek sağlamaktadır.  Tüm sosyal yardım kuruluşlarının asıl amacı: yoksulluğa son verilmesi, adalet teşviki ve saygınlığın geri kazanılmasına dayanır. 

Siz yada tanıdığınız bir kişinin günlük maddi yada manevi işlerle başa çıkmakta zorlandığını görüyorsanız; ilk adım yerel belediyeden ihtiyaç değerlendirmesi yapmasını istemektir. 

Belediyeler ihtiyaç sahiplerine çok farklı şekillerde destek verebilir. Öncelikle uzmanların değerlendirmelerine ihtiyaç duyarız.  Kişinin mağduriyetini tespit etmek için sosyal yardım başvurusu gereklidir. İşte İBB sosyal yardım başvurusuna istinaden sorgulanan birkaç durum;  

Kişi eğer günlük olarak ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak görünüyorsa; 

 • Güvenlik ön planda olacaktır, alarm ve donanımlara dikkat etmek gerekir,
 • Kişi yaşlı yâda engelli ise evdeki duş gibi detaylarda yeni bir yapılandırmaya ihtiyaç olabilecektir. 
 • Temizlik ve bakım konularının çözümlenmesi sağlık açısından önemlidir. 
 • Gıda yardımı ancak kişi pişirecek güce sahip değilse en yakın aşevi ile irtibatta olarak çözüm üretmek gerekebilir.  
 • Ve elbette maliyetler hesaplanarak gerekirse İbb sosyal yardımlaşma başvurusu ile kişiyi bakım evine taşımak…  

2019 İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

Sosyal yardımlar yoksullukla mücadele, dışlanan kişileri destekleme ve ortak evimize bakım verme niyeti ile yapılır.  İbb sosyal yardım kartı yoksullukla mücadele de en önemli yardım araçlarından biridir. Kişilerin temel ihtiyaçları olan gıda temini sağlıktan psikolojik desteğe birçok alanda kişinin beslenerek daha iyi hissetmesine yol açar.  

İbb sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır? 2019 yılı itibarı ile belediye yardımlarında bir artış görmekteyiz.  Yıllarla uzmanlaşan kadro her geçen gün yenilenen anlayışı ile birçok kişiye dokunarak sosyal statü olarak adım adım kişileri daha iyi noktalara taşıyor.  

Sosyal yardım kartına telefon ederek ulaşma şansınız bulunuyor. İsterseniz İBB Başkanlığı numarasını arayabilirsiniz.  Biraz yoğun bir hat ancak deneyebilirsiniz. Bu numara 0212 444 00 93 dediğimiz gibi yoğunluktan ötürü beklemek zorunda kalabilirsiniz.  İkinci numara ise Alo 153 beyaz masa, bu hattı hepimiz biliyoruz esasen; tüm ihtiyaç, öneri ve şikayette bu numarayı kullanabiliyorsunuz.  Beyaz masa büyük bir kadroya sahip dolayısı ile işlemlerinizi hızlandırmak için kullanabilirsiniz.  

İbb sosyal yardım kartı başvurularınızı telefon dışındaki alternatifler aracılığı ile yapmak isterseniz; aşağıda size birkaç kurum belirtiyoruz. Bu kurumlara başvuru dilekçesi ve fakirlik belgesi ile başvurabilirsiniz.  

 • Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlükleri’ne bağlı olan Kadın Koordinasyon Merkezine,
 • Muhtarlıklara,
 • Sivil toplum kuruluşları,
 • İnceleme merkezleri,

İbb sosyal yardım kartı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? 

 • SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığına bağlı olmamak,
 • Üzerinize kayıtlı herhangi bir mala sahip olmamak,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Başvuru dilekçesi,
 • Fakirlik Belgesi,

Yukarıdaki şartlara sahip iseniz yapmanız gereken şey muhtara gitmektir. Muhtar araştırmanın ardından fakirlik belgesini onaylayacak ve gerekli kuruma iletecektir.  

Sonraki aşama ise kişinin yaşadığı yer ilgili kurum görevlileri tarafından ziyaret edilir. Maalesef zaman zaman yoğunluktan ötürü 7-8 aya varan bekleme süreleri olabilmektedir. 

Belediye şartları değerlendirdikten sonra telefonunuza sms ile bilgi gelebilmektedir.  Telefonunuz yok ise o zaman adrese cevap mektup ile iletiliyor. 

Olumlu sonuçlanan başvurularda İbb sosyal yardım kartı 14 iş günü içerisinde adrese ulaştırılıyor.  Eğer kişilere ulaşılamaz ise PTT’den teslim alınabiliniyor.  

Kart ilk ulaştığında içinde 200 TL bulunacaktır. Ancak sonrasında belediyenin kişiye belirlediği limit her ay yüklenecektir.  Bu 50 TL, 100 TL veya 150 TL olarak belirlenebilmektedir.  

Şok, Çağrı, Ucz, Migros, Carrefour, Onur Market, Rammer, Happy Center’da kullanılabiliniyor.  

İBB sosyal yardım kartına kimler başvurabilir? 

 • Hiçbir sosyal güvencinizin olmaması gerekiyor, buna dul aylığı, emekli maaşı da dâhildir. 
 • Hem başvuru sahibini hem de ailesinin üzerine kayıtlı bir taşınmaz olmaması gerekiyor.
 • Elbette Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ilk şartlardan biridir. 

Özel durumlar ise şu şekilde tanımlanabilir; 

Örneğin çalışıyorsunuz ancak aileniz kalabalık ve maaş yetmiyor. Nüfus çokluğu sebebi ile ailenizi doyuramıyor iseniz İBB sosyal yardım kartına başvurabilirsiniz.  

Örneğin yaşadığınız sağlık sorunları nedeni ile evin gelir kaynağı kesildi İBB sosyal yardım kartına ise başvurabilirsiniz. 

 • İBB sosyal yardım kartına aynı haneden sadece bir kişi başvurabilir.  Ayrıca göçmenlere de bu kart verilebilmektedir.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu