GÜNDEM

Hangi Motosikletler Vergisiz ? Sigorta ve Vergi Muafiyeti Olan Motorlar

B sınıfı ehliyetle kullanılabilen 100 cc altındaki motosiklet modellerinde MTV sıfırdır. Durumun bu şekilde olması ise bu motosiklet modellerine olan talebin artmasına neden oluyor. Yakıt tüketiminde cimri olan 100cc’lik motosiklet modelleri özellikle şehirde kullanım için son derece uygundur. Aynı zamanda motosiklet kullanmaya yeni başlayan kişiler içinde uygun seçeneklerden biri olarak sıralanır. Hem erkek hem de kadınlar için uygun olacak motosiklet modellerinden biri olan 100cclik motorlar aynı zamanda vergiden muaf tutulmasıyla dikkat çekici bir konuma sahiptir. Bireysel kullanımın yanında ayrıca bu tarz motor modelleri ticari amaçlarda içinde uygun olacak modellerden biri olarak biliniyor. Bu tarz avantajlara sahip olması ise hiç şüphesiz ki vergisiz motosiklet modelleri arasında bulunan 100cc motor modellerine ilgiyi arttırıyor.

Vergiden, Sigortadan ve B sınıfı Ehliyet İle Kullanabileceğiniz 50 cc altı Scooter Motor Modelleri

Şehir trafiğinde vakit kaybetmenizin önüne geçecek Scooter modelleri trafiğin çilesine son vermek açısından ideal seçeneklerden biridir. Öte yandan her türlü mevsim şartına uygun olması nedeniyle motor sahibi olmak isteyenlerin dikkatini çeken seçeneklerden biri haline gelmiştir. İlkbahar ve yaz aylarında güzel havaların tadını çıkarabileceğiniz scooter modelleri şehir içinde istenen konuma daha kolay şekilde geçe bilmenize aracı olur. 50cc’ye kadar olan farklı motor hacmine sahip olan bu seçenekler süspansiyon teknikleriyle de konforlu bir sürüş deneyimi elde etmeye neden olmaktadır. Kombine fren sistemleri ve arka kampana fren seçenekleri üzerinden sürücülerin daha güvenilir şekilde yol almasına imkan sağlar. Aynı zamanda sürücülerin gece yolculuklarında da rahat hissetmenize neden olacak zengin sayıda özelliğe sahiptirler. Ergonomik olarak tasarlanan bu modeller motor kullanımı sırasında sürücünün ekstra özgür hissetmenize neden olacaktır. Bu nedenle diğer seçeneklerden çok daha avantajlı bir noktaya sahip olduğunu belirtmek gerekir.

Vergiden Muaf Olan 50CC-100 CC Motor Modelleri

Vergiden muaf motor modelleri arasında 100 cc altındaki motor modelleri de bulunmaktadır. Yasalara göre 0 ile 100 cc arasındaki motor modellerinden herhangi bir vergi alınmaz. Buna ek olarak 1 ile 3 yaş arasındaki 101 ile 250 cc arasındaki modellerde yıllık olarak 139 TL, 251 ile 650 cc arasındaki modellerde yıllık 288 TL vergi alınmaktadır. Ülkemizdeki kullanılan motosiklet türleri genel olarak 125 ile 650 cc aralığına sahiptir. Vergiden muaf olmak isteyen kişiler scooter tipindeki 100 cc ve altı motosiklet modellerine yönelmeyi tercih ediyor. Bu tarz modeller yakıt tasarrufu, kullanım kolaylığı gibi avantajlara sahip olurken motosiklet kullanmaya yeni başlayan kişiler içinde oldukça ideal seçenekler arasında bulunmaktadır.

Motosiklette yüksek performans arayanların tercihi ise 250 ile 650 cc arasında değişkenlik gösterir. Ayrıca bu tarz motor tipleri uzun yolculuklar için diğerlerinden daha ideal özelliklere sahiptir. Özellikle şehir içinde kısa mesafeli kullanım sağlamak için 100 cc altındaki motor modellerine yönelmek mantıklıdır. Bu tarz motor modelleri bütçe dostu yakıt tüketimi sağladığından dolayı uzun süreli kullanımlarda bile bütçenize yük olmak gibi bir sıkıntı ortaya çıkarmaz. Yakıt tasarrufu ve ergonomi açısından düşük silindirli motor modellerine yönelmek gerekir. Büyük silindirli motorların vergi tutarlarında artış yaşanırken, aynı zamanda yakıt tüketiminden yedek parça masrafına kadar daha fazla maliyet ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle bu alanda bütçe dostu bir seçim oluşturmak isteyenlerin karşısına düşük ccli motor modelleri çıkar. Motorların motor ve silindir hacimlerinin yüksek olması vergisel bazlı olarakta duruma etki etmektedir. Büyük silindirli motor tiplerinin vergilerinin de yüksek olacağından dolayı uzun süreli kullanımda maddi anlamda yük olabilir.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu