Kredi ve Destekler

Kredide Hayat Sigortası Geri Alınabilir mi?

Bankalardan kredi talep edildiğinde sizden aynı zamanda bazı masraflarda talep ediliyor. Bu masraflar krediden krediye değişkenlik göstermekle birlikte genel olarak ortak olan masraflar dosya masrafı ve hayat sigortasıdır. Peki, krediyi kullandıktan sonra alınan kredide hayat sigortası geri alınabilir mi? Hayat sigortasını krediyi alırken yapılması zorunlu değildir. Hatta bankalar kredi alırken size teklifler oluştururlar. Bu teklifler hayat sigortalı kredi ve hayat sigortasız olarak geçer. Siz en başta krediyi alırken hayat sigortasız krediyi seçerek hayat sigortası masrafından kurtulabilirsiniz.
Peki kredinizi sigortalı aldınız ama sonradan sigortayı farklı sebeplerle iptal etmek istiyorsunuz. Tüketici olarak bu tabi ki sizi en doğal hakkınız. Kredide hayat sigortası geri alınabilir mi sorusunun cevabını maddeler halinde biraz daha açalım.

1-Krediyi Erken Kapattığınız Durumda Hayat Sigortası Geri Alınabilir mi?

Krediyi aldınız ve kredinizi erken kapattınız. Bu durumda bazı bankalar krediyi kapama esnasında sigorta priminizi otomatik olarak hesaba geçerken bazı bankalar ise müşterinin sigorta iptalini ayrıca bankadan talep etmelerini istiyorlar. Eğer sigortanız otomatik olarak hesaba geçti ise sorun yok ancak otomatik iade yapılmıyor ise bunu bankanızdan yazılı bir talimat ile talep etmeyi unutmayınız. Diğer türlü krediniz kapansa bile sigortanız devam eder.

2-Krediniz Devam Ederken Hayat Sigortası Geri Alınabilir mi?

Diğer bir durum ise krediyi kullandınız ama daha sonrasında krediniz devam ederken sigortanızı iptal etmek istediniz. Bu durumda da kredide hayat sigortası geri alınabilir mi sorusuna cevabımız evet olur. Yine bankanıza ileteceğiniz bir sigorta iptal talimatı ile sigorta priminizin iade edilmesini talep edebilirsiniz. Ancak bu durumda bankanıza talimatı ilettiğiniz güne göre değişkenlik gösteren iade tutarı alırsınız. Yani iptal talebinize ne kadar geç karar verirseniz iade alacağınız prim tutarı o kadar az olur. Çünkü iptal talimatını vermeden önceki zamanda sigorta poliçenizi kapsayan bir risk meydana gelir ise sigorta şirketi bunu ödemek zorunda olabilir.
Bu gibi durumlarda kredide yapılan hayat sigortası geri alınabilir. Ancak sizin de süreçle ilgili yukarda anlattığımız bazı bilgileri takip etmeniz gerekiyor. Bankalar genellikle sigorta poliçenizi banka kotaları sebebi ile iptal etmek istemiyorlar. Sizin sigorta iptali konusunu sıkı takip etmeniz gerekiyor.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu