Pratik Bilgiler

Hava yolu firmalarının uçakta silah ve mermi taşıma ile ilgili uygulamaları

Hava yolculuğunda silah ve mermi ile yolculuk yapma şartları ve uygulamaları nedir ?

Tüm dünya genelinde uygulanmakta olan sivil havacılık yasa ve kuralları gereği kişilerin yanlarında patlayıcı maddeler ile binilmesine ve yolculuk yapılmasına izin verilmez ve bu kişiler görevli dahi olsa yasaktır. Sahibi olduğunuz silah ile uçakta yolculuk yapmak isteyen kişiler hava limanında uçağa binmeden önceki güvenlik noktası bölümünde silahlarını teslim eder uçağın iniş havalananının güvenlik noktasından tekrar teslim alabilirler.

Peki uçakta taşınmasına izin verilen silahların özellikleri ve şartları ne olmalı ?

  1. Ateşli silahın ve mermilerin toplam ağırlığı 5 kg’dan ağır olmaması gereklidir.
  2. Taşınacak silaha ait silah taşıma ruhsatı yada bulundurma ruhsatı olmalı.
  3. Türk Hava yolları ve Pegasus firmalarında verilen silah taşıma hizmeti bir ek bir ücrete tabidir.  Bu uçak firmalarının verilen silah taşıma hizmeti karşılığında silah başına 30 TL hizmet bedeli alır.

Silah taşıma ücreti alınmayacak kişi ve muafiyet dahilinde olanlar..

  1. Üst düzey devlet görevlileri listesinde yer alan VIP yolcular
  2. Vip yolcularla seyahat eden 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun hükümleri uyarınca yetkilendirilmiş veya bu görevle kamu çalışanı olarak kadrolu çalışan korumalar
  3. Kamu Görevlisi Taşıma Ruhsatı sahipleri (Yeşil Renk).
  4. Emekli Kamu Görevlisi Taşıma Ruhsatı sahipleri (Mavi Renk)
  5. Kimlik ibraz eden Emniyet ve TSK mensupları

Silahı bulunan kişiler havalananına diğer yolculardan iki saat daha erken gitmesinde fayda vardır çünkü silah teslimatı ve gerekli evrak doldurma prosedürleri biraz vaktinizi alabilir. Sizden teslim alınan silahlar size tahsis edilen özel kutulara mermileri boşaltıldıktan sonra konularak özel güvenlik şifreleri ile kapatılır. Silahın sahibinden bağımsız taşınması kadar güvenli tutulması da firmalar tarafından özellikle dikkat edilen konular arasındadır.
Havayolu silah taşıma işlemi için yapılması gereken işlemleri:

Adım 1: Ruhsatınız ve gerekli evraklarla silah teslim noktasına başvurmak

Uçağa binme işleminden önce  hava alanına gelen kişi sahibi olduğu silahı teslim etmek için hava alanı girişindeki güvenlik kontrolü öncesindeki silah teslim bölümlerine götürür. Güvenlik görevlilerin yönlendireceği şekilde silah ve ruhsatı teslim edilecektir.

Adım 2: Tutanak düzenlenerek silahın sizden teslim alınması

Güvenlik kontrolündeki görevli polis memurlarınca  “Silah Teslim Tutanağı” formu yazılarak, şarjör ve fişekler sayı ve düzinesine göre forma tek tek yazıldıktan sonra silah sizden teslim alınır. Silah teslim işlemi tutanağa teslim ettim, teslim aldım şeklinde ibare ile mutlaka imzalanır.

Adım 3: Silah taşıma ücretinin ödenmesi ve barkotun silah teslim noktasına teslim edilmesi

Hava yolu taşıma firmaları yolcularından taşınması istenen silah başına değişen ücret istemektedir. Silahınızı güvenlik bölgesindeki teslimatı sonrası uçuş biletinizi bastırmak üzere bileti satın aldığınız firmanın bankosuna gidersiniz. Bankoda silahınız olduğunu belirtir ve silah teslim form veya tutanağı ibraz etmeniz ile birlikte silah taşıma hizmet bedeli tahsil ediliyor ve size silah etiketi veriliyor. Uçuş firması banko sunca size verilen bu etiketi silah teslim noktasına geri götürmeniz gerekiyor. Güvenlik görevlisine telim ettiğiniz yapıştırma etiket silahın bulunduğu kutuya yapıştırılıyor ve uçağın bagajına taşınmak üzere kargo transferi gerçekleştiriliyor.

Adım 4: Silahın kargo bölümünden uçağın bagajına taşınması

Güvenlik kontrol noktasında görevli polis kontrolü ile teslim alınan silahlar kutularda, fişek ve mermilerde poşet içerisinde yetkili polis memuru gözetiminde uçağın kargo bölümüne ulaştırılır.

Adım 5: Uçak indikten sonra silahın teslim alınması işlemi

Uçuş bittikten sonra bagajlarınızı aldıktan sonra silah teslim noktasına silahınızı teslim almaya gidersiniz. Burada kimliğiniz ve silah ruhsatınız kontrol edildikten sonra silah ve mermileriniz imza karşılığı size teslim edilir.

Bir çok kişi kulaktan kulağa yayılıp efsane haline gelmiş olan silahların uçak pilotlarına teslim edildiğine dair bir yanlış ifade ve inanış devam etmektedir, ancak böyle bir şey mümkün değildir ve tamamen yalan bir haberdir.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu