Emeklilik

Emekli Maaşımdan Yapılan Kesinti Nedir, Neden Yapılmaktadır ?

Bir çok yaşlı belirli dönemlerde emekli maaşlar bankaya yattığı zaman hesaba yatan emekli aylığının eksik ve kensinti uygulanmış şekilde yatırıldığını görmekte. Yapılan bu maaş kesintilerinin nedenlerini öğrenmek amacı ile e devlet üzerinden emekli maaşı kesinti sorgulama veyahut SGK merkezlerinden veya banka hesap dökümlerini alarak yapılan kesintinin sebebini araştırır. Emekli maaşlarından yapılan kesintilerin sebebini liste olarak aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Emekli Maaşlarından Yapılan Kesinti Türlerini Listeler Halinde İnceleyelim..

  • İlaç Katılım Payı:

Emekli kişilerin hastane veya sağlık ocaklarında yapılan ayakta tedavide uygulanan ilaçlar için %10 katılım payı alınır. Aynı zamanda her bir reçete için;

a) 3 kutu ilaca kadar için… 3 (üç) LİRA,

b) 3 kutuya ek olarak alınan her bir kutu ilaç için ..1 (bir) LİRA,

gibi bir tutar katılım payı olarak emekli maaşından kesilir. İlaç katılım paylarının kesinti tutarları ilacın eczaneden alındığı aydan sonraki takip eden maaş dönemindeki aylıklardan kesilir. Bazen birkaç ay sonra da kesilebilir.

  • Tıbbi Malzeme Katılım Payı

Vücut dışı protez ve ortezlerden, Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için %10 oranında katılım payı alınır ve bu tutarlar aylık ya da gelirlerden kesilir.

  • Muayene Katılım Payı

Birinci basamak sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenesinden katılım payı alınmayacaktır. Diğer sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenesi nedeniyle uygulanacak katılım payı tutarları aşağıda belirtilmiştir.

a) İkinci ve üçüncü basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında …5 (beş) LİRA

b) Özel sağlık hizmeti sunucularında  12 (oniki) LİRA

Yukarıda belirtilen tutarlar da emeklilerin aylıklarından kesilir.

  • İcra Takibiyle Haciz

İcra takibiyle emekli aylıklarına konulan haciz (İstisnai durumlar hariç aylığın 1/4’ü oranında kesinti yapılır).

  • Yersiz Ödemeler

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ve aylık alanlara bazen hak etmediği aylıklar ödenmektedir. Bunlar tespit edildikten sonra emeklinin gelir ya da aylığından her ay %25 ini geçmemek koşulu ile tahsil edilebilmektedir.

Emekli Aylığından Yapılan Kesintiler İnternetten Nasıl Sorgulanır?

Emekli aylıklarındaki  kesinti tutarları ve sebebi  e devlet kanalı ile www.turkiye.gov.tr adresinden sorgulanıp öğrenilebilmektedir. Bu sorgulama için sisteme girişe E-devlet şifresi gereklidir. E-devlet şifresi olmayan emekliler herhangi bir PTT şubesinden şifreyi temin edebilirler.

Emekli aylığından yapılan kesintinin sebebini E-devlet şifresiyle www.turkiye.gov.tr adresinden giriş yaparak öğrenmek mümkün. Bunun için e-devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra:

Bağkur maaşından yapılan kesintiyi öğrenmek için: E-Hizmetler-Sosyal Güvenlik Kurumu-4/B Emekli aylığı kesintileri

SSK maaşından yapılan kesintiyi öğrenmek için: E-Hizmetler-Sosyal Güvenlik Kurumu-4/A Emekli aylığı kesintileri

Emekli Sandığı (Memur) maaşından yapılan kesintiyi öğrenmek için: E-Hizmetler-Sosyal Güvenlik Kurumu-4/C Emekli aylığı kesintileri

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu