Pratik Bilgiler

Halk Bankası Bireysel Emeklilik ve BES İptali

Her vatandaş, her kişi hayatı boyunca bir gelir elde etmek, geçimini sağlamak için çalışır. Bazıları okuyarak meslek elde eder bazıları da kendi becerilerine uygun meslekleri tercih ederler. Her koşulda da vatandaşların sahip olmaları gereken işler vardır. Sahip oldukları bu işler sayesinde de her ay düzenli olarak maaş almaktadırlar. Aldıkları maaşlar sonucunda da yaşamlarına çeşitli yatırımlarda bulunurlar. Bu yatırımların ilkinde devletin de bizzat kendisinin desteklediği emeklilik işlemleridir.

Emekliliğin sayesinde vatandaşlar yaşlılık döneminde emekli maaşı almaya hak kazanmış olurlar. Emeklilik maaşı sayesinde gelecek yaşamlarında düzenli bir gelir elde ederler. Emeklilik maaşı almak için ise öncelik olarak emeklilik için her gereken her koşulun ve şartın istisnasız gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Emekli olunabilmek için vatandaşların bağlı olduğu Sosyal Sigorta Kurumlarına düzenli olarak primlerini ödemeleri gerekmektedir. Ödenen primler doğrultusunda vatandaş belli bir yaşa geldiğinde emeklilik maaşını almaya hak kazanır. Fakat ülkemizde vatandaşlarımızın şikayet ettiği durumlar mevcuttur. Bu durumlardan birisi de emeklilik maaşının yetersiz görülmesidir. Yazımızın devamında gelin Halk Bank Bireysel Emeklilik konusundan söz edelim.

Halk Bankası Bireysel Emeklilik İşlemi

Bireysel emeklilik kişilerin yaptıkları yatırımlarla kendi istekleri ile emekli olmaya hak kazanmalarıdır. Bu sistem kişilerin, çalışma hayatlarında yaptıkları yatırımlar ile rahat bir emeklilik yaşamalarını sağlayan sosyal güvence tamamlayıcı bir sistemdir. Kişilerin ikinci emeklilik olarak adlandırdığı bu sistem, emeklilik gelirinin yanı sıra bir ek ek gelir niteliği taşımaktadır. Birikimlerinizi değerlendirerek avantajlar elde etmek isteyen kişiler, Halk bank Bireysel Emeklilik sisteminden yararlanabilir. Bu sistem ile istenilen seçenek ve fonlarda bireysel emeklilik sisteminden yararlanılabilir.

Amacı sadece sigortalılar kazanç sağlamak olan uzman kişiler tarafından yönetilen bireysel emeklilik fonları bulunmaktadır. Sağladığı avantajlar fazla olan ve gönüllük emeklilik esasına bağlı olan Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi şu şekildedir;

  1. Bu emeklilik sistemi, gönüllü emekli olma esasına dayalı ve sosyal güvenlik sistemi tamamlayan bir sistemdir.
  2. Ocak 2013 yılından itibaren Halkbank Emeklilik Sistemi’ne devlet tarafından %25 katkı sağlanmaktadır.
  3. Medeni haklarını kullanabilme yetisi olan herkes bu sistemden yararlanabilir.
  4. Ocak 2017 tarihi ile yürürlüğe giren zorunlu bireysel emeklilik sistemi ile çalışanlara sosyal güvence sağlanmış oldu. Bu sisteme 46 yaşın altında olan herkes dahil edilmiştir. Kişilerin emeklilikten cayma hakları 2 ay sonra oluşmaktadır. Otomatik bireysel emeklilik sisteminden ayrılma veya devam etme hakkı vardır.
  5. Halkbank Bireysel Emeklilik Sistemi 10 yıl sistemde kalan kişilerin emekli olabilmeyi sağlamaktadır. 10 yıl bu sistemde kalan ve 56 yaşını dolduran herkes emekli olabilmektedir.
  6. Emekliliği hak kazanan kişilerin sistemde biriken tutarları, sisteme giriş yaşlarına ve aylık ödedikleri katkı miktarına bağlıdır.

Halkbank Bireysel Emeklilik İptal İşlemi

 Telefon Aracılığı İle İptal İşlemi

444 44 00 numaralı hattı arayarak çağrı merkezinden bireysel emeklilik iptalini yapabilirsiniz. Ayrıca 0850 800 44 00 numaralı telefon aracılığı ile de iptal edebilirsiniz.

SMS Aracılığıyla İptal İşlemi

Bireysel emeklilikten SMS aracılığı ile iptal işlemi ayrılacaksanız, büyük harflerle ayrılma yazarak boşluk bırakarak T.C. kimlik numaranızı yazarak 2560’a mesaj atmanız yeterli olacaktır. Bu mesajı göndermeniz ardından bilgilendirme mesajı gelecektir. Bu gelen mesaja “EVET” yazarak cevapladığınız da bireysel emeklilik iptalimiz gerçekleşmiş olacaktır.

 İnternet Bankacılığı ile İptal İşlemi

Aktif kullanımda olduğunuz Halkbank İnternet Bankacılığı mevcut ise online olarak sisteme giriş yaparak iptal edebilirsiniz. Halk emeklilik internet bağlantısına girerek işleme başlayacaksınız. Karşınıza iki adet giriş seçeneği çıkacaktır. Biri T.C. kimlik numaranız ile diğeri ise müşteri numaranız iledir. Hangisini dilerseniz giriş yapabilirsiniz. Sonrasında iptal seçeneği ile bireysel emekliliğinizi iptal ettirebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik İptalinde Kesinti ve İadeler

Zorunlu emeklilik sistemi kullanan kişiler ilk iki ay içerisinde cayma hakkı kullanabilir ve yatırım yaptıkları ücretleri geri alabilirler. Ocak 2016 tarihi itibariyle, bireysel emeklilik sisteminde 5 senesini doldurmuş kimselerden yönetim gider kesintisi ve giriş aidatı alınmamaktadır.

Bireysel emekliliği iptal eden kimselerin, ilk 5 yılındaki toplam kesintiler asgari ücretin %8,5 oranını geçmemektedir. Bireysel emeklilik iptali yapılırken sözleşmenin 6.yılından itibaren yönetim gider kesintisi ve giriş aidatı alındığı için iadeleri yapılmaktadır. Bireysel emeklilik sözleşmesini 6. Yılında iptal eden kişilerin fon kesintisi ilk yılın oranına göre hesaplanır.

BES Sisteminden Nasıl Çıkılır, BES İptali İçin Dilekçe

 

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu