SGK

GSS Borcu Nasıl Ödenir

Yapılan düzenlemelerin ardından Genel Sağlık Sigortası için yapılması gereken prim ödemeleri, 1 Nisan 2017 tarihi itibari ile güncellenmiştir. Yapılan bu güncelleme sonrasında, Genel Sağlık Sigortası Primi, 53 TL’ye gerilemiştir. GSS borcu nasıl ödenir şeklinde merak edilen konulara açıklık getirmek gerekirse, 6824 Sayılı kanun hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir. Buna göre;

  1. 1 Nisan 2017 tarihi itibari ile, Genel Sağlık Sigortası için belirlenen G2 ve G3 gelir seviyesi uygulamaları tamamen yürürlükten kaldırılmıştır. Geliştirilen yeni sisteme göre, kişiler üzerinden iki farklı gelir seviyesi uygulaması yapılacaktır. Bunlardan ilki, G0 olarak belirtilmiş ve Yeşil Kart mensuplarına sunulmaktadır. Bu kişiler, herhangi bir prim ödemesi yapmaya gerek kalmadan, sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanmaya devam edecektir. Diğer gelir seviyesi aralığı ise G1 olarak belirlenmiştir. Bu aralıkta bir gelir düzeyine sahip olan kişiler de, brüt asgari ücret miktarının %3’lük kısmı kadar prim ödemesi yapacaktır. Bu tutar da, 2017 yılı sonunda 53,32 TL olarak belirtilmiştir.
  2. Gelir testi başvurusunda hane halkının ortalama geliri, net asgari ücret miktarının üçte birinden az çıkmış ise, bu kişiler Yeşil Kart kapsamında sayılacak ve G0 kapsamında sigortalı sayılacaklar. Bu bireylerin herhangi bir prim ödemesine gerek kalmayacaktır.
  3. Gelir testi sonrasında hane halkının ortalama geliri ile net asgari ücret miktarı hesaplamasında, çıkan sonuç üçte birlik kısımdan fazla ise, ödemelerin G1 düzeyinde yapılması gerekmektedir.
  4. Söz konusu yeni sistem ile birlikte kişilerin Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testi zorunluluğu bulunmamaktadır. Kişiler doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek başvuruda bulunabilirler. Herhangi bir inceleme yapılmayacağından dolayı prim ödemeleri G1 düzeyindekine göre yapılacaktır. Eğer gelir düzeyinizin G0 kapsamına girdiğini düşünüyorsanız, bu durumda gelir testine başvuruda bulunabilirsiniz.

genel sağlık sigortası

GSS Yapılandırma Borcu Ödeme

GSS borcu nasıl ödenir konusunda yapılan araştırmalardan bir diğeri de, birikmiş Genel Sağlık Sigortası borcunun yapılandırma işlemi sonrasında nasıl ödeneceğidir. Kişileri 6824 Sayılı Kanun sonrasında yapılacak olan toplam GSS prim borcu hesaplamalarını, anlaşmalı olan kamu ve özel bankalarına ya da PTT şubelerine doğrudan yapabilecekler. Kişilerin Genel Sağlık Sigortası yapılandırmaları sonrasında geciken ya da ödenmesi gereken borçları tahsil edildikten sonra, hizmetlerden faydalanmaları mümkün olacaktır.

GSS borcu ödeme işlemlerinde, yapılandırılan borç işlemlerinde bilinmesi ve uygulanması gerekenler şu şekildedir.

  • Yeniden yapılandırılan yani hesaplanan borçlarınızı ödemek için, herhangi bir bankaya ya da PTT şubesine kimliğiniz ile başvurabilirsiniz.
  • PTT şubesinden yapacağınız ödeme işlemleri için TC kimlik numaranızı kullanarak GSS 6824 Prim Tahsilatı menüsünü kullanmanız yeterli olacaktır.
  • PTT şubelerinde olduğu gibi diğer bankalarda da aynı şekilde ödeme işlemi yapabilirsiniz.

Kişiler GSS borç miktarlarını öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidebilir ya da E-Devlet hesaplarına giriş yaparak, SGK’nın menüsünden toplam borç miktarlarını öğrenebilirler.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu