Emeklilik

Emeklilik İşlemleri Kaç Gün Sürer, Ne Zaman Maaş Bağlanır ?

Bireylerin çalışma hayatı boyunca tek hayalleri emeklilik işlemleri konusunda bir çok kişinin en çok merak ettiği başlıklar arasında emeklilik başvurusu işlemleri ne kadar sürer ? Vatandaşlarımız hayatında ilk defa böyle bir süreç içerisine girdiği için işlemlerin ne kadar süreceği ve ne şekilde yapılacağını bilmedikleri için internette araştırma yapma ihtiyacında bulunmaktadır. Prim ve yaş şartlarını yerine getiren emekli adayları tahsis formlarını doldurup bulunduğu yerdeki sigorta merkezlerine verdikten sonraki süreç işlemini kısaca açıklayalım..

Emeklilik İşlemleri Ne Kadar Sonuçlanmakta ?

Dahil olduğunuz sandığın emekli olma şartlarına bağlı olarak yapılan meslek veya hangi sgk sandığı kapsamında olduğuna göre farklılıklar göstermektedir. Tabi bu süreçlerin başlaması için evraklarınızın eksiksiz olarak kurumu teslim edilmiş olması gereklidir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi yapmış olduğunuz iş ve kurumunuza göre emekli süreleri farklılık gösterir. Bu süreçler;

  • Eğer emekli sandığına dahil olan memursanız 7-10 gün içerisinde,
  • SSK – Bağkur kurumundan emeklilik başvurusu yapmış olan kişiler ortalama 15 gün ile 90 gün arasında sürmektedir.

Bazı hallerde sigortalı kişilerin farklı bölgelerde çalıştığı ve primlerinin o bölgelerdeki sigorta kurumlarında yatırılıp sistem üzerinde işlenmediği hallerde tekrardan çalışma günlerin kişinin adına mahsup işlemleri için emekli başvurusunu uzatıp üç aydan daha fazla sürelere yaya bilmekte. SGK kurumunun tüm verileri otomasyon takibi için dosya birleştirme ve primlerin internet ortamına yüklenmesi sırasında gözden kaçan veya atlanılan işlemler olabiliyor işte bahsettiğimiz durumlara en iyi örneklerden birisi budur.  Yine aynı şekilde primlerin meydana geldiği sürelerde kişi farklı farklı sandıklarda (sgk, bağkur emekli sandığı) gibi yerlerdeki prim günleri bir araya getirilmesi için belirli bir süreç ihtiyacı bulunur.

Emekli Başvuru Dilekçesini Nasıl Takip Edebilirim ?

Kuruma vermiş olduğunuz emeklilik başvuru dilekçesini sorgulayıp akıbeti hakkında bilgi almak isteyenler bizzat kuruma gidebilir veya evinden internet üzerinden aşağıda vereceğimiz bağlantıya tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Açılan sorgulama sayfasında sırası ile;

TC kimlik numaranızı giriniz,
Kayıt yılı bilgisini giriniz,
Evrak ara’ butonuna tıklayınız.
Bu gerçekleştireceğiniz basit işlemlerden sonra emeklilik dilekçesi sorgulama işleminizi yapabilir ve konuyla ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz.

Emekli başvuru dilekçe sorgulama için TIKLAYIN

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu