Emeklilik

Banka Değişikliği – Emekliler İçin E – Devlet Banka Değiştirme İşlemi

Emeklilik hakkını elde eden kişilerin hak ettikleri maaşları aylık veya üç aylık olarak SGK ya bildirdikleri banka hesaplarına yatırılır. Bazı durumlarda emeklilere bankaların uzak olması, banka tarafından verilen promosyonlar ve farklı nedenlerden dolayı maaş aldıkları bankaları değiştirmek isterler. Bu işlem için daha önceleri Sosyal Güvenlik Kurumuna direk dilekçe ile maaş bankası değişikliği başvurulması gerekliyken şimdi e-devlet üzerinden verilen hizmet ile emeklilerimiz kolaylıkla yorulmadan otomatik olarak maaş aldıkları bankaları değiştirebilir.

İnternet Üzerinden Emekli Maaşı Banka Değişikliği İşlemi ;

Aşağıda verdiğimiz e devlet üzerinden direk olarak SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı üzerinden maaş alan emekliler hangi banklardan maaş aldıklarını ve değiştirmek istedikleri bankaları kolayca seçerek değişiklik yapabilirler.

Emekli maaşı alabileceğiniz banka şubeleri sırası ile;

1- Akbank T.A.Ş.
2- Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.
3- Alternatifbank A.Ş.
4- Anadolubank A.Ş.
5- Denizbank A.Ş.
6- Burgan bank A.Ş.
7- Finansbank A.Ş.
8- HSBC Bank A.Ş.
9- ING Bank A.Ş.
10- Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.
11- Şekerbank T.A.Ş.
12- Tekstil Bankası A.Ş.
13- Turkısh Bank A.Ş.
14- Türk Ekonomi Bankası A.Ş.
15- Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.
16- Türkiye Garanti Bankası A.Ş.
17- Türkiye Halk Bankası A.Ş.
18- Türkiye İş Bankası A.Ş.
19- Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.
20- Odea Bank A.Ş.
21- Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.
22- T.C. Ziraat Bankası A.Ş.
23- PTT A.Ş.

Şeklinde seçimler yapabilirsiniz. Bankalar tarafından çeyrek veya belli tutardaki banka promosyon ödemeleri ile ortalama üç yıl gibi oluşan bir süre için sözleşme imzalayarak başka bankaya gitmemek için anlaşma yaparlar. Promosyon anlaşması yaptığınız bankanın sözleşme veya cayma içeriğindeki maddeleri çok dikkatli okumalı ve size imzalatılmak istenen evrakın içeriği iyi bilinmelidir. Yoksa promosyon devam ederken başka banka değiştirmek istediğinizde promosyon iadesinden ziyade fark tutarları veya ödemeleri yapabilirsiniz.  Ayrıca e devleti üzerinden işlem yapmadan önce geçiş yapmak istediğiniz banka ile görüşerek gerekli promosyon anlaşmasından sonra maaş geçiş onayını vermenizi tavsiye ederiz. Değişiklik işlemi için başvurunuzdan bir ay sonra yeni bankanızın üzerinden maaşınızı alabilirsiniz.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu