Pratik Bilgiler

Eşinden Boşanmış Dul Maaşı Nasıl Alınır ?

Boşanan Kadınlar Nasıl Dul Maaşı Alır? Günümüz koşullarında artan geçim sıkıntısı, kadına şiddetteki artış, haksızlıklar gibi olaylar kadınları boşanma yoluna itmektedir Boşanmanın manevi sıkıntısının yanı sıra nafaka bağlanmamış ise oluşacak maddi sıkıntı kadınları günden güne zorlamaktadır. Özellikle genel bir krizin ülke genelinde görülmesi ile kadınlarımız iş bulamaz duruma da gelmişlerdir. Hükumetten bir çare arayan eşinden boşanan kadınlar nasıl dul maaşı alır, bu yazımızda detaylıca anlatacağız.

Boşanan Kadın Eşinden Yardım Almadan Nasıl Geçinecek?

Gün geçmiyor ki yeni bir kadına şiddet, aldatılan kadınlar, artan geçim sıkıntısı ile şiddetli geçimsizlik yaşayan kadınlar haberini almayalım. Ne yazık ki her geçen gün artan bu sıkıntılar sonunda kadınlar çareyi boşanmakta bulmaktadır. Ancak boşanan kadınların maddi özgürlükleri veya sığınacakları bir ailesi yoksa onları çok zorlu zamanlar beklemektedir. Çoğunlukla boşananlar kadınlar, çocuklarını velayetini almaktadır ve bundan doğacak maddi sorumluluk için mahkeme eşlere hem kadın için hem de çocuklar için nafaka ödenmesini uygun görmektedir. Eşler işsizlikten veya istekli olarak nafaka ödemediğinde ise mahkeme tarafından buna yapılacak bir yaptırım bulunmamaktadır. Haliyle kadınların çalışıp para kazanması gerekmektedir, fakat şu kriz döneminde ne yazık ki bu işleri bulmak hiç de kolay değil. Bu yüzden hükumetten boşanan kadınlar için dul maaşı çıkarılması beklenmektedir.

Boşanan Kadınlar Dul Maaşı Alabilir Mi?

Yaşanan tüm zorlukları anlattıktan sonra esas sorumuza gelelim. Boşanan kadınlar dul maaşı alabilir, fakat bunun belirli şartları mevcuttur. Nedir bu şartlar beraber inceleyelim. Eğer boşanan kadının anne veya babasının sosyal güvenlik hakları bulunuyor ise bu hak aracılığıyla maaş alabilirler. Anne ve babaları hayatta olsalar bile genel sağlık sigortasından yararlanma hakları vardır. Fakat 12 veya 24 aylık evlilik ödeneği almışlar ise bu ödenek bitmeden anne veya babalarının sosyal güvenlik haklarından doğan maaşı alamazlar. Ayrıca anne veya babalarının emekli sandığı veya Bağ-Kur’a kayıtlı olması durumunda SSKlı olmasalar bile yetim aylığı alabilirler.

Dul Maaşını Kimler Alabilir?

Babası veya eşi vefat etmiş tüm dul kadınlar dul maaşı alabilirler. Fakat dul kalan eşin çalışmaması ve bir yerden gelir elde etmiyor olması gerekmektedir. Eğer gelir elde ediyor veya çalışıyor ise bu maaş kesilecektir. Eşi vefat etmiş kadınların herhangi bir yerden geliri yok ise anne ve babasının vefatından doğan, ölüm aylığı da dahil edilen muhtaçlık parası alabilir. Bu para iki ayda bir 500 TL olarak ödenmektedir, eğer bu parayı alırken çalışmaya başlar veya evlenirse maaş kesilir. Aylık almaya devam edebilmek için gayri resmi evlilik yapıldığı ortaya çıkarsa yine maaş kesilir. Ayrıca eşi veya babası 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölen kadınların, çift maaş alma hakkı vardır. Fakat bu iki maaşın farklı kurumlardan alınması gerekmektedir. Örneğin vefat eden eş Bağ-Kur’ dan, baba ise emekli sandığından alması durumunda çifte maaş hakkı olacaktır. 1 Ekim 2018 tarihi itibariyle 2008 sonrasındakiler için bu hak kaldırılmış durumdadır. Dul maaşının boşanan kadınlara verilmeme sebebi nafaka alabilir durumda olmalıdır. Eşi veya babası vefat eden kadınların nafaka alamama durumu söz konusu olduğundan dul maaşı verildiğini belirtmek isteriz.

Kısaca bu durumu özetlediğimizde eş veya babası vefat etmemiş kadınlara verilen tek maaş, anne ve babasından kalan maaştır. Bu maaş da 2 ayda bir 500 TL, yani aylığa vurduğumuzda 250 TL’dir. Günümüz koşullarında bunun kirayı bile karşılamadığını düşünürsek kadınlar için bu dönemler hem maddi hem de manevi olarak yıpranma demektir. Yaklaşan seçimler aracılığı ile hükumetten bu konuda bir yardım beklense de henüz bir açıklama gelmemiştir. Dul maaşları için umarız yaklaşan dönemlerde bir gelişme olur ve boşanan kadınlar bu zorlu yolda yalnız kalmazlar.

Dul Maaşları Hangi Sebepler İle Kesilir?

Vefat eden eşi veya babası aracılığıyla dul maaşı alan kadınlar, çalışmaya başlar, evlenir veya gayri resmi bir evlilik yaptığı ispatlanır ise itiraz kabul edilmeksizin dul maaşı kesilir. Bunun yanı sıra yaşlılık aylığı alanlar ise herhangi bir yerde çalışmaya başlar ise verilen aylıklar kesilir. Bunlar dışında Sosyal Yardımlaşma Kurumlarından haksız yere gelir elde edildiği ispatlanır ise verilen ücretlerin iadesi talep edilecektir.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. dul maaşı haktır. haciz edilse bile dörtte birinden fazlasına el konulamaz diye biliyorum.
    reddi mi…

  2. Dul maaşı en büyük etken, kafa eski kafa ama yenilik var bana muhtaç sanıp babasından gördügünü yapıyo…

  3. Benim dedemde Sarikamista sehit düstü ama 20 yasinda dul kalan ve bir daha evlenmeyen babaanneme dul maaşı balansaydı keşke

  4. 12 milyon emekli var, yıllık 205 milyar TL bunların maaşları. Bunun 5 milyonu dul yetim…

  5. Bağkur primi 2018 Aralık ayında 600 TL iken 2019 Ocak ayında 755 TL ye yükselmiş. Esnaf kepenk kapatsın istiyorsunuzz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu