OTOMOBİL

HGS İptali Yapmak, Postaneye Gitmeden HGS Nasıl İptal Edilir ?

Otoban geçişleri ve ücretli köprülerde geçiş işleminde ücret ödeme işleminin daha hızlı ve seri şekilde gerçekleşmesi için HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi kullanılmaktadır.  Hemen hemen Türkiye yollarında hareket eden her araçta bulunan HGS sistemi bakiye yüklemeli ve bakiyenin tükendiğinde içinden geçici olarak bakiye düşen ve bu bakiyenin 15 gün içerisinde tekrar yüklenmesi gereken bir otomasyon sistemidir. HGS kartları veya bandrolleri aracın satın alınmasından sonra yol ve köprü geçişlerinde kullanıla bilmesi için mutlaka HGS başvurusunu PTT kanalı ile yapması ve kullanılan plaka üzerinden o araca HGS alması ve bakiye yüklemesi yapmalıdır. Bankadan veya PTT’den alınan HGS nasıl iptal edilir. PTT’ye gitmeden hızlı bir şekilde HGS iptali nasıl yapılır? Online HGS iptal etme olabilir mi? HGS iptal edilmezse ne olur, iptal ettirmek için gerekenler evrak ve işlemler.

HGS aboneliği her araç için tek bir defalık uygulanan bir işlem olup aracın satışının yapılması durumunda hgs iptal edilip yeni araç alındığında yenisi çıkarılmalıdır. Çoğu otoyolda HGS ile birlikte aynı zamanda OGS otomatik geçiş sistemini de aynı anda kullanıp yol geçişlerinden kullanıla bilmektedir. HGS plaka bazlı çalışan bir sistem olduğu için araç satışında veya plaka değişikliğinde hgs ninde mutlak suretle iptal edilmesi gerekmektedir.  İptal edilmeyen HGS hesaplarında bulunan bakiyeler yine o kayıt içerinde kalmakta bu şekilde belli bir zaman iptal edilmeyen ve bakiye iadesi veya devri yapılmadığında paranın tekrar iadesi mümkün olamaya bilmektedir.  Aynı zamanda eksi bakiye de olan hgs hesapları yüzünden kişiler ilerleyen zamanlarda yüklü cezalar ile karşı karşıya gelebilmektedir. HGS iptal işlemi için mutlaka PTT ye veya otoyol gişelerine bulunan posta gişelerinde bulunan şubelerden iptal edilmelidir, haricen başka hiç bir yerde kart veya hesap iptal işlemi yapılmamaktadır. Bir çok asılsız site veya haber kuruluşları verdiği haber ile HGS hesap iptali başvurusu başlığı ile  reklamlar yayınlayıp kullanıcıları aldatmak amacı ile yalan yanlış içerikleri karşınıza çıkartmakta, bunlara kesinlikle inanmamalısınız.

HGS Nasıl ve Nereden İptal Edilir?

Türkiye nin her yerinde istediğiniz PTT şubesine başvuru yaparak iptal edersiniz, ama başvuru esnasında mutlaka yanınızda kimlik veya sürücü belgesi bulundurmalı bununla birlikte HGS nin kayıtlı olduğu plakaya ait araç ruhsatını da ibraz etmeniz gereklidir. HGS hesabında borç ve eksi bakiye varsa mutlaka yükleme yapılmalıdır eğer borç varsa bunun iptali mümkün değildir. Eğer araç satıldı ve ruhsatı sizde değilse bu şekilde de iptal işlemi mümkün ancak ehliyetiniz yanınızda olmalı. Ayrıca para bakiyesini varsa almış olduğunuz yeni araca yükletmek isterseniz yeni aracınızın ruhsatını da PTT görevlisine ibraz etmelisiniz. Bunların yanı sıra dikkat etmeniz gereken diğer hususlar;

PTT şubesinden başvuru yaptığınız esnada görevli size bir form verip doldurmanızı ve imzalamanızı talep eder. Bu formu doldururken iptal edeceğiniz HGS numaranızı yazmayı unutmayınız. Daha sonra kayıtlı araç plakanızı da yazmalısınız. İptal öncesinde her hangi bir yol veya köprü hızlı geçiş sisteminden geçişiniz varsa ve bakiyeniz yok ise bu geçişiniz kaçak geçiş olarak karşınıza çıkar  bu geçişin cezası ise 10 kat olarak HGS sahibine tebliğ edilir. Bu yüzden iptal etmeden önce kaçak geçip geçmediğinizi ve borcunuzun olup olmadığını İnternet üzerinden e devlet yardımı veya PTT hgs sorgulama sayfasından araştırmanızı tavsiye ederiz.
HGS iptali işleminde kartınızda bakiyeniz varsa ne kadar bakiye kalmış ise hepsini iadesini talep edebilirsiniz. Ama ilke başvuru esnasında ödediğiniz kart parasını geri alamazsınız.
Son olarak, HGS bakiyenizi anında size vermeyecekleri gibi sadece makbuz vereceklerdir. Bu makbuzu ancak 30 gün sonra kullanarak paranızı alabileceksiniz. Fakat yeni bir araç aldıysanız bu yüzden HGS iptali yapıyorsanız o zaman 30 gün beklemenize gerek kalmadan eski HGS bakiyenizi yeni aracınıza kayıt ettireceğiniz HGS kartınıza ekleyebilirsiniz. Bunu formda belirtmeyi unutmayınız.

Banka Üzerinden Alınan HGS Nasıl İptal Edilir?

Şayet HGS etiketini herhangi bir bankadan temin ettiyseniz, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak veya size en yakın şubesine giderek kısa süre içerisinde üyeliğinizi iptal ettirebilirsiniz. HGS içinde kalan bakiyelerini zi en geç on gün içerisinde bankanızda tanımlı hesap numaranıza iade edilecektir. Şayet PTT üzerinden iptal işlemi yapıyorsanız kalan bakiyenizi almak için PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. Bakiyeniz bir ay kadar sonra size teslim edilir.

PTT’ye Gitmeden HGS İptali Nasıl Yapılır?

PTT, çağın gereksinimlerine ne yazık ki uyum sağlayabilmiş değil. Çok sayıda işlemimizi online olarak gerçekleştirebilirken, PTT tarafından sunulan hizmetler için PTT şubelerine müracaat etmemiz gerekiyor. Bunlardan bir tanesi de HGS iptali. Öyle ki PTT’den alınan HGS etiketi İnternet üzerinden veya müşteri hizmetleri vasıtası ile iptal edilemiyor. Bu sebepten de bizzat şubelere gitmeniz gerekiyor.

Teknolojinin araçlar ve oto yol üzerinde uygulandığı ve en çok verim alınan hızlı geçiş sistemleri bazen aracımızdan kaynaklı plaka silinmeleri veya HGS hatalı okumalar yüzünden yapmadığımız geçişleri adımıza yansıtmaktaydı ancak şu günlerde bu gibi sorunlar  aza indirilmiş durumdadır. Bu yüzden sürekli bakiye sorgulaması yapmalı eğer şehir dışına çıkış işlemi yapacaksanız mutlaka bakiyenizi yükleme yaparak eksi bakiye olmamasına özen göstermelisiniz. HGS bakiyesi olmayan yoldan geçemez diye bir kaide yok ancak sizin bakiyenizi eksiye düşürerek mutlaka kısa sürede üstüne ekmeme yapmanız gerekmektedir.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu