4/B (Bağ-Kur)

E Devlet Üzerinden Bağ-Kur Kaydı Nasıl Yapılıyor ?

Kişilerin açmış oldukları iş yerlerinden dolayı veya yaptıkları şirket ortaklığından ötürü şahıs adına zorunlu olarak 4B bağ-kur kaydı yapılması zorunluluğu doğmaktadır. Bağkur kaydını yapmayan kişiler işe başladıkları tarihten itibaren sigortalı sayılırlar ancak bağkur prim ödemesi yapmayan kişilerin sağlık hizmeti ayrıca ilaç desteği alması ne yazık ki mümkün değildir. Bu yüzden vergi dairesi kaydı yapan kişilerin hemen yapacakları işler arasında en önemlisi SGK hizmet binalarına veya İnternet üzerinden aşağıda belirteceğimiz gibi bağkur kaydını yapmalarıdır. Sitemizdeki muhasebe yazıları ve sgk haberlerini inceleyen kişilerin gözüne mutlaka bağ kur kaydı nasıl yapılır başlıklı konumuz ilişmiştir. Bugün sizlere e devlet kullanarak İnternet üzerinden sgk ya gitmeden bağkur kaydının nasıl yapılacağı konusunu anlatacağız.

E-Devlet Panelinden  Bağkur Tescili İçin Başvuru

Turkiye.gov.tr  ismi ile kullandığımız e devlet kapısını kullanmak için ihtiyacınız olan e devlet şifresi ile online girşi yapınız. 4B Bağkur Tescil Kaydı bağlıklı menüyü takip ederek  e devlet kimliğinizi doğrulamanız gerekiyor.  Sisteme giriş yaptıktan sonra sizden 4b isteğe bağlı bağkur başvuru ile bilgilendirme sayfası açılacaktır, eğer belirtilen şartları taşıyorsanız bağkur kaydınızı oluşturabilirsiniz. Bu başvuru sayfasından sadece isteğe bağlı sigorta tescili yapabilirsiniz, diğer türlü mükellefiyet dolayısı ile ticari bağkur kaydı için mutlaka form doldurup bağkur’a şahsen başvuru yapmalısınız. Eğer siz gitmek istemiyorsanız bağkur kaydınız vergi dairesinin SGK merkezlerine otomatik olarak bildirdiği tescil kaydı ile başlamanız yapılmış sayılacaktır ancak işe başlama ile SGK tarafından yapılacak otomatik kayıt arasında bir kaç ay olacağı için geriye dönük olarak bağkur borç ve gecikme zammı ortaya çıkacaktır.

Bağ-Kur Kaydı İllaki Zorunlu mu Kayıt Yaptırılma sa Olmaz mı ?

Ne yazık ki böyle bir şey şuan için mümkün değil ticari kaydı olan herkesin bağkur tescil kaydı yaptırması zorunludur. Zaten kişi isteği ile gidip kayıt yaptırmadığı zaman vergi dairesi sistem üzerinden başlamayı otomatik bildirerek bağkur başlangıcınız yapılmış sayılacaktır. Bir çok kişi bu aşamada ihmalkar davranarak bağkur primi ödemekten kaçınmakta, sigorta ise isminize biriken ve ödenmeyen bağkur borçlarını ve prim günlerini tamamen silmekte daha sonrasında kişiler ilerleyen zamanlarda emekli olabilmek için ihtiyacı olan gün eksiğini ne yazık ki tamamlama konusunda sıkıntı çekerek hem zaman kaybı hemde güncel ve yüksek prim üzerinden isteğe bağkur ödemesi yapmakta.

Musavir ŞAHAN

Yaşadığı Yer: Türkiye, Hatay Eğitim Durumu: Lisans (İşletme) Meslek: Malimüşavir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu