SGK

GSS – Genel Sağlık Sigortası Yatıranlar Emekli Olabilirmi

GSS’den emekli olunup olunamayacağı özellikle son dönemlerin çokça merak edilen bir konusu haline gelmekte ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) tanımı da başka bir detay olmaktadır. GSS 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Yeşil Kart uygulamasının yerini dolduran bir uygulamadır. Özellikle geçmişte Yeşil Kart uygulamasıyla yaşanan aksiliklerin nedeniyle ortaya çıkmış olan sorunlar GSS yani Genel Sağlık Sigortasını mecbur kılmış. Gelir tespiti ile Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK), BAĞKUR ve Emekli Sandığı’na bağlı olmayan kişilerin sağlık güvenceleri de devlet tarafından sağlanmaktadır. Şimdi yazımızın detayını inceleyerek gss yatıran emekli olabiliyor mu görelim..

• Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Genel Sağlık Sigortası, kısaca GSS, sosyal güvence sahibi olmayan kişilerin sağlıklarının korunmasını sağlamak ve herhangi bir sağlık problemi yaşandığında ortaya çıkan masrafların sağlanması adına ortaya çıkan bir sistemdir. 2012 yılının başlangıcında ortaya çıkan bu uygulama, herkesin sağlık hizmetlerinden eşit bir biçimde faydalanmasını yanı sıra oluşabilecek sağlık problemlerinin masraflarına karşı koruma sağlamaktadır.

• Genel Sağlık Sigortası Kapsamında Bulunan Kişiler Kimlerdir?
Sosyal güvenlik kurumundan emekli olmayan veya herhangi bir geliri olmayanlar, herhangi bir kapsam veya sigortalı bir işte çalışmayanlar, bakmakla yükümlü oldukları kişilerden herhangi bir sağlık güvencesi olmayanlar Genel Sağlık Sigortası zorunlu kapsamındadır.

• Genel Sağlık Sigortası Prim Tutarları

Genel Sağlık Sigortası’na herhangi bir prim ödemeden yararlanacak olan kişiler için, hanedeki herkesin kişi başı geliri asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekir. Fakat bu gelir 676 TL ile 2029 TL arasından ise 81 TL ödeyerek GSS’ den yararlanabilirler. Bunların yanı sıra aylık gelirleri 1 aylık brüt asgari ücretten fazla olan kişiler GSS’ ye 243 TL prim ödeyerek yararlanabilirler ama bu ücretin maksimum 2 asgari ücret olma şartı bulunmaktadır.

• Genel Sağlık Sigortası’ndan Emekli Olma Durumu Nedir?
Genel Sağlık Sigortası gelir testi yapılması ile sosyal güvencesi bulunmayan kişilere verilen sağlık hizmetleridir. GSS’ den emekli olmak mümkün değildir fakat yüksek prim ödeyerek Genel Sağlık Sigortasından sigortalı olunabilir. Sigortalı olunması ile emekli olma fırsatı da doğmaktadır.

  • Zorunlu Genel Sağlık Sigortası Emeklilik Hakları

Zorunlu Genel Sağlık Sigortası, herhangi bir işte çalışmayan ve sigortası olmayan, herhangi ticari veya tarımsal faaliyeti bulunmayan, isteğe bağlı sigorta primi ödemeyen, işsizlik sigorta parası almayan kişiler için otomatik olarak başlatılan bir uygulamadır. Böylece bu kişiler GSS primi öderken sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Fakat bu zorunlu GSS emeklilik açısından bir fayda sağlamamaktadır.

• GSS’ye Ödenen Primler Sadece Sağlık Hizmetleri İçin mi?
Genel sağlık sigortasına ödenen primler yalnızca sağlık hizmetleri içindir. Bu primler ile emeklilik söz konusu değildir. Sigortalılık başlangıç tarihi, ödenen prim miktarı ve genel sağlık sigortası tescili sadece GSS için geçerlidir.

• Emekliler İçin Sağlık Hizmeti
Devlet tarafından atılan en önemli adımlardan biri kuşkusuz Genel Sağlık Sigortası’dır. Sosyal güvencesi olmayan kişiler bu sistem sayesinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Son günlerde herkes tarafından GSS’den Emekli Olunur Mu yanı sıra beklenen bir soru ise emeklilerin Genel Sağlık Sigortasından yararlanıp yararlanmama durumudur. Emeklilikte yaşa takılan 7 milyon vatandaşı kapsayan bu soruyu size şöyle bir açıklayalım. EYT olarak bilinen Emeklilikte Yaşa Takılanlar, yani prim ödeme gün sayısı tamamlanan, sigortalılık süresi tamamlanan gibi şartlar sağlamasına rağmen sadece yaş durumu nedeniyle emekli olamayan kişilerdir. Bu kişilerde artık gelir testi yaptırarak Genel Sağlık Sigortasından yararlanabilmektedir. Gelir testi yaptırmak istemeyen vatandaşlar sadece 53 Türk Lirası ödeyerek Genel Sağlık Sigortası yaptırabilir. Bu sigorta sayesinde tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

• Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Emekli Olmaya Engel Midir?
Genel Sağlık Sigortası borcu olan kimselerin emekli olup olamama durumu uzun süredir sorulan bir soru olmaktadır. 2012 yılı, Ocak ayı itibariyle GSS borcu bulunması, kişilerin emekliliğine bir engel teşkil etmemektedir.
Fakat bilinmesi gereken bazı detaylar mevcuttur;
• Genel Sağlık Sigortası borcu, 4A statüsünde bulunan emekli aylığı almaya hak kazanmış kişiler için hiçbir engel teşkil etmemektedir. Fakat burada önemli olan durum 4B kapsamında bir prim borcunun bulunmamasıdır. Bu sorunun yanıtı özel sağlık sigortasından emekli olmak isteyenler için de aynıdır.
• 60/G kapsamında Genel Sağlık Sigortası borcu bulunan kimseler, 4A statüsünde bulunan emekli aylığı almaya hak kazanmış kişiler ise bu emekli aylıklarının başlaması için bir engel değildir. Tabi doğal olarak Genel Sağlık borcu silinmemekle, o yüzden bu borçları en yakın sürelerde ödemeleri gerekmektedir.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu