Pratik Bilgiler

E Devlet Şifreyle Sisteme İlk Giriş

Devletin kapısı sloganı ile bünyesinde 500 e yakın kurum ile 4 bine ulaşan kamu İnternet hizmetlerine ulaşmasının hızlı ve kolaylık sağlaması açısından her geçen gün daha çok hayatımıza yerleşiyor. Yeni ismi ile T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde hizmetlerine her geçen gün yeni uygulamaları katan e devlet kapısı 40 milyon üzeri kayıtlı veri tabanına günlük yüz binlerce kişiye eş zamanlı olmakla birlikte hizmetler sunmakta. Yine katılımları süren ve e devlet sitesine şifre alımından sonra ilk girişi nasıl yapılacağı ve güvenlik amacı ile yapılması gereken şeyleri tek tek aşağıda detayları ile anlatacağız. Postane kanalı ile elde ettiğiniz şifrelerin girişte nasıl kullanılacak ve zorunlu olan şifre değiştirme işleminin yapılmasına kadar bilgi sahibi olabilirsiniz.

E-Devlet Kapısı Sitesi Nasıl Kullanılmaktadır?

İnternet tarayıcınıza https://www.turkiye.gov.tr/ adresini yazarak giriş yapacağınız sisteme E-Devlet Kapısı uygulamalarına erişmek için öncelik olarak kimlik doğrulama bölümünden geçerek E Devlet giriş yap işleminin tamamlanması gerekmektedir. Sayfada kimlik doğrulama yapmak için ana sayfanın sağ üst köşesinde yer alan Giriş Yap sekmesine giriş yapıldığında;

 • E-Devlet şifresi ile giriş yapma,
 • Mobil imza ile giriş yapma,
 • E-imza ile giriş yapma,
 • C. Kimlik Kartı ile giriş yapma,
 • İnternet Bankacılığı ile giriş yapma

Seçenekleri mevcuttur. E-Devlet girişlerinde en çok tercih edilen yöntem E-Devlet şifresi kullanarak sisteme giriş yapılmasıdır. Sistemin yayınlandığı ilk yıllarda bu yöntemin yaygın olması nedeni ile halen en çok tercih edilen yöntem olarak geçerliliğini koruyan bu alternatifi kullanabilmek için E-Devlet şifresi temini gereklidir. E-Devlet şifresi temin edildikten sonra TC Kimlik Numarası ile birlikte sisteme girilerek sunulan kamu hizmetleri kullanılmaya başlanabilmektedir. E-Devlet Kapısı tasarlanırken kolay erişim temelli ara yüz tercih edilmiş ve hizmetlere erişim için sayısız seçenek ana sayfa üzerine eklenmiştir. Herhangi bir kamu hizmetinden yararlanmak için ana sayfa üzerinden;

E-Devlet Şifresi Nereden Alınır?

Tüm vatandaşlık işlemlerinizi kolaylıkla yerine getireceğiniz e devlet panel girişi için almanız gereken şifrenizi PTT şubelerinden almanız gerekmektedir. Vatandaşlık kimlik kartı ile size yakın olan bir ptt şubesinden çalışan kişiye e devlet şifresi alacağınız söyleyip 2 Lira ve kimlik görmesi karşılığında size şifrenizi zarf içerisinde ve gizli şifreli olarak teslim edecektir.

Şifre Aldıktan Sonraki Yapılması Gerekenler;

Şifreniz size zarf içerisinde şifrenizi teslim aldıktan sonra bir bilgisayar yardımı ile www.turkiye.gov.tr adresini yazarak sayfanın açılmasını bekleyin. Daha sonra sağ üst kısımdaki giriş butonuna tıklayarak tc kimlik numara ve elinizdeki zarfta bulunan şifreyi yazarak giriş yapacaksınız. Daha sonra sırası ile aşağıdaki işlemleri uygulayın;

 • Sağ üst köşede adınızın yazılı olduğu düğmeye basın.
 • Düğmeye basıldıktan sonra açılan menü içerisinden Güvenlik ve Ayarlar sekmesine giriş yapın.
 • Açılan sayfada Bilgilerimi Güncelle düğmesine giriş yapılarak açılan sayfa içerisinden cep telefonu numaranızı ekleyin.
 • Cep telefonu numaranızı kayıt ettikten sonra Güvenlik ve Ayarlar sayfası içerisinden Şifremi Değiştir menüsü ayarlarını cep telefonuma gelecek kodu girerek yapmayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde her şifre değişimi PTT şubelerine gitmeniz gerekir.

Şifre güncelleme ve cep telefonu sisteme giriş işini tamamladıktan sonra yapacağınız yeni girişlerin hepsinde  yeni şifrenizi kullanacak ve şifrenizi unutur veya hatırlamazsanız  veya değiştirmek istediğinizde cep telefonunuza gelecek kodlardan yararlanarak E-Devlet Kapısı hizmetlerini kullanmaya devam edebileceksiniz.

E-Devlet Şifresi Unutulursa Ne Yapılması Gerekir?

Yazımızda şifrenizi teslim aldıktan sonra sisteme giriş yaptığınızda şifrenizi değiştirmeniz gerektiği ve sonrasında cep telefonu numaranızı sisteme kayıt etmeniz gerektiğinden bahsetmiştik. Sizlere önermiş olduğumuz yöntemleri izlediğinizde şifrenizi unutmanız halinde;

 • Giriş yapılacak bölümde yer alan Şifremi unuttum seçeneği seçilir.
 • Açılan sayfada yer alan seçeneklerden Şifremi Hatırlamıyorum şıkkı seçilerek Devam Et düğmesine basılır.
 • Açılan sayfada kimlik numarası bilgileri ilgili kutucuklara girilerek Devam Et düğmesine basılır.
 • Sonraki sayfada kimlik detay bilgileri girilerek Devam Et düğmesine basılır.
 • İletişim bilgileri girilerek yeniden Devam Et düğmesine basılır.
 • Cep telefonuna gelen güvenlik kodu girişi yapıldıktan sonra Devam Et düğmesine basılarak yeni şifre oluşturulur ve sisteme yeni şifre ile giriş yapılır.

Bahsettiğimiz yöntem cep telefonu numaranızı sisteme kayıt ettikten sonra şifre değişimi için cep telefonuna gelen kod ile şifre değişimi tercihini yapmanız halinde kullanılabilmektedir. Bu seçeneği seçmemeniz halinde veya E Devlet şifremi unuttum telefon numaram değişti diyorsanız, ilk kez şifre alır gibi PTT şubelerine giderek 4 TL ücret karşılığında yeni şifrenizi PTT şubelerinden teslim alabilirsiniz.

E-Devlet Kapısı Uygulaması Nasıl Kullanılır?

E-Devlet Kapısı, https://www.turkiye.gov.tr/ adresinde verdiği hizmetten sonra e-devlet Kapısı adıyla uygulama geliştirerek vatandaşlarımızın kullanımına sunmuştur. Uygulama ücretsiz olarak ilgili uygulama marketlerden temin edilmektedir. Akıllı cihazlarınız dan kullanabileceğiniz bu uygulamayı Android veya iOS marketlerden E Devlet indir yükle işlemini gerçekleştirerek kullanabilirsiniz. Akıllı cihazınıza uygulamayı yüklemeniz sonrasında henüz E-Devlet şifresine sahip değilseniz, E Devlet şifresi nasıl alınır sorusuna yanıt olarak yazımızda yer verdiğimiz yöntemlerden yararlanarak uygulamaya giriş yapabilirsiniz. Uygulamada yer alan hizmetlerden faydalanabilmek için;

 • Giriş yapıldığı an açılan sayfada yer alan Önerilen Hizmetler arasından seçim yaparak,
 • Sayfa sağ üst köşede yer alan arama bölümünden hizmet adı araması yapılarak,
 • Sayfanın sol üst köşesinden açılan menü içerisinden Hizmetler ve Kurum Bilgileri seçeneklerini kullanarak

İstediğiniz kamu kurumu hizmetine kolayca ulaşabilirsiniz. Uygulama hızlı ve kullanışlı olup bünyesinde 1.800 adet kamu hizmetine erişim imkanını kullanıcılarına tanımaktadır.

E-Devlet Girişi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet İnternet Bankacılığı İle Giriş TIKLAYINIZ

E-Devlet TC No İle Giriş TIKLAYINIZ

E-Devlet e-İmza İle Giriş TIKLAYINIZ

E-Devlet Mobil İmza İle Giriş TIKLAYINIZ

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu